mitä maksaa?

mitä maksais hevosen ylläpitäminen jos se olis omassa tallissa??? en halua kuulla muuta kuin hevosten omistajien kommentteja!!!
6344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kuukaudessa? sehän riippuu tosi paljon hevosesta, mitä se tarvitsee ja minkä kokoinen se on.
Mutta mutta, jos nyt mietitään keskimääräinen hinta, hepalle joka on kevyessä/norm. käytössä..:

heinät n. 20-50€riippuu siitä ostatko pikkupaaleissa vai pyöröpaaleissa,meillä päin
ainekin pyröpaali maksaa 20-30€, mutta pikkupaalit ovat usein kalliimpia.(koko satsi)

Kaurat: niistä en nyt oikein osaa sanoa kun meidän kaurat tulee tutuilta...

Muut: vitamiinit, kivennäiset&suola... n. 30€ jos nyt en ihan väärässä ole.
Kengitykset: meillä päin vain 25€ mutta tavallisesti 30€ylöspäin, n.40€

Mutta pitää aina varutua eläinlääkäri kuluihin, jotka ei aina ole ihan pienet!

Eli yhteensä ruuat n. 50-70€.kengitykset päälle.

Äänestä
  • Meillä menee kuukaudessa helposti 100euroa, jopa 200 menisi jos olisi varaa käyttää niin paljon.
    Vaikka saamme heinät halvemmalla (suhteilla), niin kyllä siihen aikas paljon menee. Eikä meidän hepo edes syö mitään erikoista, heinää, kauraa, kivennäistä ja vuodenaikojen mukaan kuureja jne. Ja kalkkia ja suolaakin saa...
    Eli siis n.120euroa/kk. Tietysti jos heinäpaali kestää enemmän kuin 1kk, niin vähemmän menee... :)

    Äänestä

  • Elora kirjoitti:

    Meillä menee kuukaudessa helposti 100euroa, jopa 200 menisi jos olisi varaa käyttää niin paljon.
    Vaikka saamme heinät halvemmalla (suhteilla), niin kyllä siihen aikas paljon menee. Eikä meidän hepo edes syö mitään erikoista, heinää, kauraa, kivennäistä ja vuodenaikojen mukaan kuureja jne. Ja kalkkia ja suolaakin saa...
    Eli siis n.120euroa/kk. Tietysti jos heinäpaali kestää enemmän kuin 1kk, niin vähemmän menee... :)

    tosiaan lähemmäx tota 100€:tä se voi helposti mennä.

    Äänestä

  • Sitä rahaa saa menemään juuri niin paljon kuin sitä on, mutta järkeistämällä kulut saa melko pieniksi. Eli mulla on viisi hepoa ja niiden kaurat, heinät ja tuorerehut on suht halpoja, kun saadaan ne täällä maalla suhteilla.Kengityksen hoitelee isä. Sitten tietysti kivennäiset,vehnäleseet, melassit, madotukset ja muut kulut eli esim. eläinlääkäri, aitatolpat, varusteet, jne. Kyllä niihin menee, vaikka paljon ne sitten antaakin
    -Taika_

    Äänestä

  • ai niin... unohdin mainita että ketkään ami nimiset ei saa vastata!!! kitti silti huonosta vastauksesta!!!

    Äänestä

ei maksa kuin heinät kaurat purut lääkärikulut jos niitä tulee.Ja kengitys tietysti.Jos asuu maalla monesti saa halvalla naapurista heinää ja kauraa.Ja puruakin saa halvalla.Ei tule kalliiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anzku kirjoitti:

mitä maksais hevosen ylläpitäminen jos se olis omassa tallissa??? en halua kuulla muuta kuin hevosten omistajien kommentteja!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu