Valintatalot Kauniainen ja Lähderanta Espoo

Kauppa seuraaja

Ovatko kyseiset paikat loppuneet kun en ole hetkeen Espoossa pyörinyt?

6

1392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fraxia

      Kauniaisten Valintatalo meni Varubodenille (S) mutta Lähderannassa en tiedä onnistuiko Suomen Tuhokauppa myymään sitä jollekulle muulle. Helsingissä on paljon Valintataloja lakkautettu: Vaasankatu, Annankatu, Helsinginkatu. Suomen Tuhokauppa teurastaa parhaillaan Euromarketteja ja ottajana S ryhmä, ketju niin onneton että isoille ulkomaisille ketjuille ei kelpaa ilman täysremonttia ja henkilökunnan (??, onko sitä tuolla edes ??) täysvaihtoa oikeasti palvelun osaaviin. Itse en suostuisi hodaria tai patonkia ottamaan Suomen Tuhokaupan kassalta joka käsittelee rahaa samaan aikaan kuin käsittelee paljaita elintarvikkeita.

      Myös koko liikkeen IT systeemit pitää täysin modernisoida, eikä kysymys ole vain EMV päivityksestä.
      Hyllyt väärällään tuoretavaraa joka hävitetään aina liikkeen sulkeuduttua, ei hyvä. Vaakatasot
      liukuhihnalle sekä itsepalveluvaka systeemit romutukseen.

      • ?)?

        ???


      • juujw
        ?)? kirjoitti:

        ???

        Oli pitkään pystyssä;-)


    • Kommarikauppa

      tulee myös tämä tämä kepulainen pellervo-S-bonus juntikauppa Valtsun tilalle. Ja jopa S-kepumafia leviää Niittykumpuunkin, kun entinen Esson asema korvautuu ABC-kusetusbensa-asemalla. Hyvin on talikkokommunistit onnistuneet leviämään Espoossa kun joka ikinen ylihintainen vanhan tavaran myymälä kuuluu S-ketjulle. Hyvästi kilpailu.

      • Fraxia

        "tulee myös tämä tämä kepulainen pellervo-S-bonus juntikauppa Valtsun tilalle. Ja jopa S-kepumafia leviää Niittykumpuunkin, kun entinen Esson asema korvautuu ABC-kusetusbensa-asemalla. Hyvin on talikkokommunistit onnistuneet leviämään Espoossa kun joka ikinen ylihintainen vanhan tavaran myymälä kuuluu S-ketjulle. Hyvästi kilpailu."

        Suurin ihmetyksen aihe on että eivät ole lahdanneet Herttoniemen (HEL) Valintataloa jossa kannetaan
        tavaraa Hintatakuusekoilun & tuoreustakuun takia ulos ostoskärryttäin päivittäin. Myynti ei mitenkään
        erinomainen ja henkilöstöä parhaillaan aivan uskomattoman vähän. Kemikaaliviraston laajennus &
        Markantalon & palvelutiskien lopetus ehkä tappoi Annankadun mutta silti.... Sekoiluillaan Suomen
        Tuhokauppa saanut monta vaarallista vihollista ja Leena Saarinen on vihattu henkilö monen taholta
        vaikka nyt potkittu pellolle ja paikka täysin ruåtsalaisten & suåmenruåtsalaisten komennossa.
        Jos nyt et Ruåtsia osaa, aivan turha edes hakea tonne töihin. Tosin mielenterveys syissä edes
        pyskopaatti tai narsissikaan ei tuolla viihdy. Lidl on hermolepoa verrattuna Suomen Tuhokauppaan.

        Itse uskon kilpailluun ainoastaan eBay/Amazon kannan kautta sekä Suomi putiikeissa suosikkeja on SaiturinPörssi / Lidl ja satunnaiset muut ketjut. S hihulikaupat muuttaa kohta S-Etukortin ostolupakortiksi ja S liike ostaa viellä kohta Alkonkin pois kuleksimasta ja yhdistää Alkot omiin puljuihinsa.
        Apteekkeja S-liikkeelle, aivan varmasti, onhan poliitikot voideltu. Sen jälkeen ensin käsikauppalääkkeet Alepaan & S-Markettiin sekä Prismoihin myytäväksi, reseptilääkkeet hitusen myöhemmin. Lääkkeitä voi myydä S-voitelun jälkeen kauppaopiston papereilla ilman lääketietämystä, tärkeintä on scannata kaikki lääkkeet kassakoneelle joka tietää hinnan. Sivuvaikutukset saa viivakoodin perusteella hakea:
        https://phx.S-kanava.fi/INFO/Guide.jsp


    • Anonyymi

      Entä Sesto?
      Olen ensimmäiset vuoteni viettänyt Espoon Lähderannassa 60 luvun puolivälistä alkaen.
      Muistikuvia on sillalta jolla äidin ksnssa pysähdyttiin katselemaan kalan kotia kauppareissuilla 'Sestoon', muistaakseni.
      Missähän tämä silta ja kauppa mahdollisesti on ollut, ei löydy google mapsista.
      Asun nykyään järvi Suomessa, muutettiin isän työn mukana 60 luvun lopulla pois Lähderannasta ja pk seudulta.
      60 luvulla Lähderannassa oli vain rivitaloja ja upea luonto. Kovin on muuttunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      160
      2108
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      310
      1793
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      81
      1254
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe