että olet samanlainen, kaikille?
Ainoa lohtu on
s....
11159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Taivaan Isä, jaa viisauttasi kaikille...
ei mulle ainakaan riittänyt :(
http://www.youtube.com/watch?v=olYVnvfPDoI
:)
Avaa kuspää luuris ni soitan sulle.10min.päästä ja kerron kuinka sua rakastan
Kato maailman upein nainen ei voinu vastata ny puheluuni.vähän niinku toi T.
kieltä:(
Häpee itte.sä oot varmankin se joka päivystää nettiä junttiJuhankans?
oo edes yrittäny soittaa, esität vaan!
Parasta aikaa pajupillin tekemiseen on toukokuusta keskikesään, jolloin pajun jälsisolukko on pehmeää ja kuori irtoaa helposti. Pajun katkominen ei ole jokamiehen oikeus, vaan siihen on oltava maanomistajan lupa.
Pillin tekemiseen tarvitset:
* Suoran ja ehytkuorisen, mieluummin oksattoman sormenpaksuisen ja 15 cm pitkän pajun oksan (myös pihlaja ja harmaaleppä käyvät pillipuuksi)
OHJE
1. Leikkaa oksan toinen pää vinoksi. Katkaise kärkiosaa hieman tylpemmäksi.Tästä tulee pajupillin suukappale.
2. Noin 2-3 cm vinosta päästä tehdään pieni lovi, joka ulottuu puuaineeseen. Pyöräytä puukolla kuoren paksuinen viilto oksan ympäri 5-10 cm lovesta.
3. Tämän jälkeen kuori irrotetaan varovasti viillon ja soittopään välistä.
Irrota kuori puusta ensin koputtelemalla ja kiertämällä sitä varovasti edestakaisin, niin että se löystyy. Vedä kuori varovasti pois, se on saatava ehjänä irti!
4. Kun kuori on irti, veistetään soittopään ja loven välistä palanen pois pinnasta. Myös lovea suurennetaan (kts. katkoviiva)
5. Kokeile välillä kuoriosa paikoillaan pillin ääntä. Mikäli ääni ei mielestäsi ole sopiva, voit varovasti veistää soittopään lovea ja/tai kärkiosan lovea suuremmaksi.
Kun ääni on mielestäsi sopiva aseta kuori takaisin ja pajupilli on valmis.
Kuvassa on katkoviivalla esitetty kuoren sisään jäävä osa.
Jos pajupilli ei toimi, olet ilmeisesti veistänyt liian pienen palasen pois pinnasta tai sitten lovi ei ole tarpeeksi syvä.
Kokeile ensin pienemmällä lovella ääntä ja jos pillin ääni ei tyydytä voit varovasti suurentaa lovea ja kokeilla, kunnes ääni on mielestäsi sopiva.
s kun tänään kommentoin jossain susta rumasti. En enää muista missä, joten laitan tähän.