Kiinteistövälittäjän mukaan asuntomme arvo on noussut 30 000 euroa ostohetkestä. Otetaankohan tämä arvon nousu huomioon pankissa, niin että asuntovakuuden arvo nousisi ja voisimme ottaa autolainan käyttäen asuntoa vakuutena?
Asuntovakuuden arvon nousu
6
2331
Vastaukset
- Onnistuu - -
Voidaan ottaa huomioon kun pyydät pankkia arvioimaan asunnon arvon. Itselläni juuri nostettiin asunnon vakuusarvoa, kun tarvitsin sitä lisävakuudeksi uuden ostoon (vanha jäi vuokralle). Parissa vuodessa ja parin tonnin remonttien jälkeen vakuusarvo taisi nousta noin 5 tonnia (alkup. ostohinta 68t€).
- Mutta..
Kyllä pankki ottaa huomioon asunnon vakuusarvon nousun, mutta se ei ole mikään kiinteistövälittäjien, usein epärealistinen, arvio.
Pankki katsoo vastaavien asuntojen toteutuneet kaupat, ja arvioi niiden perusteella asuntosi nykyisen arvon.
Ja olettehan jo maksaneet sitä asuntolainaa poiskin, joten sitäkin kautta vakuutta on. Vai oletteko, eli onko laina jo tapissa? Siinä tapauksessa, jos ette ole vielä pahemmin lainaa maksaneet, saattaa pankki olla nihkeämpi.- 16+5
osaisiko joku sanoa, miten vakuus arvo on tälläisessä tilanteessa.
Sijoitusasuntona halpa yksiö, maksettu 44% ja velkaa vielä 56%.
Kun yksiö on taannut lainaa 70%, niin silloin vapaata takausarvoa olisi tuo maksettu osuus eli 14% asunnon hinnasta (44% -30%=14%) . Käykö tämä pelkästään vakuutusarvona? Vai voidaanko sijoitusasunnossa katsoa, että vakuutusarvo on isompi, koska vuokralainen maksaa asuntolainaa pois. Eli itseltä ei mene mitään. Vuokralaisena on pitkäaikainen ja luotettava ihminen. - Onnistuu - -
16+5 kirjoitti:
osaisiko joku sanoa, miten vakuus arvo on tälläisessä tilanteessa.
Sijoitusasuntona halpa yksiö, maksettu 44% ja velkaa vielä 56%.
Kun yksiö on taannut lainaa 70%, niin silloin vapaata takausarvoa olisi tuo maksettu osuus eli 14% asunnon hinnasta (44% -30%=14%) . Käykö tämä pelkästään vakuutusarvona? Vai voidaanko sijoitusasunnossa katsoa, että vakuutusarvo on isompi, koska vuokralainen maksaa asuntolainaa pois. Eli itseltä ei mene mitään. Vuokralaisena on pitkäaikainen ja luotettava ihminen.Ei se vuokralaisen maksama vuokra mitenkään kasvata asunnon arvoa. Eli jos on vaikka 100 000 euron kämppä, niin pankki laskee vakuusarvoksi 70 tonnia (jotkut 75t€). "Vapaa" vakuusarvo toki kasvaa joka kuukausi kun vuokralla lyhennetään jäljellä olevaa lainaa, mutta ei se tuota 70 tonnia isommaksi %osuudeksi muuta.
Sinun esimerkissäsi, jos asunnon arvo olisi se 100 tonnia ja maksettu 44 tonnia, on siis vapaata vakuutta käytettävissä tosiaan se 14 tuhatta (70t€ asunnosta, 44t€ maksettu = 114t€ eli 14 tonnia yli 100%).
Vakuusarvoon ei siis vaikuta lainanmaksukyky (se luotettava vuokralainen) vaan asunnon arvo. Riskiprofiiliin se voi vaikuttaa, eli voit saada lainan edullisemmin kun tuloiksi lasketaan myös vuokratulot (verrattuna siis tilanteeseen, jossa vastaavankokoinen laina otettaisiin pelkästään omaan asuntoon). - ???
Onnistuu - - kirjoitti:
Ei se vuokralaisen maksama vuokra mitenkään kasvata asunnon arvoa. Eli jos on vaikka 100 000 euron kämppä, niin pankki laskee vakuusarvoksi 70 tonnia (jotkut 75t€). "Vapaa" vakuusarvo toki kasvaa joka kuukausi kun vuokralla lyhennetään jäljellä olevaa lainaa, mutta ei se tuota 70 tonnia isommaksi %osuudeksi muuta.
Sinun esimerkissäsi, jos asunnon arvo olisi se 100 tonnia ja maksettu 44 tonnia, on siis vapaata vakuutta käytettävissä tosiaan se 14 tuhatta (70t€ asunnosta, 44t€ maksettu = 114t€ eli 14 tonnia yli 100%).
Vakuusarvoon ei siis vaikuta lainanmaksukyky (se luotettava vuokralainen) vaan asunnon arvo. Riskiprofiiliin se voi vaikuttaa, eli voit saada lainan edullisemmin kun tuloiksi lasketaan myös vuokratulot (verrattuna siis tilanteeseen, jossa vastaavankokoinen laina otettaisiin pelkästään omaan asuntoon).Eikös tuo maksettu 44%, sen määrittäminen rahan arvoksi, ole se vakuutusarvo? Kun luulisi, että se on sama onko tuon verran rahaa tilillä vai kiinni asunnossa. Kun onhan tuo lyhennetty summa kokonaan säästössä olevaa pääomaa.
- Onnistuu - -
??? kirjoitti:
Eikös tuo maksettu 44%, sen määrittäminen rahan arvoksi, ole se vakuutusarvo? Kun luulisi, että se on sama onko tuon verran rahaa tilillä vai kiinni asunnossa. Kun onhan tuo lyhennetty summa kokonaan säästössä olevaa pääomaa.
En nyt oikein ymmärtänyt kysymystäsi. Siis kun asunnosta lasketaan vakuudeksi se 70%, niin tietenkään ei koko maksettua summaakaan lasketa "ylimääräiseksi vakuudeksi" (jonka siis voisi käyttää vaikka autolainan vakuudeksi) vaan vain se osa, joka ylittää tuon 30%.
Eli esimerkiksi, jos ostaa sen 100 tonnin asunnon 100% lainalla, käy asunto vakuudeksi 70 tonnille ja lopuille 30 tonnille pitää olla lisävakuus. Kun lainaa maksetaan pois, maksetaan ensimmäiset 30 tonnia tavallaan tuota lisävakuuden osaa. Vasta kun 30 tonnia on maksettu (velkaa on jälkellä 70% asunnon arvosta), alkavat lainanlyhennökset kerryttää lisävakuutta (koska niitä ei enää tarvita tämän asunnon vakuudeksi).
Pankki ei voi laskea lisävakuudeksi asunnon arvoa 100% ostohinnasta, koska sen pitää aina varautua siihen, ettei asunnosta saa takaisin samaa rahaa jos sen joutuu pakkohuutokauppaamaan. Se 30% on siis tämä vara, eikä sitä voi käyttää jonkun muun lainan vakuutena (koska muuten asunnosta saatava arvo ei välttämättä katakaan koko jäljelläolevaa lainamäärää).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236955Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421239Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47834Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733