Eli otsikossa tulikin jo kysymys, sopiiko massiivipuinen työtaso mielestänne moderniin keittiöön vai onko se enemmän perinnekeittiön heiniä? Jos teillä on puutasoja, niin millainen keittiö on muuten tyyliltään? Onko puutaso ylipäätään enää "muodissa"? Yritän mietiskellä tason valintaa monelta kannalta :)
Sopiiko massiivipuutaso moderniin keittiöön?
linda79
5699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä ei ole modernia keittiötä, mutta puuhan on modernin sisustamisen perusmateriaaleja. Jos siis lasket esim. Aallon modernismin edustajaksi.
Meillä puiset kalusteet, puinen työtaso ja tummanharmaa välitila. Vaihtamalla alakaappeihin vaikka mustat ovet, oltaisiin jo aika modernissa lookissa... :)
niin siellä ei varmaankaan ole "mäntylinjaa" vaan esim valkeat korkeakiiltoiset kaapinovet.
Toisaalta nythän näyttää mm. Kuopin messuilla olevan taas muotia esim. teak- tai muut jalopuuviiluiset ovet.
Jos itse pidät massiivipuisesta tasosta, niin siitä vaan. Sehän on toisaalta aina iätöntä ja jokainen tekee keittiön itselleen.
Ei meilläkään ole keittiössä mäntylinjaa, vaan kaapistot ovat koivua. Myös tasot ovt massiivikoivua, koneet rosteria. Keittiö tehtiin vuonna 2000 kun talokin, mutta se on kestänyt aikaa melko hyvin. Koivu on ajatonta ja sopii design-huonekaluihin.
Jos nyt tekisin uuden keittiön niin ottaisin valkoiset korkeakiiltoiset yläkaapit, mustat korkeakiiltoiset alakaapit ja mustat koneet. Väliin massiivikoivuinen työtaso. Jääkaappi saisi olla mieluiten jenkkimallinen (ehkä jokin iloinen väri) ja liesi saisi mieluiten olla musta ja omilla jaloillaan seisova, jossa on myös kaasu: http://www.appliancist.com/smeg-cooker-cs18a6.jpg
Öljytty massiivipuutaso on ihan paras työtaso, mitä meillä on koskaan ollut keittiössä. Kivitaso ja erilaisia levyjä on ollut joskus aiemmissa asunnossa. Kivitaso tylsyttää veitset ja siinä menee astiat tosi helposti rikki kun vähänkin kolahtaa.
olla korkeakiiltoisen aika hiipumaan päin. Hyvä niin, tyyli noissa menee käytännöllisyyden edelle ja ehkä viidakkorumpu on toiminut. Vaikka pientä noususuhdannetta on ollut keittiötoimituksissa (yksilölliset mittatilauskeittiöt, hintaluokka 20000-50000 euroa) niin korkeakiiltoista kysytään vähemmän kuin hiljaisempina aikoina.
Kuten mainitsit: jalopuut ovat taas tulossa uudestaan.
Totta kai sopii ! Se tuo lämpöä ja eloisuutta moderniin sisustukseen.