Olen päättänyt että tilaisin eBaysta Sonic pehmon/pehmoleluja ja tarvitsen apua. Eli siis jos tilaan tuotteen mistä tulee kuljetus Suomeen, nii mist sen voi sit hakea? Tuleeko kotiin vai pitääkö hakea postista? Ite asun tääl Lappeenrannassa enkä aio mennä Helsinkiin asti hakee tuotetta. Kuitenkin hinnan yritän saada tohon alle 45 et ei tuu sitä alv juttuu... Selventäkää asiaa mulle.. Kiitos.
ps. Kaikki ketkä on tilannut sielt auttakaa..
ps. Kaikki ketkä on tilannut sielt auttakaa..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Apua tarvitsetkin, jos pehmoleluihin rahaa syydät.
Pidätkö myös Veikkauksen Jokeri-hahmon shitseistä siis "vitsestä"
1) EUn tullialueelta lähetetyistä tavaroista ei tarvitse maksaa erikseen tullia tai veroa, joten nämä tulevat valitsemallasi toimitustavalla.
2) Toimitustavasta riippuen tavara voi tulla lähimpään postiin tai kotiovelle.
3) Mitään tavaraa ei ole pakko hakea Helsingistä itse. Jos joudut maksamaan veroa ja/tai tullia, voit käyttää maksullista välittäjää... Yleensä kuriiripalvelut (DHL, USPS) "ystävällisesti" sisällyttävät tämän veloituksen hintaansa vaikka haluaisit noutaa tuoteen itsekin.
Kiitos sulle jonka otsikko on perusjuttuja.
Nii onko siin muka mitään ihmeellistä jos lapsi (14v) haluu pehmolelun?
Ja varmaankin aion tilta USAsta sieltä niit löytyy halvalla.
Jos sinulle lähetetään USA:sta tavaroita, myös postikulut lasketaan mukaan tuohon ALV-rajaan.
Eikä pelkästään paketin päällä näkyvät postimerkit, vaan kaikki kuitissa ilmoitetut käsittelykylut.
Jos siis voitat vaikka kahdenkympin hintaisen tuotteen jonka ainoa toimitustapa on lähetillä, joudut maksamaan:
tuotteesta 20 euroa
lähettipalvelusta 30 euroa
tullauksesta 20 euroa
veroa 10 euroa
Kannattaa katsoa toimitustapa ja kustannukset TODELLA tarkkaan ettei tule mitään ikäviä yllätyksiä.
Mustolassa on tullin palvelupiste (Terminaalinkatu 5), joten kovin pitkälle ei varmasti tarvitse sinunkaan lähteä. EU:n sisältä ostetuista tuotteista ei mene tullia. Sen sijaan esim. USA:sta, Kiinasta tai Hong Kongista ostetuista tuotteista menee tullia, jos tuotteiden arvo ylittää (muistaakseni) 45e. Tätä edullisemmat tavarat tulevat kotiin postilaatikkoon tai lähimpään postiin tai sitten kuriiri tuo ne kotiovelle saakka. Jos joudut menemään tulliin hakemaan ostoksiasi, niin muistathan ottaa saapumisilmoituksen ja sähköpostiisi tulleet, ostoksista saadun/saadut kuitit mukaan!
Itse teen vain suhteellisen pieniä ostoksia EU:n ulkopuolisilta eBay -myyjiltä, joten en ole koskaan joutunut hakemaan pakettia tullista. Moni myyjä merkitsee tulliselvitykseen tuotteen lahjaksi ja sen arvon pieneksi, jotta asiakas ei joutuisi hakemaan pakettiaan tullista. Laitonta, mutta ymmärrettävää.
Kiitos.