Unienmaailmaan sijoittuva scifitrilleri "Inception" on varmasti yksi vuoden vaikemmin tajuttavia teoksia.Ensi katsomisella huomaa elokuvassa olevan paljon sellaisia koukkuja ja tajunnan tuolle puolen liittyviä asiota,ettei niitä montaa jää korvien väliin muhimaan.Oikeastaan elokuva pitää nähdä useamman kerran.Elokuvassa kun liikutaan eri unien tasoilla,niin silloin pitää katsojan olla hereillä heti alusta asti,sillä jo elokuvan alkukohtaus on jo oleellinen juonen kannalta.
Ohjaaja Christopher Nolan on tehnyt vähintäänkin yhtä haasteelisen elokuvan kuin "Memento" 10.vuotta sitten.On hienoa,että joku Hollywoodissa uskaltaa tehdä tälläisiä mysteerisiä elokuvia,joita katsoja saa pohtia pitkän aikaa.Elokuvaa on hieman hämäävää kutsua tieteiselokuvaksi,sillä ainoastaan elokuvan unijaksot ja vehkeet,joilla elokuvassa pystytään kontrolloimaan unimaailmaa ovat lievää scifiä.
Unimaisemia elokuvissa ollaan tehty joitakin,äkkiseltään tulee mieleen Joseph Rubenin ohjaama Salainen Siirto (Dreamscape,1984) sekä Kurosawan episodimainen Unet(Dreams,1990).Christopher Nolanin kaltaista unileffaa ei olla nähty aiemmin valkokankaalla.Elokuvassa on paljon syvyyttä varsinkin pelkästään jo kerronnallisesti katsottuna.Leonardo DiCaprio on jälleen poikamaisen olemuksensa saattamana erinomainen pääosassa,kuten myös Joseph Gordon-Hewitt.Hans Zimmerin musiikki soi unenomaisen tuntuisesti kannatellen elokuvan trippimäistä rytmiä.
Toiminta on kuvattu elokuvassa yllätyksettömästi ja jotenkin päälleliimatun tuntuisesti,tosin unimaailmassa tapahtuva action onkin kuvattu tarkoituksellisen hienovaraisesti kontrolloidun unimaailman takia.Yleensähän unessa kaikki tapahtuu arvaamattomasti,ainakin meikäläisen unissa.Juonikuviota on turhaa lähteä kritisoimaan tai selittelemään sen kummemmitta.
Inception on elokuva jota on turha mennä suosittelemaan varmasta ja turvallisesta Hollywoodviihteestä pitäneelle.Nolan on nykyajan Stanley Kubrick,sellainen mies,joka ei selittele teoksiaan perinpohjia myöten.Näitä seliteltyjä teoksia ollaan nähty tuutista jo kyllästymiseen asti,nyt on elokuvan aika,joka kestää aikaa pidemmänpäälle useampaan kertaan nähtynä.Se on mestariteoksen merkki!
TÄHTIÄ ¤¤¤¤¤
Inception (2010)
5
773
Vastaukset
- Toteemi
Oli ilo ja etuoikeus päästä näkemään tämä elokuva leffateatterissa. Elokuvan tarina ja monikerroksellisuus räjäyttivät tajunnan, aivan kuin unessa. Musiikki, kuvat ja näyttelijät tukivat tarinaa, eläydyin täysillä elokuvaan ja sen tapahtumiin. Viimeinen kuva ennen lopputekstejä oli yksinkertaisuudessaan ja merkityksellisyydessään aivan mielettömän upea päätös tälle mestariteokselle.
- veijaritari
ihan kakka oli
Elokuva oli ängetty täyteen kaikkea mahdollista, musiikki pauhasi jatkuvalla soitolla, toimintaa ja pauketta oli vaikka muihin elokuviin jaettavaksi. Mahdollisuudet ja eväät olivat vaikka mihin, mutta ne tuhlattiin älyttömällä hösöttämisellä. Keitoksessa olisi ollut maukkaitakin hetkiä mutta aineksista saatiin vain sakeaa jankkia!
- mandalay
kaiken kaikkiaan. Piti oikein alussa pinnistellä että pysyi mukana, mikä oli mukavan virkistävää aivosoluille. Kuinka usein tämmöistä joutuu elokuvissa tekemään? Jos ei jaksa päätään vaivata niin en suosittele.
Ja ne upeat unikuvat ja romahtavat rakennukset oli toteutettu upeasti. Ja loppu kuitenkin tälläiselle itkupillille sopivan onnellinen... - pettymys oli
mandalay kirjoitti:
kaiken kaikkiaan. Piti oikein alussa pinnistellä että pysyi mukana, mikä oli mukavan virkistävää aivosoluille. Kuinka usein tämmöistä joutuu elokuvissa tekemään? Jos ei jaksa päätään vaivata niin en suosittele.
Ja ne upeat unikuvat ja romahtavat rakennukset oli toteutettu upeasti. Ja loppu kuitenkin tälläiselle itkupillille sopivan onnellinen...Visuaalisesti ankea ja tylsä leffa, ei sen kummempi kuin perus-Frendien jakso, vaikka kyse on unielokuvasta jossa olisi voinut tapahtua mitä tahansa. Mutta tekijöiden mielikuvitus ei riittänyt tavallisia hotellihuoneita ja sateista kaupunkia huikeampiin rekvisiittoihin. Lopetus oli myös täysin ennalta arvattavissa ja yllätyksetön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset9110590Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1428838Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906097Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään634345Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut644266Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi824108Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503729Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi703231Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73137IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k702995