Korppeja 100% varmuudella?

Olisiko kellään tiedossa paikkaa, jossa voisi lähes 100% varmuudella tavata korppeja luonnossa ihan täällä Suomessa? Olisin kovin innokas niitä tarkkailemaan, eivätkä korpit kuulemma ihmisiä helposti säiky. Jos jollakin olisi ihan omasta kokemuksesta tietoa korppien asuttamista alueista, ottaisin sen paikan nimen mieluusti ylös.

Kiitos jo etukäteen.
10442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

sellasta on kertonut etteivät korpit ihmistä säiky.Kyllä korppi on arka lintu ja sen lähestyminen vaikeaa.Haaskalla niitä joskus näkee mutta kaukaa.Jos sulla on tuttu maanomistaja niin kysy lupa ja vie joku raato haaskaksi niin tulevat jos tulevat mutta lähelle et kylläkään pääse.

Äänestä

On aika laaja käsite tuo "Suomessa", jos esim. asut Hangossa ja joku sanoo niitä olevan Utsjoella ;)

Kerro vaikkapa maakunta, niin joku saattaisi osata auttaa tai kysy suoraan paikalliselta lintutieteelliseltä yhdistykseltä. Itselleni tulee mieleen varmana paikkana ainoastaan toiminnassa olevat kaatopaikat.

Ja ainakin omien kokemusten mukaan korppi on todella arka ja viisas lintu. Lähelle on siis vaikea päästä (muualla kuin kaatopaikoilla). Ehkä lähempänä asutusta pesivät ovat kesympiä?

Äänestä

...että helppoa kun sen tietää. Et itse maininnut asuinpaikkaasi, mutta yleisvastaus on se, että Lapissa niitä ei voi olla näkemättä ihan maanteiden varsillakaan. etelämpänä hiukan syrjäseutumaiset paikat paljastavat suht helposti korppeja. Väri kiiltävän musta, lentotaito sulavampaa kuin variksilla ja silhuetissa pyrstö ei ole tasapäinen vaan keskeltä pitempi kuin laidoilta.
Vuorenvarmaa löytöpaikkaa ei kannata mainita, niitä on niin laajalti maassamme. Silmät auki vain ja ajelemaan rauhalliseen vuorokauden aikaan. Myös ääni kannattaa pitää mielessä. Se on jyhkeä, hiukan kimakka Krrrk krrrk.

Äänestä
  • Juu ei nuo paljoa säiky, taisi olla kesäkuun loppua kun kävelin fillaritietä korppipariskunnan ohi n 5 metriä niistä, eivät korvaansa lotkauttaneet minulle, siinä kohtaa pellon reunaa oli jotain mielenkiintoisempaa:) Itse asustelen täällä Espossa, joten kyllä niitä korppia tapaa ihan päästä päähän Suomea.

    Äänestä

  • 98873773 kirjoitti:

    Juu ei nuo paljoa säiky, taisi olla kesäkuun loppua kun kävelin fillaritietä korppipariskunnan ohi n 5 metriä niistä, eivät korvaansa lotkauttaneet minulle, siinä kohtaa pellon reunaa oli jotain mielenkiintoisempaa:) Itse asustelen täällä Espossa, joten kyllä niitä korppia tapaa ihan päästä päähän Suomea.

    korppeja olleetkaan niin mustia kuitenkin

    Äänestä

  • eivät... kirjoitti:

    korppeja olleetkaan niin mustia kuitenkin

    Kuule roudaa joku raato johoki pellolle ja oota talvee nii varmaa on korppeja!

    Äänestä

Jos kaukaa näkeminen riittää niin silmät auki autolla ajaessa tai muuten maastossa ollessa, korpit kuulee usein äänestäkin kun ovat lennolla.
Jos haluaa läheltä nähdä, niin jonkun metsästäjän tai luontokuvaajan haaskalle piiloon aamuvarhaisella ennenkuin korpit tulevat.
Joskus niitä on pelloillakin muutamia syömässä jotain, tosin kohtuu arkoja voivat olla.

Äänestä

Tulivat nuotiolle ronkkumaan grillimakkarasta jämiä. leijuivat paikalla ainakin vartin. Niitä näkee nykyisin varsin helposti. opettelet niiden "kronk"-äänen ja katsot ylös äänen kuultuasi.

Äänestä

Oulussa Kalikkalammella korpit raakkuu koko ajan 100% varmuudella. Lähellä on Ruskon kaatopaikka missä ne käy syömässä. Itse Kalikkalampi on melko rauhallinen paikka, vaikka sen yli meneekin sähkövoimalinja.

Enpä kyllä tiedä onko tuommonen paikka tarpeeksi "luontoa" sinulle, mutta kyllä siellä lammella saattaa pesiä kurkikin.

Äänestä
  • täällä Paimiossakin maaseudulla. Pitävät ikävää raauntaa. Viisikin yksilöä on ollut lennossa päivittäin. Ehkä tämän kesän poikaset ovat jo mukana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


perhonen ikkunassa kirjoitti:

Olisiko kellään tiedossa paikkaa, jossa voisi lähes 100% varmuudella tavata korppeja luonnossa ihan täällä Suomessa? Olisin kovin innokas niitä tarkkailemaan, eivätkä korpit kuulemma ihmisiä helposti säiky. Jos jollakin olisi ihan omasta kokemuksesta tietoa korppien asuttamista alueista, ottaisin sen paikan nimen mieluusti ylös.

Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu