Usko ihmisyyteen on mennyt. Kun joutuu petoksen kohteeksi ja puille paljaille, ja ystävinään pitämiltään henkilöiltä taloudellista tukea hakiessaan saa yllättäen kuulla että "et sä kuulu meidän elämään, move on", ei voi tulla muuhun loogiseen johtopäätökseen kuin että suurin osa ihmisistä on äärettömän itsekkäitä paskapäitä. Kun kerran tyhmyydestä sakotetaan näin niin miksei sitten itsekkyydestä, paljon suurempi synti se on. En kykene välittämään enää tippaakaan kenenkään muun vastoinkäymisistä, enkä oikeastaan haluakaan. Aion tästä eteenpäin kohdella maailmaa kuten se kohteli minua, jakaa siis kollektiivisia rangaistuksia. En tiedä vielä mitä voisin käytännössä tehdä, mutta esim. järjestäytyneen rikollisuuden leipiin hakeutuminen on käynyt mielessä. Kuinka muut samankaltaisessa tilanteessa olleet ovat päässeet yli tuonkaltaisista ajatuksista, ja suurempi kysymys: miksi ovat halunneet, miksi pitäisi? Jos oletamme että kuoleman jälkeen ei seuraa mitään palkkioita tai rangaistuksia, ja kun valtiokin tykkää kohdella ihmisiä periaatteella "yhteisön toiminnan häiritsemisestä seuraa aina rangaistus" niin ei siinä oikein mitään omituista pitäisi olla, että haluaa oman sisäisen maailmansa häiritsemisestä rangaista, ja koska näille tietyille ihmisille ei oikein voi kostaa mitenkään ilman että sortuu suoriin rikoksiin joista jää kiinni ja joutuu itse kuseen, täytyy löytää välillisempi tapa, vaikka sen kohteena sitten olisikin satunnaisia viattomia ihmisiä.
Tahdon levittää pimeyttä
qa?
27452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Älä mitään äläkä koskaan kosta viattomille ihmisille. Vai haluatko olla joku terroristi?
En ole koskaan ymmärtänyt yhtään esim. kouluampujia, jotka täräyttävät summamutikassa hengiltä ne, ketkä eivät ole olleet edes osallisia kiusaamiseen.
Taitaa olla ihan suomalaisen kansaluonteen mukaista, ennen ja nyt. Ihan tietoisesti annetaan itselle lupa "kostaa" ja vielä kenelle sattuu, kunhan vain on helppoa ja riskitöntä. Se, jos mikä, on pelkurimaista ja halveksittavaa, mutta ei tällaiset ihmiset tunnu tajuavan, että kaikki näkyy ulospäin juuri sellaisena kuin se on, ja silläkin elämäntyylillä on epämiellyttäviä seuraamuksia myös itselle. Väärintekemisestä syntyvä voimantunne ei ole kuitenkaan oikeata voimaa, vaan sitä, ettei heikkouksissaan kestetä omia tunteita.
Täytyy puolustautua asianmukaisissa yhteyksissä asianmukaisella tavalla, tai muuten ei mun hattuni nouse.
Ja mistäs tiedät (luulo ei ole tiedon väärti), että kuoleman jälkeen ei seuraa palkkiota tai rangaistusta? Miksi Jeesus sitten kärsi ristintuomion meidän puolesta, jos mikään ei ole mitään?
Noi on muuten kyllä varmasti pahoista hengistä lähtöisin olevia vaikutteita. Aika sen kuin pimenee, Paholaisen aika on kulumassa loppuun, joten hän porukoineen purkaa raivoaan entistä vapaammin varastaen, tappaen ja tuhoten. Jeesus on tie, totuus ja elämä, eikä kukaan pääse Isän tykö muuta kuin hänen kauttaan. Ainoa valo loistaa siis siltä suunnalta, eikä pimeys voi sitä voittaa.
Huomaa kyllä kuinka sinutkin on aivopesty paholaisen toimesta... Oma sisäinen Jeesuksesi ihan täysin hukassa, löydä ensin sisäinen valosi(Jeesuksesi) ennen kuin tuollaista muualta luettua sanomaa ajan kulumisesta liität siihen omaan egolliseen mieleesi. Eihän se aika edes kulje niin kuin me sen käsitämme valotyöntekijöiden(Jeesuksen) maailmassa, sanoohan sen jo oppikirjasikin!
Olet kyllä oikeassa, että muutoksia on tapahtunut polariteetissä, voin kertoa vielä hieman enemmän sisäpiirin tiedon että valo on vihdoin elokuussa ohittanut pimeyden voimat maan polariteetissä ja saamme loputkin tarvittavat Jesset herätettyä... Tässä on lopun ajat käsillä, niin kuin Luciferin todellisuuden(eli aineellisen maailman) lumoissa olevat tulevat sen näkemään. Siinä ei auta satanistien kirjoittamat liirumlaarumit suojaamaan maallista kotiasi, vaan sydämen kuunteleminen on ratkaisu kuinka välttää nämä tulevaisuuden näkymät kohdallaan.
Onhan se toki kurja sinun kannaltasi ettette te raamatun satanistiset kannattajat enää kohta voi ryöstää omaa elintasoanne muiden planeetan asukkaiden kustannuksella...
Jos kukaan ei alkaisi kostamaan eteenpäin viattomille vääryyksiä, joita itse on saanut kokea, sinäkään et olisi joutunut kokemaan näitä vääryyksiä. Siksi pahan perinne ja kierre on katkaistava.
Ole osa muutosvastarintaa, joka ei lähde mukaan pahuuteen, vaan itsepäisesti vain toimii päinvastoin ja on oikeudenmukainen. Se on jaloa. Saat tuntea olevasi parempi ihminen kuin muut. Jossain vaiheessa jokainen nimittäin tekee sen valinnan, että pitääkö kiinni inhimillisyydestä ja moraalista, vaikka tuntuu, että kaikki muut vain tekevät pahaa. Kyse on valinnasta.
Ymmärrän kyllä tunteesi, on kauheaa tulla petetyksi läheisien taholta, mutta niinhän sitä sanotaan että hädässä ystävät tunnetaan. Yritä olla katkeroitumatta vaikka tiedän sen joskus olevan äärimmäisen vaikeaa. Itsellenikin on tehty hirvittävää vääryyttä, mutta itselleni se antaa voimaa, kun voin katsoa peiliin ja tiedän olevani hyvä ihminen enkä ole antanut maailman muuttaa minua pahaksi, vaikka tuntuu, että jotkut ovat sitä tosissaan yrittäneet.
Itseäni on auttanut rukoilu katkeruudesta vapautumiseksi. Kyllä Jumala vastaa rukouksiin. Kokeile!
Kysymys kuuluu: toimitko SINÄ alunperin moraalisesti oikein vai väärin? Jos vastauksesi on että sinä edustit vääryyttä, niin olisiko sitten suunnittelemasi toiminta kostamista ollenkaan? Jos sinä omaksut ojentajasi periaatteet, niin sehän olisi vain sitä, että sinä itse asiassa valitset hyvän ja toimivan tavan ja sitä käyttämällä ojennat samaan tapaan muutamaa entisen sinun kaltaista pikkunilkkiä. Vai kuinka? Ota vain opiksi itseäsi viisaammalta! Ei kai siitä pahaa seuraisi jos sinäkään et kuollut, viisastuit vaan.
Kun tähän ketjuun näyttää jotain jeesus-väkeä oudon paljon ilmaantuneen, niin sanottakoon myös vastapainoksi, että moraalin määrität sinä itse omalta osaltasi, oman ymmärryksesi mukaan, niinkuin jokainen muukin ihminen sen itse määrittelee, vaikka osa koettaakin sysätä vastuun jollekin ikivanhalle uskonnolle ja sen fundamenteille. Itse sitten niität sitä mitä oman moraalisi pohjalta kylvät. Jos kylvät pahaa jollekulle, niin sitten niität hänen vihaansa.
Jos sinun on vaikeaa löytää näkökulmia tapahtuneeseen, voit nopeuttaa etsintääsi juttelemalla siitä jonkun sellaisen kanssa, johon voit luottaa. Sellaisen, jolle sinun ei tarvitse jättää kertomatta mahdollisesti merkittäviä, kiusallisia yksityiskohtia. Tässä et ole vielä kertonut juuri mitään faktatietoa tapahtuneesta. Jos pitkään keskusteltuasi ja mietiskeltyäsi alat lähestyä sellaista tulosta, että sinä oikeastaan toimit väärin, ja se aiheutti kokemasi vastoinkäymisen niin onko sinussa miestä myöntämään sitä?
Ikävää että ainoa antamasi relevantti faktatieto, ent. ystäviesi toiminta, puhuu myöskin sinua vastaan: jos sinut tuntevien mielestä sait vain ansaitsemasi ja olet osoittanut inhottavuutesi, niin ilmankos he etäännyttävät tai katkaisevat välejään sinuun.
Kuulostaa hyvältä
Mikä saa ihmisen tuntemaan noin? Omassa elämässä ei pahemmin ole kehumista, mutta en mä siitä muita syytä. Kyllä kaikki on aika paljon itsestä johtuvaa, se on vaan vaikea hyväksyä. Eräs fiksu ihminen mulle sanoi, että yksinäisyys on vähän kuin itsesääliä, ja niinhän se onkin kun tarkemmin miettii. Jooh, mutta, ei se pahan tuottaminen auta varmasti yhtään mitään. Jos elämänsä aikana törmää muutamaan mulkkuun ihmiseen, ei se tarkoita että kaikki olisivat sellaisia..
Induktiivinen päättelysi (ystävät, eli muutamat ihmiset kohtelevat huonosti -> johtopäätös -> suurin osa ihmisistä äärettämän itsekkäitä paskapäitä) on selvästi virheellinen. Kuinka iso havaintojoukkosi on? 5 ihmistä? 10? 20? Maailmassa sentään on lähemmäs 7 miljardia ihmisiä, jotka elävät erilaisissa kulttuureissa, yhteisöissä, valtioissa ja heillä on koko joukko erilaisia traditioita, normeja, tapoja, käsityksiä jne. Miten tuosta seuraa, että suurin osa ihmisistä (eli väh. yli 3,5 mrd) on itsekkäitä paskapäitä?
Se, että sinun elämäsi hyvin rajalliseen tiettyyn kulttuuriin ja yhteisöön sisältyvään kokemuspiirin on sattunut maailman mittakaavassa mitätön lukumäärä sinun subjektiivisesta näkökulmasta äärettömän itsekkäitä paskapäitä, ei tee suurimmasta osasta ihmisiä äärettömän itsekkäitä paskapäitä. Se vain tekee sinusta virheellisen päättelijän.
Mä oon kyllä ajatellut että kaikkihan pyörii nykyään kauneuden rahan ja vallan mukaan. Niinkuin aijemminkin ja kaikki riisto on alkanut uskonnon varjossa. Ollaan maksettu synneistä rahaa.
Olen sitä mieltä ettei ihmiset ole oppineet historiasta mitään. Ainut asia joka ihmisiä kiinnostaa on valta kauneus ja raha.
Tapa tai tule tapetuksi.
Omista tai tule omistetuksi.
Kaikki tähtää palveluun kieron keinoin nyhdetään ihmisiltä rahaa nuo myyjät hikoilevat niskalimassa ja kaikki fyrkka menee kuitenkin johtajille joita me palvellaan niiden orjina.
Kosto on oikeutettua
Perustetaan mafia
Mä haluan rahaa ja valtaa.
Ihmisiä on miljardeja eihän täällä ole edes tilaa eikä ruokaa meille kaikille. Kaikki riistävät toisiaan valehdellen tekonsa oikeutetuiksi.
Miksi teillä on oikeus syödä ruokaa, jotenkin toimeentulevet suomalaiset. Ruokaa jonka kasvattaja ei sitä saa syödä?
Ihan yhtä pahoja te olette viette ruuan tuottajalta leivän suusta.
Käytätte lasten tekemiä vaatteita.
Ihailette kauneutta valtaa ja rahaa.
Ette te ruokaanne tuota Ettekä ajattele niitä joilla sitä ei ole Tai niitä joilla ei ole muita perus tarpeita tyydyttäviä asioita.
Juonittelette ihmiset ostamaan sananne. Ja pitämään niitä parempina kuin heidän omassa.
Te olette tämän rahapolitiikan orjia sitä itse ymmärtämättä. Palvotte rahaa ihan samalla tavalla. Ette voi syödä tai juoda tai asua ilman sitä ettekä vaatettaa itseänne.
Kaikki on jonkun omistuksessa ja ostettevissa.
Ihmisetkin Heidän aikansa ja voimanssa ostetaan palvelemaan yhtiöiden tuottoa.
Johtajien joilla on vapaus valita mistä vain mitä vain.
Ja suurin osa ihmisistä on mukana tässä.
Jos esim valitset tehostetusti tuotettua lihaa aiheutat toisille nälkää. Koska lihan tuottoon menee paljon enemmän aikaa ja energiaa koska ensin karjan pitää saada syödä ja jos alueet joissa eläinten ruoka kasvatetaan käytettäisiin kasvisten viljelyyn ravintoa riittäisi useammalle ihmiselle.
Eli Toisin sanoen tapat syömällä lihaa koska aiheutat nälkää johon ihmiset kuolee. Tekopyhät typerykset!
Lihaa syödessä olet osa vastuussa suuremman ketjun kautta monien ihmisten nälkään kärsimykseen ja kuolemaan. Myös rahan takia tapetaan paljon ihmisiä joten olet myös tämän ketkun kautta syyllinen ihmisten kuolemiin.
Jopa rakkaus on itsekästä. Koska ihminen rakastuu toisessa piirteisiin jota haluaa itselleen tai joita jo itse omistaa. Eihän se toinen ihminen voi tuntea niitä tunteita mitä sä tunnet. Ja monissa rakkaus suhteissakin varmaan toinen on aina rakastuneempi kuin toinen ja hallitsee toista. Rakastuesaan toiseen ihmiseen ihminen rakastuu oikeastaan vain itseensä. Itseensä niihin puoliin joista pitää itsessään ja kauneuteen josta pitää.
Toden sanoja, joita vatipäät eivät välitä kuunnella. Heikkolahjainen valitsee aina tai lähes aina henkisen masturbaation rationaalisen ajattelun sijaan. Hän ei pääse puusta pitkään, ei ikinä kasva, vaan marinoituu loputtomiin omissa liemissään, märehtien, murehtien, kyräillen. Lopputulemana on pieni, vähäpätöinen elämä.
Suhunkin vaikutin sain sultakin, Ihanaa.
Ja samaa masturbaatiota säkin täältä haet. Ihanaa.
Hämmentäviä kommentteja. Niiden muoto näyttää noudattelevan pääpiirteissään suomen kielioppia, mutta sisältö on mysteeri. Minkälainen on se mieli, joka tuottaa tällaista soopaa?
on myös pieni, vähäpätöinen elämä.
ilmeisesti sossusta "ilmaista" rahaa hakeva. Systeemi on sinulle mätä, kuitenkin olet itse siitä täysin riippuvainen ja käytät sitä hyväksesi ja vielä valitat. Ei sitä rahaa ole pakko käydä hakemassa, kerran pärjäät kuulemma ilmankin.
Varsinainen tekopyhä olet itse. Kasvata itse ruokasi, vaatteesi, tuota sähkösi, kerran nettiä ja tietokoneita käytät.
Rakkaus sydämen polulla on kaikkea muuta kuin itsekästä. Hylkää jo tuo järjen äänesi ja kuuntele sinäkin sydäntäsi!
Muissa tapauksissa sinä juuri olet aivan yhtä lailla aivopesty bankstereiden/illujen/eliitin/satanistien/Luciferin palvojien/Jesuiittojen/Vapaamuurarien/Liskojen/draconialaisten(tjm....) toimesta!
Tapa itsesi vasta kun olet "pilannut" aivosi vaikka nyt syksyn tullen suippomadonlakeilla!
mikäs sinä mitään olet syyllistämään, kun itsekään et erossa siitä ole saati edes tasapainoon päin menossa... sua jatkaen, tiedätkö mitä sen laitteesi jolla tuon kirjoitit tekemiseen tarvittavien mineraalien valmistus on vaatinut?
Luciferin mallioppilas oikein, joten pimeys olkoon kanssasi!
Ota sinne seuraksesi historian kirjoja joista selviää miten on käynyt tämän yrittäjille(esim. ilmaisen energian kehittäjille). Jos ajattelisin samanlaisen tekopyhyyden kautta kuin sinä, niin minun pitäisi ampua tuollainen valtaa ja voimaa kunnioittava kilpailija...
Yhteisöllisyys ja jumalan rakkaus on korvattu olemattomilla ismeillä. Tämä ajatusmaailmasi on todella sairas ja maailmassa jossa ihmisellä olisi väliä tuollaisesta joutuisi vastoin tahtoaan suljetulle, mutta täällä ei _vielä_ ole sen aika...
Sitähän te tässä noudatatte, hienoa kieltä mutta hukkaan mennään niin että viuhuu...
ykseys on Kaikkeus.
Mitä väliä toisista, jos ovat kohdelleet sua epäreilusti. Itse olen ollut ystävien ns. hyväksikäyttö kohde, ei mitään fyysistä, mutta henkistä ja taloudellista, ja aion hyödyntää tätä takaisinmaksussani: Aion hakeutua alalle, jolloin ainakin osa ns. ystävistäni, yrittävät hyötyä minun kustannuksellani, ja siinä kohtaa isken lompakkoon. Joko maksetaan pirun ylisuuret rahat jotta haluttu kohde saadaan tai vaihtoehtoisesti sitä ei saada. Satunnaisia viattomia en ala kohtelemaan näin, mutta esim. valtaosa kouluaikaisista ns. ystävistäni kuuluu tähän ryhmään. Luku noussee lähemmäs 400 ihmiseen, ja heidän kautta myös heidän perheisiinsä. Niin heidän vanhempien perheisiinsä kuin myös omiin perheisiinsä, ja tulevaisuudessa ehkä myös heidän lapsiensa perheisiinsä, sillä sama veri virtaa ns. ystävien sukuliaissa kuin itse ns. ystävissäkin.
Tässä maassa ei ole ollut koskaan inhimillisyyttä. Sen puute ajoi minut pohjalle ja heikensi pärjäämismahdollisuuksiani, mutta minä en ole luovuttaja. Toisin kuin ns. ystäväni. Osa heistä ei kestänyt bilettämisiä ja päätyivät minne katkaisuun kukin päätyikin. Osalla on rikollistaustaa. Osa opiskeli itsensä piippuun. Ja osa on pelkkiä perseennuoliota jotka eivät osaa kantaa vastuutaan. Nämä ovat pahimmasta päästä loppujen lopuksi. Näistä niitä byrokraatteja tulee. Joten arka paikka heillä on etenkin lompakko. -Ja sinne minä aion iskeä LAILLISESTI hyväksikäyttäen asiakastani tarjoten tälle hyötyjä minun avulla. Eli itse en aio ottaa mitään. Muuten se näkyisi liian selkeästi. Minä olen omasta mielestäni maksanut jo tarpeeksi kovan hinnan menettämälläni nuoruudella ja mahdollisuuksilla pärjätä paremmissa piireissä. Onneksi olen löytänyt arvolleni sopivan oikein vittumaisen alan jonka edustajia halveksitaan ympäri Suomea, ja onneksi osaan arvostaa tätä alaa, sillä tämän alan kautta voin olla vielä enemmän vittumainen ja siis täysin laillisesti. Ala on jo menettänyt kansan arvostuksen, joten alan imagoon toimintani ei vaikuta negatiivisesti.
Minä en ala maksamaan muiden tekemistä virheistä. -Muut maksavat sen.
Jälleen yksi viaton enkeli, jota maailman kohtalot ovat riepotelleet miten sattuu. Ei sittenkään, sillä olen havaitsevinani tekstissä suorastaan huumaavan typeryyden pohjavireen, mikä saa minut ajattelemaan, ettet kenties sittenkään ole aivan syytön sinua kohdanneisiin onnettomuuksiin. Vai ovatko muut ihmiset sinut murskanneet, siksikö olet vaipunut alennustilaan? Vai väkijuomatko ovat saaneet sinut puhumaan sivu suusi?
Salli minun valaista himmeää järkeäsi: ei ole mitään pikkumaisempaa kuin kosto elämän tarkoituksena. Ei mitään naurettavampaa eikä typerämpää. Jos toivoisin pahaa jollekin kaltaisellesi ja kohtelisin häntä kaltoin ja myöhemmin saisin tietää, että hän omistaa elämänsä rankaisemiselleni, pitäisin kiusantekoani häikäisevänä onnistumisena ja taputtelisin itseäni selkään tyytyväisyyttä kihisten. Tämä pätee inhimilliseen kanssakäymiseen muutenkin: heti kun menetät hermosi, kun raivostut, on kiusaajasi "voittanut". Hän on lypsänyt sinusta reaktion, saanut sinut suunniltaan ja naureskelee nyt ylimielisesti kiukullesi.
Turhaan tietysti kirjoittelen, koska ihmiset harvemmin järkensä valossa operoivat ja merkitystä on vain sillä, mitä tunteita mikin asia herättää. Mutta mutta, toivottavasti tämä herättää mielipuolissa edes harmin tunteita ja ajatuksen siitä, että ajatellakin joskus voisi.
Vai haluat levittää pimeyttä? Onkohan tuo hieman liiallinen reaktio? Oletko joutunut vihan valtaan? Vihan tunne on kyllä ihan ymmärrettävä reaktio, jos tulee väärin kohdelluksi. Mutta ei sitä kannata kohtuuttomuuksiin viedä, ihan jo oman ittesikin takia. Aiheutat itsellesi vain lisää kärsimyksiä vellomalla vihassa. Päästä siitä irti, ja anna olla. Jotkut ihmiset vain ovat epäluotettavia ja epämoraalisia. Älä anna heidän pilata omaa elämääsi. Jos lähdet esim. järjestäytyneeseen rikollisuuteen mukaan, saat itsellesi vain todennäköisesti vankilatuomion ja tunnontuskia, ei muuta. Ja mitä oikeasti hyödyt siitä, että satutat viattomia ihmisiä? Mielestäni et mitään. Levittämäsi paha voi vain tulla itsellesi jossain muodossa takaisin. Esimerkiksi muut ihmiset huomaavat pahat tarkoituksesi, ja sinua aletaan pelätä, sinuun ei luoteta ja voit jäädä aivan yksin. Tai löydät itsesi sellaisten ihmisten parista jotka käyttäytyvät samoin kuin sinä, ja tulet taas petetyksi. Mielestäni ainoa toiminta, joka on kaikille hyödyksi, on moraalisesti oikeaa. Ajatelkaa, jos jokainen omalta osaltaan noudattaisi moraaliperiaatteita, miten paljon parempi tämä maailma olisi meille kaikille. Tee se päätös, että aiot olla hyvä ihminen, ja nouset muitten yläpuolelle. Kanavoi vihasi rakentavaan toimintaan: näytä ettei sinua niin vain lannisteta.