Tuli hankittua halpa turning point potkuri 25 hp perämoottoriin. Nousu on ok (13, kevyt vene)mutta halkaisia on hiukan iso, puoli tuumaa isompi kuin alkuperäinen. Ei ota oikein kieroksia. Koneessa on kuitenkin vakoina tuo 13 joten nousu ei ole liian jyrkkä. Mitäköhän siitä seuraisi jos pätkis lapojen päistä sentin palset pois...Uskon pystyväni tekemään tuon siten että lavat ovat symmetrisiä . Olen nähnyt kuvan potkurista josta oli ikäänkuin viistetty suoraan nuo kärjet pois, voiskohan tehdä tuon niin.
No arvaan jo että tästä tulee varmaan hauskoja kommentaja.... mutta katsotaan miten äijän käy.
No arvaan jo että tästä tulee varmaan hauskoja kommentaja.... mutta katsotaan miten äijän käy.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laita poikki vaan, mutta katso että propelli on tasapainossa sen jälkeen.
Jos kone ei ota kierroksia on nousu liian jyrkkä. Entinen potkuri on ilmeisesti luistanut pienuuttaan tai huonokuntoisuuttaan ja kone on siksi jaksanut kiertää enemmän. Tai sitten nousu ei kuitenkaan ole sama.
Puolen tuuman halkaisijan kasvun ei pitäisi ihmeitä vielä vaikuttaa. Mutta mikäpä estää kokeilemasta lapojen lyhennystä. Kerrohan tänne kuinka sitten kävi.