KATSEET KAUPUNGILLA

Voisiko joku kertoa miten on päässyt rankasta mustasukkaisuudestaan eroon?????? Kärsin tosi vahvasta, mutta omituisesta mustasukkaisuudesta. Olen seurustellut 3v. "unelmien kundin" kanssa; hän on kaikin puolin mulle täydellinen, ulkonäöltään, luonteeltaan, arvoiltaan jne. Olen löytänyt todellisen arteen, joka on todella tunteellinen eikä pelkää näyttää tunteitaan. Saan kuulla "mä rakastan sua" monta kertaa päivässä ja monin eri hellittelevin tahoin. Olemme vieläkin melkein kuin vastarakastuneita. Molemmat olemme konservatiivisen rakkauden puolestapuhujia, ja pystymme 100% luottamaan toiseen. Jos toinen joskus hairahtuisi pettämään, niin ero olisi sillä selvä ja ikuinen. Me molemmat halveksitaan syvästi pettäjiä. Olemme molemmat urheilijatyyppejä eikä käydä rafloissa. Mikä on siis ongelmana??? Omituista kyllä, mun sairaalloinen mustasukkaisuus!!!

Kundini on hyvännäköinen. Nuoret naiset heittelee sille flirttaavia katseita ja hymyjä kaupungilla, kaupassa ihan missä tahansa - vaikka mä oisin vieressä!! Joka kerta kun tollasta tapahtuu (about päivittäin) mun sisällä kasvaa ääretön raivo ja viha niitä ämmiä kohtaan - tuntuu, että voisin pahoinpidellä ne lutkat! Tästä asiasta kärsii nykyjään koko parisuhde. Joka kerta, kun tollanen flirttilutka tulee eteen, mulle tulee niin armoton v.tutus, että tekisi mieli pahoinpidellä se ämmä! Pääkoppaani nousee niin armoton v.tutus noitten tapausten takia, joka sitten aiheuttaa skismaa meiän kahden välille. Koko päivä on aina pilalla tollaisten "katse/hymykontaktien" jälkeen =mä olen täysin v.tuuntunut ja se myös näkyy ulospäin, vaikka en v.tutuksen aihetta ikinä kehtaa kertoakaan - se olisi liian noloa. En siis heitä poikaystävälleni mitään mustasukkaisia kommentteja tai raivareita - en kehtaa. Olen itsekin hyvännäköinen ja saan miehiltä samanlaisia katseita osakseni, mutta se ei tunnu poikaystävääni haittaavan.

Pelkään, että tämä kaikki pilaa meidän muuten perfect parisuhteemme. Mistä helvetistä tämä äärimmäinen mustasukkaisuus kumpuaa???? En kuitenkaan ole yhtää mustasukkainen kundin ollessa yövuorossa tai treeneissä tai missä tahansa. Rafloissa emme kumpikaan käy. Tämä äärimmäinen mustasukkaisuuteni tulee vain ja ainoastaan tilanteista, joissa nään toisen naisen heittävän katseitaan/hymyjään kultaani kohtaan..ja sisäistä raivokohtaustani vain pahentaa, jos epäilen, että poikaystävänikin on vastannut siihen katsekontaktiin! Mitä voin tehdä?? En viime yönä edes saanut unta tällaisen tapauksen vuoksi ja huomaan, että nämä mietteet ja ajatukset nostavat inhoa ja vihaa myös poikaystävääni kohtaan -ajatuskin siitä, että kundikaverini vastaisi niitten muijien katseisiin tai aloittaisi niitä saa mut raivonvaltaan!

Pornostakin tällä palstalla on ollut puhetta. Onneksi kundikaverini ei käytä tietokoneita työssään eikä kotonakaan kuin kerran vuodessa; tietokone on minun eikä kundi sitä edes osaisi käyttää (sitä ei tietokoneet yksinkertaisesti kiinnosta) joten nettipornosta ei tarvitse huolehtia. Älytön viha ja mustasukkaisuuteni nousee kuitenkin raivon partaalle jos kundikaverini erehtyy kattomaan jotain SUBtv:n seksimakasiiniohjelmia. Yritän peittää raivoni joskus siinä onnistuen. Tulee sellanen totaalinen riittämättömyyden&viha raivon tunne - miks helvetis sellasta pitää kattoa?!?!? Olen hyvännäköinen ja tiedän sen, mutta siitä tulee semmoinen tunne, että mun pitäis kilpailla niitten huorien kanssa! Kundi on puolustautunut sanomalla, että "kai nyt telkkarii saa kattoa".. ja niinhän se pitäis kai ollakin?? Poikaystävälläni ei ole täällä meidän pienessä kämpässä ainuttakaan pornolehteä tai videota tai muutakaan. Sisällä päässäni vaan nousee totaalinen väkivalta-raivo siitä jos/kun kundi pitää jotain niitä SubTV:n tai Music Televisionin huoria seksikkäämpinä, haluttavampina tai paremman näköisinä kuin minä.

Mun mustasukkaisuus vihanpuuskat tulee siis teiän mielestä varmaan tosi "pienistä" asioista.
Mä haluisin näistä tunteista eroon!!! Ne johtaa riitoihin ja ennen pitkään suhteen loppumiseen! Mikä eteen??? KIITOS JO ETUKÄTEEN. :)
121688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mies tuntee varmaan ittensä imarrelluksi jos saa katseita, kukapa ei. Kuitenkin, kerroit et teillä on 100 pros luottamus toisiinne joten voit varmaan olla huoleti. Myöskin voisit kertoa miehellesi tunteistasi, jos teillä on niin hyvä suhde kun kerroit niin hän varmasti ymmärtää ja voi välttää niitä tilanteita.
Music tV bitcheistä sanoisin vain että kyllähän niitä vosuja vähissä vaatteissa miehet kattoo mutta kuka sellasen kanssa haluaisi seurustella? Eihän niitä voi ottaa vakavissaan. Mua ällöttää ajatuskin siitä että aina siellä markkinoidaan kaikkea NAISVARTALOLLA, tottakai koska se on niin kaunis ja haluttava. Mutta sit än äs tavalliset naiset vertaa itteensä niihin ja ajattelee et pitäis olla samannäköinen hei haloo. Anoreksiatilastot ja masennuslääkekäyttäjät vaan kasvaa moisten jälkeen, vaikka kaikki nää naiset on miljoona kertaa syvällisempi' ja herkempiä ja ihanampia kuin nää saakelin puolialastikeikistelijät.
Häntä pystyyn, sä olet nainen jonka sun miehes haluaa! Ei niitä vosuja...

Äänestä
  • Kiitos viestistä Pegasus:) Varsinki toi MusicTV bitch-osuus oli aivan loistava!:D

    Äänestä

Ensinnäkään en pidä tuosta sun huoritteluasenteesta... Monet hymyilee pelkästään ystävällisyyttään, niitä ei välttämättä vois sun miehes vähempää kiinnostaa...

Teiän suhde sitä paitsi kuulostaa niin uskomattoman upealta, siis että kaksi samantyyppistä ihmistä on löytänyt toisensa ja on onnellisia! Kuka olisi niin hullu, että yrittäisi "täyttää" sun paikkasi miehesi vierellä? Mahdoton vaatimus, sillä suurin osa naisista on ihan erilaisia kuin sinä; jos miehesi on kerran sporttinen, ei käy baarissa jne., niin tuskin haluaisi vierelleen naisen, joka roikkuu kapakassa, eikä pidä huolta itsestään/kunnostaan kuin korkeintaan meikkaamalla... itsekin kuulun tähän ei-sporttisten baarissakäyjien joukkoon ja voin sanoa, ettei minua kiinnosta urheilulliset miehet, vaikka heille joskus hymyillen flirttailisinkin. Eikä sinua varmaankaan kiinnostaisi hevarityypit.

Pointtini on siis se, että vaikka kadulla vastaan tuleva hymyilevä nainen olisi miten hyvännäköinen tahansa, niin ei varmasti pystyisi korvaamaan sinua! Olet ainutlaatuinen ihminen. Itsekin olen kaunis, mutten varmaan saisi miestäsi kiinnostumaan minusta kirveelläkään, olisin niin "eri maata".

Olen itsekin seurusteleva ja ollut tosi mustasukkainen... mutta yhtäkkiä ne tuntemukset vain jäivät pois. Ennen en luottanut pätkääkään, inhosin monia naisia ihan ilman syytä. Sitten sain itseluottamukseni takaisin, tajusin miten ainutlaatuinen ihminen olen ja aloin ajatella, että mieheni se häviäisi, jos vaihtaisi minut johonkin hyvännäköiseen tipuseen. Ei minua voi kukaan korvata!

Tuosta miehesi takaisinhymyilystä... Sehän on ihan normaalia, että hymyyn vastataan hymyllä, niinkuin käden heilautukseenkin vilkuttamalla, refleksinomaista...

Sun kirjoituksesta paistaa esiin, että koet jotenkin saavuttaneesi miehessäsi jotain yli-ihanaa, jotain niin ihanaa, ettet sitä itsekään ansaitse, esim. kun sanot; "Olen löytänyt todellisen arteen". Miehesi ajattelee susta varmasti ihan samanlailla, ei vain käytä energiaansa mustasukkaisuuteen = itseluottamus ja usko teidän suhteenne ainutlaatuisuuteen kohdallaan! Olet ansainnut miehesi, siinä missä hänkin sinut, uskon teitä tuntemattakin, ettei teistä kumpikaan voisi löytää parempaa kumppania! Siis vielä 3 vuoden jälkeenkin vastarakastuneita=)

Hyvää kesänodotusta ja olkaa edellenkin onnellisia toisistanne!

Äänestä
  • Moikka! Ajattelin eka etten edes tule tänne enää kattelemaan näitä kirjoituksia (eilinen oli eka kerta täällä Suomi24:ssä), olo on jo niin paljon rauhoittunut..mutta tulinpas kuitenkin kattomaan josko vastauksia olis tullu.

    Kiitti vastauksesta (kaikille!):)Luin itsekin tuon kirjoitukseni uudestaan ja olen samaa mieltä sun kanssa: huorittelu/lutka-juttuja oli liikaa :/, pahoitteluni siitä. Taisin olla vielä vähän tuohtuneessa mielentilassa..kun viimeisin tapaus ennen juuri tuota kirjoitustani oli oikeasti röyhkeän intensiivisesti kullalleni flirttailut nainen, joten luontevinta kai sitä on haukkua lutkamaiseksi, kun oikein pahaan haukkumanimeä tuossa mielentilassa haluaa hakea.

    Unohdin kirjoituksestani sen, että olen huomannut, että se, että olenko noissa tilanteissa mustasukkainen, VAIHTELEE kausittain. On kausia, jolloin otan muitten naisten flirttiyritykset poikaystävääni kohtaan suorastaan imarteluna (tyyliin "imartelevaa ja cool, kun muutkin naiset olisivat tuossa määrin kiinnostuneita hänestä, mutta hän onkin valinnut minut!"), mutta sitten toisina kausina tulen noissa tilanteissa tosi mustasukkaiseksi ja vihaiseksi. Omana keittiöpsykologinani olen päätellyt, että nuo mustasukkaisuuspuuskat tulevat pintaan aina silloin, kun itsellä menee huonommin opiskelu-ja työstressin takia. Mutta sitten silloin kun tunnen, että kaikki on tosi kohdallaan ilman stressiä, niin otan noi jutut imarteluna. Mustasukkaisuuskohtauksissani olen ihmetellyt, että miksi miehestäni ei ainakaan päälle päin näy minkäänlaisia negatiivisia reaktioita vastaavanlaisissa tilanteissa, joissa kaupungilla vieraat miehet käyttäytyvät minua kohtaan "flirttailevasti", mutta kaipa se oikeesti on niin kuin sanoit, että poikaystävä kokee rakkautemme ja suhteemme niin vahvaksi ja syväksi, ettei mikään silmäpeliä yrittävä miekkonen sille yksinkertaisesti voisi mitään!

    Lulu: kiitos ihanan positiivisesta kirjoituksestasi!:) Olin jo tänään muutenkin ihan normaali *häpee eilistä raivokirjoitustaan*, mutta sun noin ihana positiivinen kirjoitus sai vielä extra-hymyn suupieliin. Ihanaa kevään jatkoa sulle ja sun kumppanille!

    Äänestä

Otan osaa tommonen olo on tosi kurjaa :(
Olet sen verran terve, että se haittaa sua, heräät öisin jne. Oletko muuten kysynyt kaveriltasi, miksi hän ei ole sun katselusta mustasukkainen, siis kun sua katsotaan silleen, ja onko siinä nyt maailmanloppu kyseessä, jos katseet kohtaa. Relax. :) Toivottavasti annat kuulua itsestäsi, ja toivon että pääset tosta inhottavuudestas eroon, koska ei sun lähellä ole kiva olla, kun sulla on toi pulma. Kehotan suan vilpittömästi : Ratkaise se pulmasi, niin että saat asian hallintaan, ja Sinä ja kaversi voitte paremmin :)

Äänestä
  • Hei ja kiitos viestistä:) Laitoin vähän pidempää vastausta tuon Lulun "Älä huoli turhaan"-kommentin jälkeen kaikille mun viestiin vastanneille, joten sieltä voi lukea enemmän.

    Pahoittelen eilisen viestini raivoisaa sävyä;) En ole niin pimeä kuin annoin ymmärtää. En kärsi mistään uniongelmista tuon asian takia, kirjoitustani edeltävänä iltana vaan juuri tuore tuollainen tapaus herätti päässäni ajatuksia ja näin ollen valvotutti.

    Toivoit viestissäsi, että pääsisin tästä pulmasta eroon. Kirjoitin tuohon Lulun viestin alla olevassa vastauksessani, että olen huomannut näiden kohtausten olevan kausiluontoisia stressin suhteen, joten uskon ainakin todella vakaasti tällä hetkellä, että pystyn jatkossa suhtautumaan noihin tapauksiin imarteluna, kuten tuossa vastauksessani Lululle kirjoitin.

    Kysyit mieheni reaktioista vastaavanlaisissa tilanteissa, kun minulle yritetään flirttailla: en tiedä, ehkä hän vaan pystyy peittämään mustasukkaisuutensa tai sitten hän tuntee, että meidän rakkaus & suhde on niin syvää ja kestävää ettei päätä tarvii rassata turhilla (ilman vakavaa syytä) mustasukkaisuuspuuskilla!.. kuten Lulun viestissä tuli mainittua:)

    Kiitos sullekin viestistä ja mukavaa kevään jatkoa!:)

    Äänestä

Tosi rasittavaa!!!Huh naiset on niin törkeitä..Pieni neuvo:kun esim. menette kauppaan yhdessä hymyile/naura/näytä itsevarmalta ,että teillä on hauskaa yhdessä!!!Ko. naiset meinaa on tyytyväisiä, jos näytät kiukkuselta ja kuvittelevat "hyötyvänsä tilanteesta"..Älä ikinä näytä mustasukkaisuuttasi-saattavat meinaa ärsyttää tahallaan!

Äänestä
  • Hauska neuvo ja varmasti jossain määrin tottakin. *ottaa neuvosta vaarin* Kiitti vinkistä!;)

    Äänestä

Sama juttu. Vuosi takana seurustelua, ihan unelma suhde. Poikaystäväni on todella herkullinen, tosin itse olen reilusti ylipainoinen ja sokeakin näkisi että hän saisi millaisen missin tahansa. Ja näitä missiehdokkaitahan riittäisi. Musta tuntuu kans että mä sekoon päästäni kun jokapaikas ämmät on hymyilemäs sille. Mikähän siinä on että naiset ei kunnioita YHTÄÄN toisen suhdetta?!!
Olen samaa mieltä, ne paskat sais hakata.

Parempaa kevättä sulle.

Äänestä
  • heips vaan
    mun mielestä ketään ei voi omistaa, ei toisen katseita eikä ajatuksia... tosi asiahan on että KAIKKI miehet katsoo kauniita/seksikkäitä naisia, sille ei voi mitään, mutta se ei tarkoita ettetkö juuri sä olis miehesi mielestä se kaunein, sun miehes ei muista todnäk viiden minuutin päästä sitä vastaantulevaa naista jota katsoi.. vaikka olis miten urheilullinen niin kai sitä joskus voi baarissa käydä, meinaatko ettei koskaan teidän elämässä tule tilannetta että miehesi menisi yksin baariin (pikkujoulut, työpaikan bailut, kaverin tai omat polttarit yms...)miten aiot selvitä siitä tolla itsetunnolla??? ja vielä telkkarin katsomisesta, aiotko lopun elämääsi aina vahtia mitä miehesi katsoo telkusta, annatko valvoa iltaisin vai pitääkö hänen tulla samaan aikaan sun kanssa nukkumaan... subilta tosiaan tulee viikonloppuisin aika paljon miehille suunnattua ohjelmaa.. ja muutenkin seksi tulee lisääntymään tavallisilla kanavilla, koska se myy parhaiten... mitä jos miehesi käy kaverin luona kylässä jossa on pornolehtiä tai pornoa katsotaan koneelta tai jutellaan jonkun uudesta hyvännäköisestä muijakaverista yms...mieti ihan oikeesti onko se sun elämästä jotenkin pois, mitä sitten, antaa poikien olla poikia...mun mielestä voisit ottaa rohkeasti yhteyttä ammattiauttajaan, jossa saisit purkaa näitä tuntojasi häpeilemättä.. koska tosiasia on että vaikka olisit miten kaunis aina on joku sua kauniimpi, ja aina on joku myös sua rumempi.. ja koko ajan me vanhetaan ja tulee uusia nuoria hyvännäköisiä naisia ja jokaisen tulee hyväksyä tämä tosi asia, ja etsiä niitä elämän arvoja ihan muualta kuin omasta tai toisten ulkonäöstä.. tulipa pitkä juttu, mut toivottavasti jotain apua.. p.s. puhuit, että nämä tunnot tulee kausittain, oletko ajatellut, että kyseessä voisi olla pms-oireisiin liittyvää ennen menkkoja, silloinhan monet asiat saavat suuria mittasuhteita...

    Äänestä

  • heips kirjoitti:

    heips vaan
    mun mielestä ketään ei voi omistaa, ei toisen katseita eikä ajatuksia... tosi asiahan on että KAIKKI miehet katsoo kauniita/seksikkäitä naisia, sille ei voi mitään, mutta se ei tarkoita ettetkö juuri sä olis miehesi mielestä se kaunein, sun miehes ei muista todnäk viiden minuutin päästä sitä vastaantulevaa naista jota katsoi.. vaikka olis miten urheilullinen niin kai sitä joskus voi baarissa käydä, meinaatko ettei koskaan teidän elämässä tule tilannetta että miehesi menisi yksin baariin (pikkujoulut, työpaikan bailut, kaverin tai omat polttarit yms...)miten aiot selvitä siitä tolla itsetunnolla??? ja vielä telkkarin katsomisesta, aiotko lopun elämääsi aina vahtia mitä miehesi katsoo telkusta, annatko valvoa iltaisin vai pitääkö hänen tulla samaan aikaan sun kanssa nukkumaan... subilta tosiaan tulee viikonloppuisin aika paljon miehille suunnattua ohjelmaa.. ja muutenkin seksi tulee lisääntymään tavallisilla kanavilla, koska se myy parhaiten... mitä jos miehesi käy kaverin luona kylässä jossa on pornolehtiä tai pornoa katsotaan koneelta tai jutellaan jonkun uudesta hyvännäköisestä muijakaverista yms...mieti ihan oikeesti onko se sun elämästä jotenkin pois, mitä sitten, antaa poikien olla poikia...mun mielestä voisit ottaa rohkeasti yhteyttä ammattiauttajaan, jossa saisit purkaa näitä tuntojasi häpeilemättä.. koska tosiasia on että vaikka olisit miten kaunis aina on joku sua kauniimpi, ja aina on joku myös sua rumempi.. ja koko ajan me vanhetaan ja tulee uusia nuoria hyvännäköisiä naisia ja jokaisen tulee hyväksyä tämä tosi asia, ja etsiä niitä elämän arvoja ihan muualta kuin omasta tai toisten ulkonäöstä.. tulipa pitkä juttu, mut toivottavasti jotain apua.. p.s. puhuit, että nämä tunnot tulee kausittain, oletko ajatellut, että kyseessä voisi olla pms-oireisiin liittyvää ennen menkkoja, silloinhan monet asiat saavat suuria mittasuhteita...

    Moikka! Vähän vastailen viestiisi... En rajoita enkä ole rajoittamassa kundikaverini elämää millään lailla. Hän ei käy rafloissa, koska ei yksinkertaisesti pidä siitä! (röökinsavu, känniset ihmiset ym.yök). Hän ei siis jaksa vaivautua edes työpaikan mihinkään juttuihin tuosta syystä..ja tuo asia on ollut niin jo ennen kuin me tavattiin. Se ei ole siis mitään mun "aikaansaannoksiani". Urheiluseuran poppoon kanssa on hän käynyt syömässä kerran vuodessa ja kundijoukko on sit "raahannu" sen baarin, josta se itse on sitten melko pian lähtenyt ensimmäisenä pois, kun ei kiinnosta olla siellä. Joten mistään mun rajoituksista ei ole kysymys!

    En myöskään "vahdi" mitä kundikaverini kattoo telkkarista. Tekstini käsittelivät tapauksia, joissa nään itse ko. tilanteen. Jos olen esim toisessa huoneessa niin mieleeni ei edes tule, että "mitäköhän se siellä telkusta kattelee"! En ole siis niin neuroottinen kuin ehkä tekstistäni annoin ymmärtää. Ja tuo SubTV:tä käsittelevä tekstini oli sikäli turha, koska tällä erää tuntuu ettei ne häirii mua mitenkään, menneisyydessä asia oli hieman toisin, mutta ei ne silloinkaan häirinneet kuin promilleosan siitä kuin ne muiden muijien heittämät flirtit kaupungilla poikaystävääni kohtaan. Eikä tuo SubTV purnaus ollut ees ajankohtainen, ku viimeeksi tuollainen tapaus on ollut varmaan noin 2kk sitten. Ja tuntuupa siltä ettei moisista ohjelmista kannata mitään huolta kantaa, sillä tuon viimeisen 2kk sitten tapauksen kohdalla sanoin kundikaverille, että "Mäkin haluan pornolehtiin ja ohjelmiin esittelemään niin kuin noi muijat, jotta muut kundit voi sitten kattella ja nautiskella. Eiks oiski hyvä juttu?".. niin tuon kommenttin heitettyäni poikaystävän ilmeestä kyllä näki, että pelkkä ajatuskin närkästytti sitä syvästi ja antoi sen myös kärkkäällä vastapuheenvuorollaan ymmärtää..! Eikö olekin hyvä keino kääntää miesten mielipiteet seksiohjelmia vastaan, kun käy heittelee ilmaan juttuja omasta tulevasta urastaan samoissa piireissä! Sitä ajatustahan ei poikaystävä kestä ja näin ollen sitä ei enää kiinnosta koko ohjelmat. Hehegg :D

    PMS-oireista voit olla myös täysin oikeassa. Viikonloppuna kun sain ton vihanpuuskan, kun tännekin kirjottelin, niin menkat oli juuri tuloillansa..

    Mukavaa kevään jatkoa sulle!:)

    Äänestä

  • tosi mustis N24 kirjoitti:

    Moikka! Vähän vastailen viestiisi... En rajoita enkä ole rajoittamassa kundikaverini elämää millään lailla. Hän ei käy rafloissa, koska ei yksinkertaisesti pidä siitä! (röökinsavu, känniset ihmiset ym.yök). Hän ei siis jaksa vaivautua edes työpaikan mihinkään juttuihin tuosta syystä..ja tuo asia on ollut niin jo ennen kuin me tavattiin. Se ei ole siis mitään mun "aikaansaannoksiani". Urheiluseuran poppoon kanssa on hän käynyt syömässä kerran vuodessa ja kundijoukko on sit "raahannu" sen baarin, josta se itse on sitten melko pian lähtenyt ensimmäisenä pois, kun ei kiinnosta olla siellä. Joten mistään mun rajoituksista ei ole kysymys!

    En myöskään "vahdi" mitä kundikaverini kattoo telkkarista. Tekstini käsittelivät tapauksia, joissa nään itse ko. tilanteen. Jos olen esim toisessa huoneessa niin mieleeni ei edes tule, että "mitäköhän se siellä telkusta kattelee"! En ole siis niin neuroottinen kuin ehkä tekstistäni annoin ymmärtää. Ja tuo SubTV:tä käsittelevä tekstini oli sikäli turha, koska tällä erää tuntuu ettei ne häirii mua mitenkään, menneisyydessä asia oli hieman toisin, mutta ei ne silloinkaan häirinneet kuin promilleosan siitä kuin ne muiden muijien heittämät flirtit kaupungilla poikaystävääni kohtaan. Eikä tuo SubTV purnaus ollut ees ajankohtainen, ku viimeeksi tuollainen tapaus on ollut varmaan noin 2kk sitten. Ja tuntuupa siltä ettei moisista ohjelmista kannata mitään huolta kantaa, sillä tuon viimeisen 2kk sitten tapauksen kohdalla sanoin kundikaverille, että "Mäkin haluan pornolehtiin ja ohjelmiin esittelemään niin kuin noi muijat, jotta muut kundit voi sitten kattella ja nautiskella. Eiks oiski hyvä juttu?".. niin tuon kommenttin heitettyäni poikaystävän ilmeestä kyllä näki, että pelkkä ajatuskin närkästytti sitä syvästi ja antoi sen myös kärkkäällä vastapuheenvuorollaan ymmärtää..! Eikö olekin hyvä keino kääntää miesten mielipiteet seksiohjelmia vastaan, kun käy heittelee ilmaan juttuja omasta tulevasta urastaan samoissa piireissä! Sitä ajatustahan ei poikaystävä kestä ja näin ollen sitä ei enää kiinnosta koko ohjelmat. Hehegg :D

    PMS-oireista voit olla myös täysin oikeassa. Viikonloppuna kun sain ton vihanpuuskan, kun tännekin kirjottelin, niin menkat oli juuri tuloillansa..

    Mukavaa kevään jatkoa sulle!:)

    joo vielä vastaan sulle.. kirjoitin pitkälle tota juttua kun olen seurannut mun hyvän ystävän elämää ja sieltä tuli niin samankaltaisia asioita.. jos sua vain häiritsee ne muijien flirttailut niin käännä tosiaan se asia niinpäin et ole ylpeä et sun mies kelpaisi myös muille ja kulje ylpeenä ja itsevarmana miehesi kainalossa.. niin ja siihen pms-oireiluun vielä, mun ystävä sai aika hyvää apua helokkiöljykapseleista.. mutta niitä pitää syödä useampi kuukausi että vaikuttaa (jotenkin tasapainottavat hormonitoimintaa) Hauskaa kesän odotusta!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosi mustis N24 kirjoitti:

Voisiko joku kertoa miten on päässyt rankasta mustasukkaisuudestaan eroon?????? Kärsin tosi vahvasta, mutta omituisesta mustasukkaisuudesta. Olen seurustellut 3v. "unelmien kundin" kanssa; hän on kaikin puolin mulle täydellinen, ulkonäöltään, luonteeltaan, arvoiltaan jne. Olen löytänyt todellisen arteen, joka on todella tunteellinen eikä pelkää näyttää tunteitaan. Saan kuulla "mä rakastan sua" monta kertaa päivässä ja monin eri hellittelevin tahoin. Olemme vieläkin melkein kuin vastarakastuneita. Molemmat olemme konservatiivisen rakkauden puolestapuhujia, ja pystymme 100% luottamaan toiseen. Jos toinen joskus hairahtuisi pettämään, niin ero olisi sillä selvä ja ikuinen. Me molemmat halveksitaan syvästi pettäjiä. Olemme molemmat urheilijatyyppejä eikä käydä rafloissa. Mikä on siis ongelmana??? Omituista kyllä, mun sairaalloinen mustasukkaisuus!!!

Kundini on hyvännäköinen. Nuoret naiset heittelee sille flirttaavia katseita ja hymyjä kaupungilla, kaupassa ihan missä tahansa - vaikka mä oisin vieressä!! Joka kerta kun tollasta tapahtuu (about päivittäin) mun sisällä kasvaa ääretön raivo ja viha niitä ämmiä kohtaan - tuntuu, että voisin pahoinpidellä ne lutkat! Tästä asiasta kärsii nykyjään koko parisuhde. Joka kerta, kun tollanen flirttilutka tulee eteen, mulle tulee niin armoton v.tutus, että tekisi mieli pahoinpidellä se ämmä! Pääkoppaani nousee niin armoton v.tutus noitten tapausten takia, joka sitten aiheuttaa skismaa meiän kahden välille. Koko päivä on aina pilalla tollaisten "katse/hymykontaktien" jälkeen =mä olen täysin v.tuuntunut ja se myös näkyy ulospäin, vaikka en v.tutuksen aihetta ikinä kehtaa kertoakaan - se olisi liian noloa. En siis heitä poikaystävälleni mitään mustasukkaisia kommentteja tai raivareita - en kehtaa. Olen itsekin hyvännäköinen ja saan miehiltä samanlaisia katseita osakseni, mutta se ei tunnu poikaystävääni haittaavan.

Pelkään, että tämä kaikki pilaa meidän muuten perfect parisuhteemme. Mistä helvetistä tämä äärimmäinen mustasukkaisuus kumpuaa???? En kuitenkaan ole yhtää mustasukkainen kundin ollessa yövuorossa tai treeneissä tai missä tahansa. Rafloissa emme kumpikaan käy. Tämä äärimmäinen mustasukkaisuuteni tulee vain ja ainoastaan tilanteista, joissa nään toisen naisen heittävän katseitaan/hymyjään kultaani kohtaan..ja sisäistä raivokohtaustani vain pahentaa, jos epäilen, että poikaystävänikin on vastannut siihen katsekontaktiin! Mitä voin tehdä?? En viime yönä edes saanut unta tällaisen tapauksen vuoksi ja huomaan, että nämä mietteet ja ajatukset nostavat inhoa ja vihaa myös poikaystävääni kohtaan -ajatuskin siitä, että kundikaverini vastaisi niitten muijien katseisiin tai aloittaisi niitä saa mut raivonvaltaan!

Pornostakin tällä palstalla on ollut puhetta. Onneksi kundikaverini ei käytä tietokoneita työssään eikä kotonakaan kuin kerran vuodessa; tietokone on minun eikä kundi sitä edes osaisi käyttää (sitä ei tietokoneet yksinkertaisesti kiinnosta) joten nettipornosta ei tarvitse huolehtia. Älytön viha ja mustasukkaisuuteni nousee kuitenkin raivon partaalle jos kundikaverini erehtyy kattomaan jotain SUBtv:n seksimakasiiniohjelmia. Yritän peittää raivoni joskus siinä onnistuen. Tulee sellanen totaalinen riittämättömyyden&viha raivon tunne - miks helvetis sellasta pitää kattoa?!?!? Olen hyvännäköinen ja tiedän sen, mutta siitä tulee semmoinen tunne, että mun pitäis kilpailla niitten huorien kanssa! Kundi on puolustautunut sanomalla, että "kai nyt telkkarii saa kattoa".. ja niinhän se pitäis kai ollakin?? Poikaystävälläni ei ole täällä meidän pienessä kämpässä ainuttakaan pornolehteä tai videota tai muutakaan. Sisällä päässäni vaan nousee totaalinen väkivalta-raivo siitä jos/kun kundi pitää jotain niitä SubTV:n tai Music Televisionin huoria seksikkäämpinä, haluttavampina tai paremman näköisinä kuin minä.

Mun mustasukkaisuus vihanpuuskat tulee siis teiän mielestä varmaan tosi "pienistä" asioista.
Mä haluisin näistä tunteista eroon!!! Ne johtaa riitoihin ja ennen pitkään suhteen loppumiseen! Mikä eteen??? KIITOS JO ETUKÄTEEN. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu