Mitä mintusta?

Mökkitarhuri

Kaupan yrttipurkista on kasvimaahan istutettuna levinnyt vallan mahtava (pipar?)minttukasvusto. Joka vuosi tuskailen saman ylituotanto-ongelman kanssa: mitä ihmettä siitä tekisin? Olen tehnyt hyytelöä ja kuivattanut, mutta en oikein ole löytänyt ruokaohjeita, joissa sitä käytettäisiin - paitsi salaatteja, joihin riittää muutama lehti.

3

926

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minttufani

      Kokeile minttusimaa eli sama sama resepti kuin simassa, mutta täytä ämpäri ensin mintuilla (jos haluat miedommman mintun maun täytä vain puolet) ja lorota sen päälle sima-ainekset, anna käydä niin kuin sima ja pullota. Itse tosin olen vaihtanut fariinisokerin valkoiseen sokeriin, niin maistuu vieläkin mintummalle ja on kauniimpi katsella :)

      Tykkäätkö jääteestä? Jos, niin nykäise pari oksaa litraan teetä ja anna teen kylmetä jääkaapissa. Mintuu antaa pirtsakan lisän.

      Jotkuhan juovat vain minttuteetä, joten kerää nippu, sitaise naru ympärille ja ripusta kuivumaan. Siitä saat rapsittua talvella teeainekset.

      Tutustu intialaisiin ruoka-ohjeisiin, koska sieltä löydät erinomaisia minttu-jugurttimarinadeja kanalle ja naudalle. Mahtavan makuisia grillaukseen.

      • Mökkitarhuri

        Sima olikin mielenkiintoinen ehdotus, täytyypä kokeilla. Käytetäänkö minttusimaan ollenkaan sitruunaa?

        Jääteetä olen tehnyt valmiista pussiaineksista, mutta voin kuvitella, että minttu antaisi tavalliseen teehen hyvän säväyksen.


      • yhteen sopii
        Mökkitarhuri kirjoitti:

        Sima olikin mielenkiintoinen ehdotus, täytyypä kokeilla. Käytetäänkö minttusimaan ollenkaan sitruunaa?

        Jääteetä olen tehnyt valmiista pussiaineksista, mutta voin kuvitella, että minttu antaisi tavalliseen teehen hyvän säväyksen.

        tee minttuhyytelöä lahjaksi http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/213070/MinttuHyytelö
        syyspatoihin ja paistikkaisiin
        minttuviina eli lentsuaikaan napanterit tai likööri http://blog.soppaseura.net/?p=93
        Mojito

        Drinkin kantaisänä voidaan pitää juomaa, jonka pohjana oli rommia edeltänyt sokeriruokoviina aguardiente. Sitä nimitettiin el Dragueksi keksijänsä merirosvo Francis Draken mukaan. Nimi muuttui 1800-luvun loppupuolella mojitoksi, kun rommi astui peliin. Itse koostumus on pysynyt lähes samana kolmatta sataa vuotta:

        Puoli lusikallista sokeria ja 1 cl sitruunamehua ja hiukan soodavettä sekoitetaan hyvin keskenään. Lisää mintun oksat ja murskaa varret, jotta juomaan tulee tuhti mintun maku. Älä murskaa lehtiä.

        Lisää jäämurskaa ja 6 cl vaaleata rommia. Täytä long drink -lasi soodavedellä ja sekoita. Koristele mintun oksalla

        minttukaakoa tai allaoleva minttua kermavaahtoa
        http://www.kotikokki.net/kumppanit/suomensokeri/reseptit/nayta/384/Minttu-Frappe
        Minttu-jugurttikastike
        ja http://keskustelu.suomi24.fi/node/1029402
        oiva dippikastike esim juureksille
        Viilentävä raita :
        2 dl maustamatonta jugurttia
        1 dl silputtuja tuoreita minunlehtiä
        1 dl raastettua tuoretta kurkkua
        ripaus suolaa
        ripaaus sokeria
        ripaus cayennepippuria
        Kaikki sekoitetaan ja tuodaan tarjolle kylmänä
        samoin hellejuomana käytin veteen muutama tippa limeä ja mintunlehtiä
        jälkkäri-mansikka http://www.aamulehti.fi/teema/ruoka/mansikka-ja-sen-monet-ystavat/183175
        http://www.dlc.fi/~marianna/gourmet/gl_spice.htm

        eli kuivumaan vaan loput !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2025
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1380
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1122
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      107
      963
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      795
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      612
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe