Joo minulla on siis pulmallinen ongelma. Ostin hetki sitten omakotitalon jossa on vesikierto patterit. Nyt kesä aikaan kaikki ovat tietysti kiinni, mutta varaston patterista puuttuu thermostaatti ja se hohkaa tulikuumana. Miten voin sulkea sen kun huoneessa on lähes 40 lämmintä ja energiaa kuluu hukkaan.? Olen koittanut kiertää ja vääntää metalliosaa joka siinä vielä on se kiertyy kyllä helposti, mutta ei sulje patteria. apua!!!
vesipatterin sulkeminen
onneton tunari
43714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sammuta pannuhuoneesta kiertovesipumppu kesäksi, jolloin pattereissa kiertävän veden virtaus pysähtyy.
Toinen vaihtoehto on kääntää shunttiventtiili kiinni, jolloin verkostossa kiertää "kylmä" vesi.
Kipaise kaupasta ostamassa uusi termostaatti, ei varmaan maksa montaa kymppiä.
Tai sulje patterin paluupuoli.
Samaa mieltä, hanki termostaatti, jos se kerran puuttuu.
Ehkä se on jossain jemmassa...
Jos on kiertovesipumppu niin pitää olla yksi patteri auki jotta vesi kiertää. Ellei sitä ole kiertovesipumppu on turhan kovilla. Siksi sinulla luultavasti on tuo patteri ilman termostaattia, ja kannattaa pitää.
Mutta kiertoveden lämpötilan säätö tuntuu olevan pielessä. Miten se on säädetty, onko pannussa lähtevän veden lämpötilan käsisäätö?