Unienmaailmaan sijoittuva scifitrilleri "Inception" on varmasti yksi vuoden vaikemmin tajuttavia teoksia.Ensi katsomisella huomaa elokuvassa olevan paljon sellaisia koukkuja ja tajunnan tuolle puolen liittyviä asiota,ettei niitä montaa jää korvien väliin muhimaan.Oikeastaan elokuva pitää nähdä useamman kerran.Elokuvassa kun liikutaan eri unien tasoilla,niin silloin pitää katsojan olla hereillä heti alusta asti,sillä jo elokuvan alkukohtaus on jo oleellinen juonen kannalta.
Ohjaaja Christopher Nolan on tehnyt vähintäänkin yhtä haasteelisen elokuvan kuin "Memento" 10.vuotta sitten.On hienoa,että joku Hollywoodissa uskaltaa tehdä tälläisiä mysteerisiä elokuvia,joita katsoja saa pohtia pitkän aikaa.Elokuvaa on hieman hämäävää kutsua tieteiselokuvaksi,sillä ainoastaan elokuvan unijaksot ja vehkeet,joilla elokuvassa pystytään kontrolloimaan unimaailmaa ovat lievää scifiä.
Unimaisemia elokuvissa ollaan tehty joitakin,äkkiseltään tulee mieleen Joseph Rubenin ohjaama Salainen Siirto (Dreamscape,1984) sekä Kurosawan episodimainen Unet(Dreams,1990).Christopher Nolanin kaltaista unileffaa ei olla nähty aiemmin valkokankaalla.Elokuvassa on paljon syvyyttä varsinkin pelkästään jo kerronnallisesti katsottuna.Leonardo DiCaprio on jälleen poikamaisen olemuksensa saattamana erinomainen pääosassa,kuten myös Joseph Gordon-Hewitt.Hans Zimmerin musiikki soi unenomaisen tuntuisesti kannatellen elokuvan trippimäistä rytmiä.
Toiminta on kuvattu elokuvassa yllätyksettömästi ja jotenkin päälleliimatun tuntuisesti,tosin unimaailmassa tapahtuva action onkin kuvattu tarkoituksellisen hienovaraisesti kontrolloidun unimaailman takia.Yleensähän unessa kaikki tapahtuu arvaamattomasti,ainakin meikäläisen unissa.Juonikuviota on turhaa lähteä kritisoimaan tai selittelemään sen kummemmitta.
Inception on elokuva jota on turha mennä suosittelemaan varmasta ja turvallisesta Hollywoodviihteestä pitäneelle.Nolan on nykyajan Stanley Kubrick,sellainen mies,joka ei selittele teoksiaan perinpohjia myöten.Näitä seliteltyjä teoksia ollaan nähty tuutista jo kyllästymiseen asti,nyt on elokuvan aika,joka kestää aikaa pidemmänpäälle useampaan kertaan nähtynä.Se on mestariteoksen merkki!
TÄHTIÄ ¤¤¤¤¤
Inception (2010)
5
787
Vastaukset
- Toteemi
Oli ilo ja etuoikeus päästä näkemään tämä elokuva leffateatterissa. Elokuvan tarina ja monikerroksellisuus räjäyttivät tajunnan, aivan kuin unessa. Musiikki, kuvat ja näyttelijät tukivat tarinaa, eläydyin täysillä elokuvaan ja sen tapahtumiin. Viimeinen kuva ennen lopputekstejä oli yksinkertaisuudessaan ja merkityksellisyydessään aivan mielettömän upea päätös tälle mestariteokselle.
- veijaritari
ihan kakka oli
Elokuva oli ängetty täyteen kaikkea mahdollista, musiikki pauhasi jatkuvalla soitolla, toimintaa ja pauketta oli vaikka muihin elokuviin jaettavaksi. Mahdollisuudet ja eväät olivat vaikka mihin, mutta ne tuhlattiin älyttömällä hösöttämisellä. Keitoksessa olisi ollut maukkaitakin hetkiä mutta aineksista saatiin vain sakeaa jankkia!
- mandalay
kaiken kaikkiaan. Piti oikein alussa pinnistellä että pysyi mukana, mikä oli mukavan virkistävää aivosoluille. Kuinka usein tämmöistä joutuu elokuvissa tekemään? Jos ei jaksa päätään vaivata niin en suosittele.
Ja ne upeat unikuvat ja romahtavat rakennukset oli toteutettu upeasti. Ja loppu kuitenkin tälläiselle itkupillille sopivan onnellinen... - pettymys oli
mandalay kirjoitti:
kaiken kaikkiaan. Piti oikein alussa pinnistellä että pysyi mukana, mikä oli mukavan virkistävää aivosoluille. Kuinka usein tämmöistä joutuu elokuvissa tekemään? Jos ei jaksa päätään vaivata niin en suosittele.
Ja ne upeat unikuvat ja romahtavat rakennukset oli toteutettu upeasti. Ja loppu kuitenkin tälläiselle itkupillille sopivan onnellinen...Visuaalisesti ankea ja tylsä leffa, ei sen kummempi kuin perus-Frendien jakso, vaikka kyse on unielokuvasta jossa olisi voinut tapahtua mitä tahansa. Mutta tekijöiden mielikuvitus ei riittänyt tavallisia hotellihuoneita ja sateista kaupunkia huikeampiin rekvisiittoihin. Lopetus oli myös täysin ennalta arvattavissa ja yllätyksetön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2185628SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784559Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.803318SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2412760Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1412547Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1401909Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2441447Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491025Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall28948- 62946