Miksi minulle kävi näin

Jo nuorena miehenä meille tuli ero, enkä ole sen jälkeen ole ollut paljonkaan tekemisessä lasten kanssa.
Onko minulla huono Jumala-suhde vai voiko joku selittää asian muulla tavoin?
11394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

aiot tämän ruikutuksen laittaa?

Äänestä
  • sivistynyttä ja analogista vastausta muualta saa niin täytyy kokeilla.
    Vai onko niin ettei, niin viisailta kuin ne kuulostaakaan kertakaikkiaan ole vastausta tähän.

    Äänestä

Avioero siis "tuli". Jaaha. Mistä se johtui? Kuka teki mitä, vai ettekö vaan enää sietäneet toisianne?

Estääkö joku sinua tapaamasta lapsiasi, jos estää niin miksi? Jumalaa ei tähän juttuun kannata sekottaa. Trollailet, mutta siitä vaan. Ajankulua kai tuokin on.

Äänestä
  • tuli. Minä rakastin vaimoani. Mutta minulla oli lääkärin mukaan skitsofrenia, ja annettiin väärät lääkkeet(
    voi olla että silloin ei ollu parempia). Vaimoni ei sietänyt minua.
    Oikeudessa ei annettu tapaamisoikeutta.

    Äänestä

  • Ajatonta kirjoitti:

    tuli. Minä rakastin vaimoani. Mutta minulla oli lääkärin mukaan skitsofrenia, ja annettiin väärät lääkkeet(
    voi olla että silloin ei ollu parempia). Vaimoni ei sietänyt minua.
    Oikeudessa ei annettu tapaamisoikeutta.

    hoitokokouslainen?

    Äänestä

  • veli soli nen kirjoitti:

    hoitokokouslainen?

    ole olen täysin terve ihminen.

    Äänestä

meille vastoinkäymisiä. Erot eivät koskaan ole Jumalan tekemiä, ihmiset niistä päättävät.. Päin vastoin Jumalan sanan neuvo on, että minkä Jumala yhdistää, sitä ihminen ei saa eroittaa.

Kuntoinen osapuoli hakee eroa, esim toisen kumppanin sairauden vuoksi, on se raskas asia jätetylle. Sairaus ei ole oma tekemä, mutta Jumala on senkin sallinut, että Hänen voimansa näkyisi meissä.Jumala on vomallinen antamaan myös terveyttä.

Äänestä
  • Olipahan täydellinen vastaus aloittajan kirjoitukseen. Varmaan lohdutti ja antaa voimia.

    Joskus on parempi, kun ei kaikkea yritä selittää hengellisesti. Sillä on tehty enemmän vahinkoa kuin hyötyä

    Äänestä

  • järkevä mielipide.

    Äänestä

Jos olet laillisin keinoin yrittänyt pitää yhteyttä lapsiisi ja sinut on torjuttu, niin olet myös vapaa vastuusta lastesi elämää koskien. Jos tiedät heidän osoitteensa, voit aina lähettää vaikkapa syntymäpäiväkortin. Se on sitten heidän ongelmansa, miten he siihen reagoivat.

Useinkin lapset ikääntyessään haluavat kontaktia myös isäänsä, kun he vapautuvat äitinsä holhouksesta.

Äänestä
  • näin kävi minulle. Kiitos Jumalalle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajatonta kirjoitti:

Jo nuorena miehenä meille tuli ero, enkä ole sen jälkeen ole ollut paljonkaan tekemisessä lasten kanssa.
Onko minulla huono Jumala-suhde vai voiko joku selittää asian muulla tavoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu