miksi khat on laitonta?

gaddafi

miksi khat on laitonta? se hemmettihän on laimeempaa kuin vesi! ja helvatan halpaa kun ei sitä taida muut kuin somalit mutustaa (niin khat pureskellaan eikä polteta yms). luinpa tuossa juuri uutisen, että olivat jotkut kärränneet 2100 kiloa khattia suomeen. katukaupan hinta olisi ollut 280 000 euroa.. kuulostaa paljolta? mietippä uudestaan. gramma hinnaksi tuolle tulee 13 senttiä! mutta sepä ei haittaa kun tuota mitää mutustaa 100 grammaa että tulee vaikutusta!! eli saa syy täynä ihan urakalla vetää että vähän fiilikset rentoutuu! tuohan on kuin voikukkaa käyttäisi päihteenä!

9

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihajuakaan

      Nuuska kiellettiin EU-alueella lähinnä eteläisemmän Euroopan edustajien painostuksesta. Kun sääntöjä mietittiin, ei keskieurooppalaiset edustajat edes ymmärtäneet mitä nuuska on ja kun heille sitä selvitettiin, he pitivät sitä ällöttävänä. Siitä syystä nuuska on kielletty, vaikka se on paljon poltettua tupakkaa vähähaittaisempaa.

      Aivan samoin kun tulee joku asia, joka voi olla hui hui hu-hu-huuuuUUUUUUuuuuume, eikä sen vaikutuksista tiedetä, niin se on erittäin helppo kieltää. Ei khatin kieltoon ole vaikuttanut sen kofeiiniakin miedompi vaikutus, vaan se, että jostain joku on kuullut, että se voi toimia päihteenä. Eli siis huuuUUUUUuuumeena. Ja kun kattoo kuka khattia käyttää, niin nehän on kaikki naamaltaan mustia! Ei tietenkään voi mustaa naamaa kieltää lailla, mutta jotain on tehtävä. Kieltäkäämme kaikki mikä kuuluu heidän kulttuuriin, mutta ei meidän kulttuuriin.

      Eli varmasti pääsyy siihen, että khat on kiellettyä on siinä, että aivan väärän väriset ihmiset tykkää siitä. Kieltäisivät lailla mustan naaman, niin olisi rehellisempää.

      Khat kun on niin turha päihde ku olla ja voi. Saa järsii tuntikausii, että toimii ja silloinkin pari Batteryy toimis paremmin. Eli sen huumaava- tai terveysvaikutus ei todellakaan liity asiaan mitenkään.

      Kyseessä on siis vain ja ainoastaan se, että päättäjät ei ole taas (yllätys yllätys) tietosia siitä mistä ovat päätöksiä tehneet ja kun kerran se koskettaa lähinnä mustaa väestöä, niin mikä ettei.

      • 951959159

        Englannissa khat on laillista, mutta täällä kukkahattu-tätien maassa ei milloinkaan. Täällä periaatteena on että mikä tahansa joka vähänkään vaikuttaa psykoaktiivisesti on joko lääke tai huume.


      • Kukkahatut vittuun!
        951959159 kirjoitti:

        Englannissa khat on laillista, mutta täällä kukkahattu-tätien maassa ei milloinkaan. Täällä periaatteena on että mikä tahansa joka vähänkään vaikuttaa psykoaktiivisesti on joko lääke tai huume.

        Alkoholi on ainoa minkä KUKKAHATTUTÄDIT sallivat. Alkoholilla on huonommat vaikutukset kuin khatilla.


    • gaddafi

      ihme meininkiä, täytyy sanoa. samaan aikaan saa kaupasta keskikaljaa, jonka tuotanto vaiheessa käytettävä kvartsi kuulemma aiheuttaa sisäisiä verenvuotoja, butaania, josta menee polla niin sekaisin ja tuhoaa kuulemma aivosoluja yhtä tehokkaasti kuin 9-millinen luoti. entäs esimerkiksi kofeiini? jos kofeiinin taustan lukee wikistä, tuntuu kuin lukisi jonkun amfetamiinin vaikutuksia. niille jotka ei vaivaudu sanotaan herkkuna, että 2,5 desiä kahvia päivässä kaksinkertaistaa keskenmenon riskin. TÄTÄ ei lue kahvipaketin kyljessä. meitä on huijattu!

    • Afrikkaan

      Muuta Somaliaan jos haluat huumeita käytellä.Näitä vihreitä hamppuheikkejä löytyy aina puolustelemaan jokaista huumetta mitä maailmassa löytyy.Kaikesta päätellen fiiliksiä kyllä löytyy pössyttelyyn ja muuhun epäsovinnaiseen laittomaan toimintaan.

      • ei saisi käyttää?

        Niin miksi?

        Niitä on toki erilaisia ja osalla on paljonkin haittavaikutuksia. Mutta miksi itse päihtyminen tuomitaan? Liittyykö se siihen, että tuomitsijat ovat niitä, ketkä todellakin halavat sen päänsä sekaisi? Mutta koska eivät käytä päihteitä, luulevat olevansa sankareita...

        Oikein käytettynä päihteet ovat elämän mauste ja kaikkihan tietää, etteivät mausteet voi olla pääruoka. Minulla on asiat hyvin, mutta täysin ilman päihteitä en koe elämää mielekkäämmäksi. Kokeiltu on.


      • ojbdfv

        Suosittelen ennemmin sitä mukavaa valtiota siinä eteläpuolella. Kannattaa kuitenkin huomata, että siellä tupakasta saa tuomion ja alkoholia ei hyväksytä. Tälle on varmasti uskonnolliset perusteet, sillä maa on vahvasti kristitty. Siellä on kyllä ollut parlamentarismin käänteistä johtuen pientä epävakautta, kun luterilaiset ääriryhmät ovat hieman rettelöineet...


    • khattia jemenissä

      Myös jemeniläiset syö khattia!

    • Reiska_hki

      Painuisitte loisijat ruumiillisiin töihin! Ajattelu ei näytä olevan teidän vahvuutenne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      4430
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3261
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2230
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      341
      1674
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      205
      1590
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1527
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1253
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1242
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1157
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1118
    Aihe