MITÄ LAAJAKAISTAA SUOSITTELISITTE ?

A.K.Lepistö

Olen hankkimassa nettitikkua ja nyt en tiedä mikä laajakaista olisi paras ja edullisin. Olen lueskellut paljon nettitikuista mutta en saa selvää mistä ja mikä nettitikku olisi paras vaihtoehto käyttööni. Olisiko se Saunalahti vai jokin muu. Latailen netistä harvemmin, joten tarvitsen mahdollisimman nopea nettikitun joka ei hidastele nettiä selatessa tai lähettäessä tiedostoja. Toki jos hyvän paketin saa niin lataus on tietty plussaa. Budjetti laajakaistalle on käytettävissä maksimissaan 30€/kk.

Onko jollain kokemusta ja tietoa nettitikuista mikä olisi nopea ja minkä kk-hintainen? ..Mitä nettitikkua siis suosittelisitte käyttööni ?

..Lisäksi tiedustelen että onko kenelläkään kokemusta miten Skype ja Messenger toimii nettitikun kanssa ?

Kiitos etukäteen!

6

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TN

      Kannattaa ottaa koekäyttöön... Meillä on saunalahden nopsa ja DNA:n mokkulat..molempien kuukausimaksu on noin 14 €....toimivat kyllä molemmat ja nopeuttakin löytyy. Niissähän on kahden viikon koeaika..voi palauttaa jos ei pelitä...
      Paljon riippuu kuuluvuus alueesta...

      • A.K.Lepistö

        Minua kiinnostaisi kokeilla ainakin. Jos laite toimii ja myös vastaa käyttötarkoitustani tulen kanta asiakkaaksi heti.

        Keneen tai mihin voin ottaa yhteyttä?


      • gdgdgd
        A.K.Lepistö kirjoitti:

        Minua kiinnostaisi kokeilla ainakin. Jos laite toimii ja myös vastaa käyttötarkoitustani tulen kanta asiakkaaksi heti.

        Keneen tai mihin voin ottaa yhteyttä?

        no saunalahteen tai dna:han


    • ...soneran ja muiden liittymien sivuille mistä voi hommata nettitikun ja kato että toimiiko ne siellä missä asut. se pitäis näkyä netistä. sit otat sen mikä varmiten toimii.. itse en suosittele nettitikkua, voi olla hyvä taajamassa, kauempana hidas..

      • Ts

        Itse hankin saunalahden tikun elisa shopitista ja DNA:n tikun Mustastapörssistä...Mutta netistäkin pystyy tilaamaan. Nykyisin 3G verkko on sangen kattava..joten toimii kyllä taajamien ulkopuolellakin..paitsi meillä ei Soneralta löydy verkkoa...Asun itä-uudenmaan kunnassa..sivukylällä.
        Paljon vaikuttaa myös millaisessa paikassa asuu... Esim saunalahti toimii meillä tosi hyvin, mutta sukulaisella Vantaan Koivukylässä kerrostalossa ei toiminut..siellä on niin paljon seiniä edessä...ainakin naisten logiigalla väittäisin niin :)


    • numsu

      Elisalla ( saunalahdella) on suomen kattavimmat 3G verkot, joten heiltä kannattaa hankkia.

      Mutta jos mokkula on vain kotikäyttöön, en suosittele ostamista, kotikäyttään kannattaa ihan kiinteä laajakaista hankkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1977
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      131
      1686
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1265
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1161
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      926
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      858
    Aihe