Itsellä 206 vuosimalli 2005 ajettuu 82 000 km ja kone 1,4. Äsken hajosi syylari jonka seurauksena kannentiiviste paloi. Auton vein Automaa korjaamolle, josta sain sijaisauton. Korjaaminen kaikki yhteenlasekttuna tuli maksamaan 1280 €. Työnjohtaja mukaan syylarin muovipäädyt eivät kestä ja rupeavat vuotamaan. Miten ne sitten kestävät autoissa joille annetaan 5 tai 7 vuoden takuu ?
Ennen tätäkin ollut murheita, jotka ovat menneet Leijona takuun piikkiin. Leijona takuutahan ei enää käytännössä ole - tuli liian kalliiksi auton myyjälle.
Ennen tätäkin ollut murheita, jotka ovat menneet Leijona takuun piikkiin. Leijona takuutahan ei enää käytännössä ole - tuli liian kalliiksi auton myyjälle.
Vastaukset 36
Vanhimmat
ovat nykyisin kaikissa autoissa muovia, ei enää kokonaan metallia kuten joskus vuosia ja vuosikymmeniä sitten. Normaalisti kestää mutta vuotojakin niissä sattuu merkistä riippumatta - on kokemusta. Muovin osuus autoissa eri rakenteissa on jatkuvasti lisääntynyt ja lisääntyy, autoja pitää tehdä entistä kevyemmiksi ja entistä nopeammin ja halvemmalla. Siinä syy.
välillä tarkistaa jäähdytysveden määrää niin ei kannen tiiviste palaisi. Vuotojakin voi nimittäin esiintyä ja neste vähentyä. Se on aina autoilijan vastuulla se nesteen määrä.
se rahakukkaro
katsoa siihen mittariin joka ilmoittaa moottorin lämpötilaa? Vai onko sekin mittari huvinvuoksi laitettu mittaritauluun noin sadan vuoden ajan, mitä luulet.
jos lämmöt ovat nousseet tappiin mittarin mukaan ei enää ole syytä jatkaa ajoa, ei edes huoltoon Automaahan. Tilanne vain pahenee. Ja lasku on sen mukainen.
auto muutenkin, tulihan tuohon aikoinaan erehdyttyä, tosin syyläri kesti mutta se tuuletin hajosi alustan osia sai vaihtaa jatkuvasti: kolina nitinää natinaa ja uudesta asti ajoittaisia käyntihäiriöitä, kojetaulun valosirkusta yms, mutta niinhän se on kaikissa leijonissa sama: ei niitä ole kestänään tehty, "aktiivisten" pösö miesten mielestä aivan normaalia korjata psa tuotetta kuukausittain muutamalla tonnilla: kaikkeenhan sitä tottuu kun sitä pitkään jatkuu
ei mitään ongelmia ja korjauskulut ovat säästyneet. Mitähän loppuun ajettua sikalinttaa tuo edellinen kirjoittelija muistelee, sitä se tietysti on kun hankkii halvalla lopppumetreillään olevan vanhan auton edullisesti ja luulee uuden saavansa.
oli: myydessä 60tkm, mutta pitäisihän pösön 100tkm kestää ennen kuin on täysin loppu ja paalauskunnossa: näinhän ne tilastot ja asiantuntijat väittää
ALANSA ASIANTUNTIJOITA.
käyttävät jäähdytysnesteen sijaan jäähdyttäjässä lasinpesunestettä. Ja sitäkin vähän. Kannentiiviste palaa, huono auto.
paljastaa sen että et tiedä sen enennmpää moottoreista kuin "Ne asiantuntijat" tai ainakaan sitä miksei etanoli/metanoli sekoitettuna veteen sovi jäähdytysnesteeksi.
vaan todellista oikeaa elämää, jota on tapahtunut kannen tiivisteen palamisen yhteydessä. Valitettavasti. Siinä lasinpesunesteessä on muitakin aineita kuin nuo alkoholit ja toisaalta niistä puuttuu oikeissa jäähdytysnesteissä olevia aineita. Jäähdytysnesteet ovat yleensä glykolipohjaisia.
Lasinpesunesteestä etanolit haihtuivat taivaan tuuliin koska alkoholilla on alhaisempi kiehumispiste kuin moottorin käyntilämpötila ja sen seurauksena syyleri jämähti jäähän jo pikkupakkasella? Siinä syysi miksi kannentiiviste on palannut kun on käyttänyt lasinpesunestettä. Pelkkä vesi olisi parasta jollei siitä tulisi ruoste ja jäätymis ongelmia.
2005 vuosimallisesta autosta jolla on ajettu alle 100 000 km ei saa palaa kannen tiiviste tai syylari hajota, jos näin tapahtuu on se auton huonoutta.
Minkä tahansa nesteen lisääminen jäähdytys järjestelmään on hätätoimenpide, jolla varmistetaan että auton voi viedä korjaamolle.
Veljelläni 1998 mallinen 1,6 Corolla ajettu n. 300 000 km - ei ole hajonnut syylari tai kannentiiviste palanut. Katsastusmies oli neuvonut vaihtamaan taakse pari kumipuslaa, että häiritsevä kolina loppuu.
Kia myöntää autoilleen 7 ja Hyudai viiden vuoden takuut - miten niiden syylarit kestävät, kun kuulemma, muovipäädyt eivät kestä kuin 5 - 10 vuotta ?
on myös peseviä ja pintajännitystä vähentäviä aineita mm. tensidejä. Leviää ja imeytyy hyvin.
mutta joskus sattuu vahinkoja jos vaikka ajelee huomaamattaan liian vähillä nesteillä.
Käykääs kyselemässä noilta Kia ja Hyunday myyjiltä mitä toi 7 vuoden takuu tarkalleen kattaa, monessa liikkeessä menee aika hiljaseks.
takuussa on pienellä painetussa tekstissä melkoisia rajoituksia. Joita moni ei kylläkään ostotilanteessa lue eikä myyjäkään tarkemmin täsmentele. Kuluvat osat ja ns. normaali kuluminen ei kuulu takuun piiriin noin yleisesti todettuna jo muutaman vuoden jälkeen. Ja jos myyt itse auton eteenpäin takuu loppuu siihen.
Sekä heidän foorumillaan. Missään ei ole kirjoitettu, että syylari hajoaa alle 5 vuoden iässä. Syylari ei ole mikään kuluva osa kuten jarrupalat.
Kulluttaja asiamies kehoitti minua tekemään reklamaation auton myyneelle firmalle ja sen olen tehnyt - nyt odottelen vastausta.
Moottoriin on vaihdettu injektioruiskut 750 000 kilometrin kohdalla. Turbo meni vaihtoon 850 000 kilometrin kohdalla. Muuten koneeseen ei ole tarvinnut kajota, Tarvainen kertoo.
Tarvaisen auto on E-mallin 270 CDI, jonka saksalainen koriräätälli on pidentänyt 1 7-paikkaiseksi limusiiniksi. Auto otettiin käyttöön heinäkuun alussa vuonna 2004.
Siitä saakka auto on ollut taksitolpilla Oulussa. Autolla on ajettu paljon lentokenttäkeikkoja. Samoin sillä on kuljetettu lukemattomia hää- ja muita juhlaseurueita.
- Kyllä kestävyyden salaisuus on mielestäni se, että moottori on aina ollut lämmin, Tarvainen toteaa.
Autoa ajettu kolmen asiansa osaavan kuljettajan voimin. Öisin auto on seissyt vain pari kolme tuntia ja silloinkin kylmällä kelillä aina lämmityspiuhan päässä.
Autossa on ilmajousitus. Se on uusittu kahteen kertaan. Kertaalleen autoon on vaihdettu kardaaniakseli samoin kuin starttimoottori.
Öljyt on vaihdettu säännöllisesti 20 000 kilometrin välein.
Tarvainen aikoo ajaa autollaan aina miljoonaan mailiin eli 1 609 000 kilometriin saakka.
Sitten auto päätyy Mercedes-Benzin museon Stuttgartiin. Sen on museonjohtaja luvannut.
Museossa seisoo jo entuudestaan Tarvaisen edellinen auto.
PETRI ELONHEIMO
KUVAT
MARKKU RUOTTINEN
Tekstissä ei kerrota että syylari olisi pitänyt vaihtaa tai kannentiiviste.
Jolla ajettu 281 000 km ja vuosimallia 1989 - siinäkin on syylarin päädyt muovia ja hyvin on kestänyt. Kertakaan ei ole syylari rikkoontunut ja kannen tiiviste palanut.
Peugeot ei vaadi alihankkijoiltaankaan laadukkaita tuotteita.
ne syyläreitä tekee eri automerkkeihin. Ja yhden auton syylärin perusteella ei kannata kovin laajoja johtopäätöksiä vielä tehdä.
"pusu" parkkipaikalla tai lumipenkkaan, jäätyvät pakkasnesteet. Se jälkeen muutama vuosi ajoa niin tärinä saa liimaukset vuotamaan. Syylareitä rikkoontuu kaiken merkkisistä koneista niin miksi pösön tapauksessa asia on ihmeellinen?
näkyy miten oikeasti huonoja autoja ranskalaiset autot on. Vuodesta toiseen mennään samoissa tunnelmissa eli aasialaiset autot kärjessä ja ranskalaiset ja italialaiset viimeisiä.
http://www.autobild.de/artikel/auto-bild-qualitaetsreport-2010_1215088.html
Joten puhutaan Peugeoteista.
KERRO JOKU MUU MERKKI JOSTA SYYLARIT RIKKOONTUU ALLE 100 000 km AJON ?
Tuttavapiirissä on Ford,Hyundai,Honda,Toyota,BMW,Mersu,Nissan,Volswagen, Fiat,Mazda,Mitsubishi ja yhdestäkään näistä autoista ei ole syylari rikkoontunut.
Kaikki joiden kanssa olen keskustellut ovat olleet aivan ihmeissään, että syylari voi hajota noin vähän ajetusta autosta.
muissakin rikkoutunut, kyllä silloinkin ihmiset olivat ihmeissään kun Tojosta laukesi.
moottori laukesi alle sadantuhannen.Ostin silloin kerralla kaksi tojoa, ensimmäisen ja viimeisen.
jatkuu....
1,4 koneella ja kolme ovinen - hajosi syylari jo takuu aikana. Silloin korjaamolla eivät huomanneet kannentiivisteen palamista, mutta sitten vähän lisää ajettuani, kertoivat Automaassa, että kannen tiiviste on palanut. Koska auto oli melko uusi ja vähän ajettu meni se maahantuojan piikkiin.
Uskoin tämän olevan vain huonoa tuuria, mutta nyt kun toisestakin 206 autosta on hajonnut syylari polttaen kannentiivisteen rikki kertooo se auton huonosta laadusta.
HS vikapalstalla kerrotaan 206 auton ongelmaksi kannentiivisteen palamisen ja jäähdyttäjän rikkoutumisen.
Tämä syylarin rikkoontuminen on ollut ongelma koko mallin olemassa oloajan ja samoin kannen tiivisteen palaminen.
Tehdas on tietoinen ongelmasta, mutta ei ole tehnyt mitään, että uusimpiin vuosimalleihin nämä ongelmat olisi korjattu.
Tämä tehtaan välinpitämättömyys tuotteidensa laadun suhteen ihmetyttää.
Meidä huushollissa on ollut 4 pösöä ja 1 citroen. Mitä pienempi ranskalainen, sen paremmin ovat toimineet. 405 (uutena) ja Picasso (uutena) ja 306 (käytetty) olivat täysiä vikapesiä ja aina! 207 sw 1,6 ajettu 110 tkm eikä vian vikaa. Nitisee ja natisee kyllä joka puolelta.
Minulla sattuu olemaan numeroa pienempi Pösö 1,4 litran TU3-moottorilla. Ajettu pian 22 vuoden aikana 403 000 km. Eikä ole jäähdyttimen muovipäädyt reistailleet, vaikka ennakkoluuloja kieltämättä oli kun auton ostin. Vesipumppukin on vielä alkuperäinen.
isäukolla tuli TU3 -moottorilla olevassa 309:ssä 100 tkm täyteen. 97 tkm:n kohdalla täytyi ostaa vesipumpun läheisyydessä oleva o-rengas, vesipumppua ei ole tarvinnut koskaan vaihtaa. Remmin vaihtokin on max. puolen tunnin homma. 3 kertaa on jakoremmi vaihdettu ja kolmas alkuperäinen takapönttö on menossa. Takajarrusylinterit menivät vaihtoon jokin aika sitten, eihän ne tiivisteet ikuisia ole. Maalipinta on vielä kuin uudessa, vaikka on vuosimallia -92. Mutta jos autoa pitää huolella niin kyllähän se kestää.
Ensin hajosi kuskinpuoleisen taustapeilin lämmitys ja nyt pelkääjänpuoleinen peili ei lämpene. Kerroin asikaspalvelijalle tämän olevan neljäs 206 ja mistään muusta autosta ei ole peilien lämmittimet rikkoontuneet, johon hän totesi, että varmaankin kysymyksessä on materiaalin muutos eli Suomeksi heikennys.
ajellut ilman ongelmia.Näihin provopettereihin ei kannata langeta.
Meilläkin on ollut ihan samat autot ja samat kokemukset.