Päätapahtuma lauantaina 17.7.
http://www.bigwheels.info/
Hyydyttääkö helle myös vanhat autot Pieksämäellä?
http://www.iltasanomat.fi/autot/2224003
http://www.bigwheels.info/
Hyydyttääkö helle myös vanhat autot Pieksämäellä?
http://www.iltasanomat.fi/autot/2224003
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aikaisempien vuosien suosio perustui juuri siihen että tilaisuus oli kaikille avoin ja ilmainen. Nyt rahanahneus on vienyt järjestäjistä voiton ja pääsymaksu vaaditaan portilla!
Aina kun jotakina ilmaista harrastustapahtumaa aletaan pyörittämään rahan kiilto silmissä, niin niillä tapahtumilla on tapana alkaa menettämään hohtoaan.
Rahan kiiltoa en ole kyllä nähnyt silmissä ja peiliin on katsottu joka aamu :P
Pääsymaksullisuutta pähkäiltiin kuluneen vuoden aikana pitkään ja hartaasti, mutta se oli ainoa tapa ylipäätään jatkaa Big Wheelsin järjestelyjä. Tapahtuma kun on paisunut sellaisiin mittasuhteisiin, että sitä ei enää pienellä talkooporukalla ja kolehtia keräämällä pystytä viemään läpi, vaan tarvitaan enemmän resursseja niin markkinointiin kuin toimitsijapuolellekin. Olisi ollut upeaa, jos nämä rahat olisi saatu kokoon aiemmalla vapaaehtoisella lehti- ja tarramyynnillä, mutta se ei vaan toiminut.
Jos katsotaan valtakunnallista mittakaavaa niin yleensä harrasteautotapahtumiin on pääsymaksu ja se on yleensä vieläpä suurempi kuin 5e ja koskee usein myös lapsia. Meillä 5e maksu oli vain yli 15-vuotiaille eli esim. nelihenkinen perhe pääsi alueelle kympillä. Lisäksi maksulla sai itselleen 32-sivuisen Big Wheels Magazine -lehden, jossa oli myös luettavaa eikä pelkkiä mainoksia kuten usein käsiohjelmissa. Harrasteautoilijat puolestaan pääsivät alueelle 5 euron autokohtaisella maksulla, joka käsitti koko seurueen. Aiempina vuosina 5e per auto maksu oli vapaaehtoinen ja silloinkin lähestulkoon kaikki autokunnat sen maksoivat. Tänä vuonna tapahtuman yleisöstä noin kolmannes oli maksullista ja 2/3 lapsia tai autoseurueita. Ja kyllähän sinne loikki väkeä aidan ylikin ihan lahjakkaasti.
Turha on siis kuvitella että järjestäjät pääsisivät 5e pääsymaksulla rikastumaan, kyllä jokaiselle pääsylippueurolle on jo nyt käyttökohde tiedossa joko tämän vuoden kulujen kuittaamisessa tai ensi vuoden markkinoinnissa, onhan tulossa 10. juhlatapahtuma. Tärkeintä ei ole raha vaan se, että yleisö ja alan harrastajat poistuvat alueelta tyytyväisinä ja heille jää positiivinen mielikuva Pieksämäestä. Toki merkittävää on myös se, että tapahtuman vieraat tuovat talousalueelle rahaa ostamalla erilaisia palveluja, mm. majoitusta, ruokaa, bensaa ym. seudun yrityksiltä.
Koetetaan tehdä taas ensi vuonna parhaamme ja varmistaa että jokainen 5 euroa maksava kävijä saa rahalleen myös vastinetta tapahtumassa.
Terveisin,
Heikki S.
Big Wheels tapahtuman tiedottaja
Solmun pihassa kyseltiin että missäs se ranneke on ja ilmaistiin olevansa liikkeellä poliisin ja teurastajan oikeuksin.
No mutta eihän poliisiakaan tarvitse pelätä jos ei ole mitään vilunkia ilmassa ;)
Onhan se reilua pääsymaksun maksaneita kohtaan pyrkiä varmistamaan että muutkin alueella olevat ja pääsymaksuun velvolliset olisivat pääsymaksunsa maksaneet. Valitettavasti jäniksiäkin alueelle loikki kun ei toimitsijakaartia ollut riitävästi aidatun alueen miehittämiseen.
Ja jos jollain elämä on viidestä eurosta kiinni niin olihan siinä Savonsolmun parkkibaarista ilmaiset näköalat tapahtuma-alueelle ja maksutonta elävää musiikkiakin tarjolla kolmeen otteeseen päivän aikana.
Terveisin,
Heikki S.
Big Wheels tapahtuman tiedottaja
totuttu, että kaikki pitäisi olla ilmaista ja jos joku jotakin järjestää niin vähintään tapahtuma on niin "kaakana", että pitäisi olla kuljetus ja vähintään kahvitarjoilu.
kiitokset järjestäjile hienosta tapahtumasta ja ainaiset kitisijät voivat tunkea valituksensa paikkaan jonne kuu ei paista ja päivä kumota.
terv. vanha setä
eipä paljoa minua haitannut, että piti sisäänpääsy maksaa. minulle tärkeämpää oli autot ja ihmiset ja ihana kesäkeli. 5e ei todellakaan ole paha hinta tästä tapahtumasta ja itse, kun olen autolla saapunut muutamana vuotena jo peräkkäin tapahtumaan, olen maksanut vapaaehtoisesti sen 5e aina.
minä ainakin sain nauttia sen 5e edestä :) ja ranneke kädessä tuli melkein festarifiilis :D
kiitoksia järjestäjille erittäin paljon ja olen todella onnellinen, että tämä tapahtuma on järjestetty joka kesä ja varsinkin täällä pieksämäellä. joskus huhuttiin, että Big Wheels aijottaisiin siirtää Kuopioon tai muihin suurempiin kaupunkeihin, jota ei luojan kiitos tapahtunut.
Tuskin maltan odottaa ensivuotta ^^
Omaa tyhmyyttähän se on jos ei osaa ottaa kritiikkiä vastaan.
Ennen pitkään sellainen sattuu vain omaan nilkkaan, jos eletään vain mielikuvitusmaailmassa jossa ei mukamas ole koskaan mitään vikaa.
Taisi olla sama poju joka tykkäsi takavarikoida vesipulloja. Savossa ei tarvitse isokaan herra olla kun jo kusi nuppiin herahtaa. Poju uransa huipulla.
Missäs tällaista on sitten tapahtunut? En usko että ainakaan Big Wheelsissä.
Ainoa juomiin liittynyt ohje oli se, että toimitsijoiden pitää muistaa juoda vettä (Lidlin vesipulloja meilläkin:D) riittävästi ja kehottaa myös yleisöä huolehtimaan riittävästä veden juonnista, jos havaitsee jonkun joka vaikuttaa olevan nesteen tarpeessa. Riskaabeleille porukoille käytiin jopa jakamassa Lidlin vesipulloja ilmaiseksi ja kaupungintalon päädyssä oli vesipiste, josta oman pullonsa sai käydä täyttämässä ilmaiseksi ja toki vettä ja limpparia oli toki myös myynnissä.
Meillähän ei varsinaisella tapahtuma-alueella ollut lainkaan anniskelua, joten omia vettä väkevämpiäkään juomia ei kielletty ellei niiden nauttiminen tapahtunut häiritsevästi tai liian julkisesti. Siksipä kuulostaa oudolta, että joku oikeasti tapahtumassa töissä ollut olisi sinua ratsaillut.
Jos taas olet kokenut vääryyttä Savonsolmun parkkibaarissa niin se oli tapahtuma-alueen ulkopuolella ja siellä järjestelyistä vastasi Savonsolmu ja sinne ei omia pulloja saanut viedä kuten ei muillekaan ravintoloiden terasseille, mutta meillä ei parkkibaarin järjestelyjen kanssa ollut mitään tekemistä.
Terveisin,
Heikki S.
Big Wheels tapahtuman tiedottaja
Vitosella vein kaksi poikaani katsomaan autoja. Vielä tänäkin päivänä noista "amerikan autoista" riittää puhetta, tuliaiseksi ilmainen juliste muistoksi ja "amerikan auto lehti" iltalukemiseksi.
Tuolla vitosella olisin ehkä ostanut samalle porukalle tikkujäätelöt torilta. Nyt saatiin koko päiväksi ohjelmaa lasten ehdoilla ja ennenkaikkea autoista kiinnostuneille vekaroille hyvät muistot koko loppuelämäksi.
Kiitos Heikille!
Keltaiset liiivimiehet kuseskelivat oikein joukolla Citymarketin edessä oleviin puskiin. Sattuipa muutama valokuvaankin sillalta päin.
Hyvää mainosta ! ;)
Taitaa olla korkea aika lopettaa täällä Suomi24:sella kommentointi ja siirtyä ihmettelemään vaan muutamien ihmisten ajatusmaailmaa ihan omissa oloissaan :D
Satuinpa olemaan itsekin yksi keltaliivimiehistä Citymarketilla liikennettä ohjaamassa eikä kyllä noin kovaa hätää ollut enkä muista muidenkaan tyyppien siellä kuseskelleen.
Toisaalta puskien lannoittaminen olisi varmaan ihan yhtä hyvää mainosta paikkakunnalle kuin sekin, että pitää oman paikkakunnan kintuille kusta täällä netissä milloin mitäkin juorua ja väitettä levitellen.
Noh, me keskitytään tekemiseen ja hoitakaa te se puhuminen :D Palautetta ja kritiikkiä Big Wheels -tapahtumasta saa lähettää mailitse info(ät)bigwheels.info ja tottakai ensi vuonna saa myös tulla mukaan talkoisiin ilmoittautumalla toimitsijaksi.
Terveisin,
Heikki S.
Big Wheels tapahtuman tiedottaja
Ongelmat katoaa kun ne kieltää... ;)
Sitähän käyttää kaupungin johtokin menestyksekkäästi jo toista vuosikymmentä.
Oletteko huomanneet kuinka kaupungissa ei "virallisen" tiedon mukaan ole mitään ongelmia, mutta kaupunki silti kuihtuu ja kutistuu johtajien suuria lupauksia odotellessa. Samaan aikaan naapurikaupungit tekevät ja menestyvät.
Muistatteko vielä Ideaparkin?
Piti tuottaa kaupungille mainetta ja mammonaa ennennäkemättömään tapaan.
Kuinkas kävikään?
Naapurikaupungit Kuopio ja Mikkeli saivat (Ikea, Akseli) suuret kauppakeskukset ja Pieksämäki jäi nuolemaan näppejään. Näissä kaupungeissa työllisyyskin on huomattavasti parantunut suurten rakennusprojektien vuoksi, kun se meillä on vain huonontunut. Ja nämä ovat juuri niitä kaupunkeja joista meidän piti ottaa oikein kunnon etumatka ostoskaupunkina. Sen sijaan jäimmekin peränpitäjiksi koko Itä-Suomessa ja entistäkin huonompaan tilanteeseen kuin mistä aloitimme. Ei tullut edes sitä mainetta ja sen mukana muita kauppoja siinä imussa.
:)
no vaikka se Ideaparkki olisikin tullut niin ehkäpä siellä olisi sitten Sukarin Topi ollut maskun työtakissa parkkipaikalla kuseksimassa ja siitähän olisi riittänyt taas puhumista oikein seiskan lööppiin lähetetyn valokuvan kera
hienoa on kun tällaisia tapahtumia täälläkin järjestetään.
Todettakoon heti alkuun, että Big Wheels oli mahtava tapahtuma ja kiitokset Heikille ja koko porukalle! Innolla odotamme ensi vuotta.
Ja sivuhuomautuksena voisin sanoa, että Sukarihan EI ole haudannut Ideaparkin tuloa Pieksämäelle, kuten hän paikallislehdelle kertoi muutama kuukausi sitten.
Että ottakaahan faktoista selvä ennen horinaanne.