Vasta päästiin nyt aloittamaan parvekkeen sisustus vaikka kesä on jo pitkällä.
Mikäs olisi mahdollisimman nopea kasvuinen ja peittävä köynnöskasvi, jotka sitten saisivat kasvaa sellasia puuritilöitä pitkin ?
Tarttis olla tosiaan mahdollisimman nopeakasvuinen jotta ehtisi vielä tällekkin kesälle peittämään meidän akvaariota (parveke) sivullisilta.
Nopeasti kasvava ja tuuhea köynnöskasvi parvekkeelle ?
9
6034
Vastaukset 9
- Hajuherne112
No se jokin papu, nyt en muista nimeä mutta tekee valkoisia ja punaisia pieniä kukintoja. Kasvaa nopeasti, on yksivuotinen. Luotettava. Oliko se ruusupapu?! Ja valmiita taimia saa puutarhaliikkeistä, ettei tarvii siemenestä aloittaa enää tässä vaiheessa.
- ViidakonSartsa
Osta valmis iso, ainakin kolmen litran purkissa kasvava, kelloköynnös. Loppukesästä teillä semmoinen viidakko että! Ja naapureiden parvekkeilla kanssa ;). Kukkia se ei välttämättä kerkiä. Paljon vettä ja lannoitetta vaan.
- ruusupapu täällä
Ruusupavusta tulee myös hyvin peittävä , ei näy naapureihin. pavut syötäviä, pitää keittää ja osan voi jättää seuraavaan kevääseen, , ei tarvi ostaa uusia.
Siemenet voi laittaa vieläkin, itse en ole vielä kylvänyt, itää heposti ja kasvaa nopeasti. - kyseliä
Miten on ruusupavun kasvusto - onko myrkytön ?
- pavut syödään
No jos ruusupapuja voi syödäkin, ei kait kasvusto silloin ole myrkyllinen. Ei sitä kasvustoa syödä.
- mummeli
Kelloköynnös on tosiaankin nopeasti kasvava ja peittävä köynnös. Tarvitsee kukkiakseen valoisan paikan. Kastelusta kannattaa pitää huolta.
- puutarhuri12
On montakin kasvia olemassa, joissa hedelmät/marjat myrkyttömiä , mutta itse kasvi myrkyllinen - tai toisinpäin !
- Anonyymi
Tietääkö kukaan, miksi kelloköynnöksen lehdet menevät valkoisiksi ?
Köynnökset on olleet vasta kuukauden, alhaalta lehdet "valkoistuvat".
Onkohan se joku kasvitauti ?
Lannoitan Kekkilän kesäkukkaravinteella.- Anonyymi
Olet epähuomiossa ostanut joko kiinanlaikkuköynnöksen tai japaninlaikkuköynnöksen. Niissä lehtien alaosan eli kärjen pitääkin muuttua valkoiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751749- 241226
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189836- 64704
- 77642
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36484
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398