Ulosteessa valkoisia kovia palloja??

hömppeli

Maakilpikonnani ulosteessa on tullut 2 kertaa todella kova valkoinen pallo ja koko vaihtelee. En tiedä mistä se johtuu ja mitä se on. Kenelläkään samaa ongelmaa tai tietääkö joku mistä voisi johtua.

1

1194

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konnuus

      Aina, jos tarvitsee konnansa hoitoon liittyviä neuvoja, kannattaa kertoa perusteellisemmin sen olosuhteista, ravinnosta sekä muusta tärkeästä. Muutoin auttaminen voi olla peräti mahdotonta.

      Kumminkin olettaisin että konnasi kärsii kehon kuivumisesta. Tässäpä pätkä kirjoituksesta, jonka kirjoitin jo tuohon allaolevaan ketjuun "Kilpikonnalla virtsakiviä.." Uskon että kyseessä on mainitsemani vaiva.

      > "Kyseessä on vritsahappo, ja sitä tulee normaalisti pieniä määriä, JUOKSEVASSA muodossa konnan virtsatessa. Jos tämä aine muuttuu hyytyneen munanvalkuaisen tyyppiseksi tai peräti kuivan rakeiseksi, on konnan keho todennäköisesti kuivumistilassa.

      Konnaa kannattaa nyt ehdottomasti kylvetellä hieman (muutoinhan terve konna ei ylimääräisiä kylvettelyjä tarvitse lainkaan) ja tarkkailla muuttuuko tuo virtsahappo normaalin oloiseksi. Myös eläimen ilmankosteuteen täytyy kiinnittää huomiota, sekä siihen että se ymmärtää näin lämpöisillä ilmoilla myös vilvoitella; kaikki nämä vaikuttavat konnan nestetasapainoon ratkaisevasti. Pohjamateriaali terraariossa täytyy pitää riittävän kosteana, sekä huolehtia että ilmankosteus pysyttelee tuolla 40-60% tietämillä. Ulkona toki olosuhteet ovat sellaiset kuin ovat; niihin on vaikea vaikuttaa mutta tällöin pitää huolehtia että konnalla on viileä ja varjoisa paikka jonne saa mennä halutessaan."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3762
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2068
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1713
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1685
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1440
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1176
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      984
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      914
    Aihe