Tietääkö kukaan onko missään Suomessa koetettu kyseistä lajia tai olisiko sitä jopa jossain saatavilla? Puu on meidän kotoisen tammemme, quercus roburin, ja etelästä kotoisin olevan rautatammen, quercus ilexin, risteytys. Sen pitäisi olla osittain ainavihanta, vaikka kovina talvina saattaakin karistaa lehtiä, sekä myös suhteellisen kylmän kestävä. Välttämättä tuo tammi ei täällä menesty mutta mielenkiintoista olisi kokeilla.
Toinen kysymys samasta aiheesta olisi, että pystyykö tuota tammea tai muita hybridi tammia kasvattamaan terhosta? Googletin mutta selvää vastausta en saanut. Jokin sivu sanoi lisäämisen onnistuvan vain varttamalla kun toisaalla sanottiin, että hybridit ovat hedelmällisiä ja kykenevät lisääntymään omin neuvoinkin.
Quercus x turneri / Turner's oak
3
653
Vastaukset
- äkulgoäuh
Terhoista pystyy kyllä kylmäkäsittelemällä kasvattamaan uuden puu mutta silloin se ei ole enää käsittääkseni lajikeaito... Ottamalla kasvista palasen eli varttaminen tai pistokkaasta kasvatus on niitä tapoja jolla säilyy lajike oikeana
- Opa28 1
Quercus x turneri 'Pseudoturneri' -lajiketta on ainakin saksassa kohtuu-usein myynnissä. Eipä taida menestyä suomessa kun se metsätammi mikä on toisena osapuolena oli britti. Jos sama toistettaisiin suomalaisella metsätammella (robur) niin sitten sillä olis paremmat chanssit. Brittimetsätammi ei viihdy sellaisenaankaan kunnolla suomessa vaan pensastuu kun saa koko ajan kauhean pakkasvauriot. Outoa kyllä Quercus ilex on yhden talven talvehtinut mulla joskus aikoinaan mutta se oliki koko talven lumen alla. Siitäkin puusta on olemassa kestävyydeltään erilaisia alkuperiä, veikkaisin että Balkanilta löytyy kestävimmät versiot.
- Tammimies
Niin, tuskinpa se menestyisi vaikka sellaisen esim. saksasta saisikin. Olisi se vain komea kun pihassa seisoisi pari jykevää ainavihantaa tammea ;)
Muistan lukeneeni joskus, että joku on saanut rautatammen sinnittelemään parinkin talven yli, mutta lopulta kuolo on ne korjannut. Menestyisiköhän se jossain ahvenanmaan parhaalla paikalla jos jostain löytäisi jotain todella sitkeää kantaa.
Toisaalta rautatammen voisi ehkä kasvattaa ruukkupuuna? Kesäksi pihalle ja talveksi vaikka viileälle kuistille huilimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit325189Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3944479Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483799KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1282902Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112470Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181988Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511962- 1231890
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241449