tasasuuntajan kytkentä

tere! voisiko joku viisaampi kertoa äkkiä miten moinen http://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=694_742&products_id=8853 tasasuuntaaja kytketään moottorin valopuolalta tulee 2 johtoa punainen ja keltainen. kiitos
41830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuollaisessa diodisillassa on merkinnät seuraavasti :
vaihtovirta = ~ (aalto merkki) ristikkäisissä kulmissa
tasavirta = (plussa) ja - (miinus) ristikkäisissä kulmissa

tuo ei sitten tee muutakuin vaihtojännitteestä tasajännitettä.
Eli tasajännitteen suuruus voltteina riippuu laturin tehosta ja kuorman suuruudesta.
Jos aiot kytkeä tuon akkuun saattaa jännite olla liian suuri ja akku keittää. Lisäksi muut sähkölaitteet ovat vaarassa rikkoutua.

Oikea laite olisi jännitteensäädin. katso löytyisikö tuolta sinun moottoriin sopiva
http://www.elisanet.fi/voimakone/index.htm

Äänestä

Olisi mielenkiintoista tietää mihin perämoottoriin olet tommosta tasuria kyhäämässä. Perämoottorin säätimellä voi olla muutakin tekemistä kun tasasuuntaus sekä jännitteen säätö. Generaattori on usein 3-vaiheinen ja tolla tasurilla et voi tasasuunnata kun 2-vaiheen välistä.

Äänestä
  • vanhaan suzukiin meinasin kyhätä tasaurin ja säätimen ainut vaan että pitäis tietää miten kytketään? valopuolalta tulee 2 johtoa punainen ja keltainen joiden välissä on vaihtovirtaa.ne olisi tarkoitus kytkeä viestin mukaiseen tasuriin ja siintä jännitteensäätimen kautta akulle. kertokaas mulle vaan että miten kytketään. kiitos.

    Äänestä

  • juxte kirjoitti:

    vanhaan suzukiin meinasin kyhätä tasaurin ja säätimen ainut vaan että pitäis tietää miten kytketään? valopuolalta tulee 2 johtoa punainen ja keltainen joiden välissä on vaihtovirtaa.ne olisi tarkoitus kytkeä viestin mukaiseen tasuriin ja siintä jännitteensäätimen kautta akulle. kertokaas mulle vaan että miten kytketään. kiitos.

    Punainen ja keltainen niihin aalto-merkillä ( ~ ) merkittyihin, ja sitten saat -merkistä plussaa, ja -merkistä miinusta. Helppoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juxte kirjoitti:

tere! voisiko joku viisaampi kertoa äkkiä miten moinen http://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=694_742&products_id=8853 tasasuuntaaja kytketään moottorin valopuolalta tulee 2 johtoa punainen ja keltainen. kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu