Kotkan kaupunki

sylettää

Kuinkahan paljon mahtanee olla kaupungilla töissä määräaikaisia/sijaisia tai muuten töihin lyhyellä varoitusajalla kutsuttavia MIESpuolisia työntekijöitä?
Naisia ainakin on pilvin pimein. Määräaikaisten asema on todella heikko, työpisteen kulloiseenkiin sijaintiin, työaikaan, tai lomiin (mihin lomiin?) ei pysty itse vaikuttamaan millään tavalla. Jos kieltäydyt lyhyestä sijaisuudesta, ei sinulle soiteta pidemmänkään ilmestyessä. Annetaan ymmärtää että tulijoita kyllä on.
Sopimuksen jatkamista odotellaan pelko perseessä joka ikinen kerta, mahtaneeko jatkua työt vai ei.
Mikähän on tilanne kauungin miesvoittoisilla aloilla, siedetäänkö siellä tätä samaa pompottelua ?

Nimimerkillä "Ei kaupungin orjaksi "

9

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajatellaan realistis

      Työpaikoista on pulaa. Ei tiedä aina työpaikan pituudesta ja siksi ei kannnata solmia vakinaista työsuhdetta tai se tiedetään olevan lyhyt aikainen. On helponpaa sopia se määräaikaiseksi, niin se ei sido työn antajaa sen kummemmin, jos tekee toisin, niin siinä joutuu työnantaja suuriin neuvotteluhin ja velvoitteisiin maksamaan pienestä ja lyhyestä työajan tarpeeseen olevasta palkkaamisesta jopa käräjäkulut ja korvaukset ja vaikka mitä. Kuka työn antaja on näin hölmö jos vaikka on kysymys kesäajan sesongista ja taklveksi hiljenee ja sopii normaalin työsuhteen ja joutuu sitten siitä maksamaan talvellakin tai sitten propleemiin normaalin työsuhteen purkamisen takia ilman perusteita. Pirullista tänä päivänä.

      • Unikuvio

        Kaikki työt tulisi olla määräaikaisia, mielellään 6-12 kuukauden sopimuksia. Työnantaja pääsisi eroon paskaduunarista, ja voisi uusia sopimuksen kunnon osaajan kanssa.


    • Asun Karhuvuoressa

      Ma-työntekijöiden määrä organisaatiossa on hyvin pieni. Meillä työntekijät ovat pääasiassa virkamiehiä,sillä niin pientä virkaa olekkaan, joka ei ihmisiä kiinnostaisi.

      Pitkät lomat, ikälisät ja esim kuorma-autoissa joita virkamiehet ajavat on ilmastointi ja puoliautomaativaihteet.
      Osassa myös konekippi. Tykkään työstäni suunnattomasti,määräaikaisia en ole tavannut.
      Entisellä vaimollani (temari) oli määräaikainen säästötili Työväen Säästöpankissa.

    • Anonyymi

      Aja puistolaan katariinan niemeen huomaat ent wärtsilän alueen, nyt tarkkana, julkisivu lautakunta määräsi sakon uhalla metsän reunassa 20km päässä keskustasta n neliön kokoisen maalasmatta jääneen talon seimän, masli oli loppunut ja omistaja ei kunnolla kerinnyt maalikauppaan kun julkisivulautakunta iski
      Wärtsilän alue täynmä mitä erilaisempaa rojua/täyttä paskaa, omistajista ei tietoakaan saatika vuokrista joita jää saamatta tuhansia kopa kymmeniä tuhsnsia.
      Missä on nyt julkisivulautakunta, ketä siihen kuuluu, tämä jos mitä suojstyöläisiä kaupungin talo täysi, vai mitä Sirviö, koita hyvä mies saada jonkinlainen kuri aikasn ja alue siistiksi oda puistoa osa kerroataloja
      Vauhtia töppösiin

    • Anonyymi

      Kyllä on Korelan matonpesu laituri huonossa kunnossa. Jäät ovat hajoittaneet sitä tosi pahasti ja taitaapa olla vielä kokenut ilkivaltaakin kun kaiteita puuttuu. On jo nyt hengenvaarallinen. Mitä tekee kaupunki. No ei ainakaan mitään ole vielä tänä keänä tehnyt. Kyllä kaupungin olisi nyt korkea aika käydä kunnostamassa se matonpesu paikka.

    • Anonyymi

      Voi kauhu.

    • Anonyymi

      Joko julkisivulautakunta, ympäristölautakunta, ja terveystarkastajat ovat käyneet
      katsomassa Katariinassa Tammikadulla olevia talon rotiskoja?
      Muovit ulkoseinässä vuosia, pensasaidat kolme metrisiä, Lahonneita veneitä pihalla, ja paljon muuta rojua. Toisessa katto uusittu, mutta muuten asumattomana ollut vuosia. Vanhat omenapuun rotiskot täyttävät pian.

    • Anonyymi

      Matonpesu laituri Korelassa on hyvin vaarallinen
      Jäät murjoneet laiturin tosi huonoon kuntoon. Kaiteita puuttuu ja kulkusilta pois paikoiltaan. Kenelle kuuluu vastuu mattolaiturista ?

    • Anonyymi

      Yks joka joutaisi pois on Lehmusvaara

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe