Ulosteessa valkoisia kovia palloja??

hömppeli

Maakilpikonnani ulosteessa on tullut 2 kertaa todella kova valkoinen pallo ja koko vaihtelee. En tiedä mistä se johtuu ja mitä se on. Kenelläkään samaa ongelmaa tai tietääkö joku mistä voisi johtua.

1

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konnuus

      Aina, jos tarvitsee konnansa hoitoon liittyviä neuvoja, kannattaa kertoa perusteellisemmin sen olosuhteista, ravinnosta sekä muusta tärkeästä. Muutoin auttaminen voi olla peräti mahdotonta.

      Kumminkin olettaisin että konnasi kärsii kehon kuivumisesta. Tässäpä pätkä kirjoituksesta, jonka kirjoitin jo tuohon allaolevaan ketjuun "Kilpikonnalla virtsakiviä.." Uskon että kyseessä on mainitsemani vaiva.

      > "Kyseessä on vritsahappo, ja sitä tulee normaalisti pieniä määriä, JUOKSEVASSA muodossa konnan virtsatessa. Jos tämä aine muuttuu hyytyneen munanvalkuaisen tyyppiseksi tai peräti kuivan rakeiseksi, on konnan keho todennäköisesti kuivumistilassa.

      Konnaa kannattaa nyt ehdottomasti kylvetellä hieman (muutoinhan terve konna ei ylimääräisiä kylvettelyjä tarvitse lainkaan) ja tarkkailla muuttuuko tuo virtsahappo normaalin oloiseksi. Myös eläimen ilmankosteuteen täytyy kiinnittää huomiota, sekä siihen että se ymmärtää näin lämpöisillä ilmoilla myös vilvoitella; kaikki nämä vaikuttavat konnan nestetasapainoon ratkaisevasti. Pohjamateriaali terraariossa täytyy pitää riittävän kosteana, sekä huolehtia että ilmankosteus pysyttelee tuolla 40-60% tietämillä. Ulkona toki olosuhteet ovat sellaiset kuin ovat; niihin on vaikea vaikuttaa mutta tällöin pitää huolehtia että konnalla on viileä ja varjoisa paikka jonne saa mennä halutessaan."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22185
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9377
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      24
      7383
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6240
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5846
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5350
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      30
      4878
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      86
      4510
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      89
      4281
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe