V40 laakerin vaihto

perttt

V40 vm.-02, 2.0, takapyörän laakeri ujeltaa. Millainen homma vaihtaa itse? Tarviiko prässiä? Ilmeisesti laakerin mukana tulee koko napa ja abs kehä pitää siirtää vanhasta uuteen..

Aiheen sivusta, kaukosäätimen avaimen patterit pitäisi ilmeisesti vaihtaa, millaiset patterit (patteri?) tuonne menee ja onko vaikea vaihtaa?

6

6539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En osaa sanoa

      Mutta kakkarin patteriton nappi malliset eikä vaikea vaihtaa ja eikä myöskään kalliit.

      • Ukko_pentele

        k.säätimessa varmaan 2x cr2032 nappiparisto. Ei ole tässä nyt mitään mistä tarkistaa asiaa.
        Laakerin vaihtoon en osaa ottaa kantaa,S40 vm-99 moinen on ilmeisemmin hoidettu pakettina laakeripesineen.


    • varmista ihmeessä

      ohjekirjasta, siellä kerrotaan avaimen pariston tyyppi ja miten se vaihdetaan.

      • ruudukkoon

        Kirjoita ylös ruudukkoon. Takapyörän laakerin vaihto. Jospa sieltä löytyisi jotain vinkkejä.


      • ruudukkoon kirjoitti:

        Kirjoita ylös ruudukkoon. Takapyörän laakerin vaihto. Jospa sieltä löytyisi jotain vinkkejä.

        otat taka renkaan irti, jarrusatulan irti, jarrulevyn irti. sitte joku ulosvetäjä tai prässi. sitte otat keskiöstä pultin irti ja laitta ulosvetäjän sillai kiinni että saat renkaat pultit kiinni ja pultti pyssyllä "ammut" keski pultti siitä ulosvetäjästä niin tulee nätisti ulos.. jos käy tsäkä niin tulee ilman ulosvetäjääkin, mutta itse en saanut vaikka yritin mitä.. taka laakeri maksaa volvolla 220e siinä on koko kehä ja muistaakseni myös abs kehä.


    • goira

      vitun pöllö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      118
      1553
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe