Niin kiirettä pitänyt,ettei mitään ole kerennyt tekemään.
Koko konetta en ole kerennyt avaamaan moniin herranaikoihin.
Ukovuoriremppa meneillään,ja herraties taitaa uupumus tulla.lopen uupunut amateus
Koko konetta en ole kerennyt avaamaan moniin herranaikoihin.
Ukovuoriremppa meneillään,ja herraties taitaa uupumus tulla.lopen uupunut amateus
Vastaukset 6
Vanhimmat
enää.Naapureille teimme ilmaistatyötä pilvinpimein.Nyt olemme vanhoja ja vaivaisia,eipä rikkaat naapurit apuaan tarjoa.Tasan,ei käy onnenlahjat
osalta totta, ihmiset ikääntyy nekin, jotka innolla ennen talkoohengessä tekivät tarvittavan työn, raskaimman ainakin. Heinänteossa aikanaan oli tuo tuttua, kuka oli allerginen kenen ranteet ei enää kestäneet, kellä lomamatkalle meno ym.
Eipä siinä auttanut muu, kuin tehdä kaksistaan lehmien talvirehut seipäälle! Jos ei olisi ollut vielä kunnan virka hoidettavana muutama tunti, olisi siitä voinut nauttiakin kesäisenä päivänä, mutta aina se heinäshow osui kesäloma-ajallani:D No, fysikaalisessa hoidettiin hartiakipua pari viikkoa, ja seuraavana vuonna penäsin paalauskoneen ajan meille. Omaa kannattanut hankkia sano isäntä, vaikka soitin Hankkijalle, joo koko eteläsuomi oli myynyt paalauskoneensa, varastot täynnä niitäkin:D Se, tuossa heinänteossa on niin harmillista sillä metodilla, että vähintään 4 päivää on oltava poutaa, että saa primalaatuista heinää, josta valkuaistaso ei laskisi.Niiton jälkeen kun jokainen päivä sitä laskee, jos se jää maahan sään ollessa sateinen!
Kyllä säätiedot viljelijäin puhelimessa oli ahkerassa käytössä:D
Homepölykeuhkolta sentään vältyttiin.
On siellä nyt teillä tehty suururakkaa! On kai vävypojat olleet sentään apuna toivon? Siellä on teillä kesäparatiisi kerrassaan, rantasaunoineen ja laitureineen:D--- Ja tuoretta kalaa! Laulele sinä Amateus vaan, että:--- Nyt verkot vetehen, näin lasken laulellen.... ja lokit lentelee
Taloyhtiössämme tehtiin talkoilla kaikki ulkotyöt, korjattiin ikkunoita ja maalattiin rakennukset.
Kauan sitten.
Nyt jokainen valittaa, ettei jouda. Ihmetellään, mistä saadaan edullisia tekijöitä, kilpailutetaan korjausfirmoja.
Ehdotus talkoista on pelkkä vitsikäs huulenheitto. Nykypäivän ihmiset ovat uusavuttomia. Meitä eläkeläisiä ei yhtiössä ole jäljellä enää montakaan.
Täällä on 12 asunnon pienkerrostalo jossa asun, ja 2x vuodessa talkoilla pesemme käytävän ikkunoineen ja ovineen, talvella lumityöt tehdään kuka ehtii, 2 mieseläkeläistä ovat jo klo 5 kolaamassa, viime talvena oli käytettävä lumenajopalvelua kun tontille ei mahtunut.
Kellarikäytävät pidämme kanssa vapaehtoisvoimin siistinä ja iltaisin tarkastamme paikat.
Meillä on tosi mukavat asukkaat ja tunnemme kaikki toisemme.
Pientä talkoohenkeä ylläpitäen ja muutamalla eurolla yhtiövastineen yhteydessä keräämme rahaa jos jotain yllättävää menoa tulee.
Onnistumista kuitenkin ulkovuorirempalle. Nyt on aikaa vaikka kuumimmalla pitää huilikausiakin. Pääasia, että vesikatto on kunnossa; teette sikäli kun jaksatte. Vaiika ens keväänä teette loput.
Omaan vastaavaan puuhaan en ala yksinäni, vaikka seinä kerrallaan vois tehä. Keskeneräinen puuha tressais liikaa. Rakennusfirma pyys 35.000€. Joku timpuri tekee puolella tämän hinnan.
Onhan minulla tietty apuvoimia,mutta vastuunkantoon joskus nuukahtaa.Haen lautaa rimaa,runkolevyn kiinnikkeitä teippiä nauloja ja joskus jopa kaljaakin täytyy ryytyneille,lopenuupuneille remppamiehille muistaa tuoda.Kaksi ihmistä ja yhdet aivot,revi siitä vastuunkantoa taikka muutakin piristystä.
Saunaa lämmitin jatkuvasti ja pötyä pöytään tyrkkäsin tarpeenvaatiessa.
Siis saunaa,senvuoksi,ettei kylmä tullut 25 plusasteisessa vedessä ja ne saunakaljat pääs hörppäämään...
Ei kyllä täällä kaikki on kondiksessa ja pytinki uhkuu jo uusilla vuorilaudoilla parilla seinällä ja pari akkunaakin on jo paikoillan.
Olemme kyllä remppaajiksi kyllä liian vanhoja,ukko 81v. ja minä huomenna jos luoja suo 72v,mutta huonomminkin vois olla.
Ihanaista kesänjatkoa kaikille ja kiitos TS* ja Makriina näin niitä talkoita itsekukin olemme tehneet.
Nyt rantasaunan makoisiin löylyihin,niin velatkin tuntvat saatavilta amateus