Terve! nyt tarvittaisiin ihan perusteellista selitystä tuosta työsuhdeasunnosta.
elikkä oletetaan että bruttopalkka on 2300€/kk vero 20%, jää käteen 1840€ asunnon vuokra 700€/kk.
Asunnon koko 34m ja rakennusvuosi 1980
Jos maksan itse vuokran niin 1840-700 =1140€
Paljonko jää työsuhdeasunnon jälkeen käteen ? Työnantajan kustannukset pitäisi pysyä suunnilleen samana kuin nyt, kun he maksavat minulle 2300e kuukaudessa.
Mitä etuja minä saan, ja mitä etuja työnantaja saa, paitsi että minut sidottu tietyksi ajaksi työpaikkaan.
Työsuhdeasunto
2
1080
Vastaukset
- Yksinkertaista
Periaate on se, että sinulle se on edullista, työnantajalle se on suunnilleen se ja sama. Ei tosin ihan, koska hänen ei tarvitse maksaa palkan sivukuluja tuosta asunnon verotusarvosta.
Ja saahan hän sinut "naimisiin" työpaikan kanssa, koska työpaikan vaihtamisen kynnys on korkea, kun tietää, että asunto menee samalla.
Eli sinä hyödyt, koska asuntoetusi arvoa ei lasketa käyvästä vuokrasta, vaan asunnon verotusarvosta, joka taas riippuu siitä, missä asunto sijaitsee, koska se on rakennettu ja neliömäärästä.
Oletetaan, että ko asunto on Helsingissä. Kiinteä summa asunnosta on 137€. Siihen päälle neliöt, eli 34 * 8,80€ eli 299€ saadaan verotusarvoksi 436€.
Eli käteen jäävä palkkasi "vähenee" tuolla summalla. Työnantajasi maksaa tietysti vuokranantajalle tuon todellisen vuokran.
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2009/02/02/tyosuhdeasunto-toimii-porsaanreikana/20092705/139- bnsgbipgs
hänen ei tarvitse maksaa palkan sivukuluja tuosta asunnon verotusarvosta.
Koskas verottaja on noin armeliaaksi ruvennut! Sivukuluja ei joudu maksamaan todellisen vuokran ja verotusarvon erotuksesta. Kyllä se verotusarvo niinkuin kaikki muutkin luontaisedut on sivukululaskua kasvattaneet iätajat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793