Näin oli ennen mutta kun Jeesus vähän kiristi, ettei enään nuinvain saanutkaan ottaa eroa, niin tuliko KOVASYDÄMMISILLE sellainen mieli jotta jollen minä saa erota; niin ei saa kyllä tuo jonka emäntää minä naiskentelen huvikseni.
Ja näin tuli EI MINKÄÄN SYYN TÄHDEEN kunnes kuolema teidät eroittaa.
Niin tämähän on vihkikaavaa jonka Kirkkomme isät ovat tehneet; kunnes KUOLEMA eroittaa.
MUISTUTUS tuon edellinen ei ole Jumalan sanaa raamatuista haettua; vaan erikoisesti laadittu ihmisille lankeemukseksi;; joka ei kuitenkaan ole Krisus.
Kuka sen on KAUNIIN KIRKON menon ylläpitämiseksi tehnyt on samantekevää, mutta se että tuollaista pidetään Jumalan sanana ja auktoriteettisena avioerehtona, on ??? Jumala ei kaiva kuoppaa ihmiselle eikä ansoja virittele kirkkoon.
Kuinka moni meistä rakastaaaaa kaunista ja JUHLALLISTA Jumalanpalvelusta JOSSA huippuna on VANNOA KAUNIS vala oi kuinka ihanaa;;; häpeäisitte että osaatte olla juonia.
Jos en minä saa erota niin et eroa sinäkään.
Tässäkö Jumalisuutemme on, valvotaan ettei vain toinen saisi oikeuttaan.
5. Moseksen Kirja 24
1. Jos joku ottaa vaimon avioksensa, ja tapahtuu, ettei hän sitte löydä armoa hänen silmäinsä edessä, että on löytänyt jonkun häpiän hänessä; niin kirjoittaa hän hänelle erokirjan, ja antaa sen hänen käteensä, ja antaa hänen mennä huoneestansa pois.
2. Kuin se hänen huoneestansa lähtenyt on, menee pois ja tulee jonkun toisen miehen emännäksi,
3. Ja taas toinen mies rupee häntä vihaamaan, ja kirjoittaa hänelle erokirjan, ja antaa hänen käteensä ja laskee hänen huoneestansa pois: eli jos toinen mies, joka hänen emännäksensä otti, kuolee:
4. Niin hänen ensimäinen miehensä, joka hänen antoi mennä pois, ei pidä häntä ottaman jälleen emännäksensä, sittekuin hän tuli saastaiseksi; sillä se on kauhistus Herran edessä, ettes maata saastuttaisi, jonka Herra sinun Jumalas antaa sinulle perimiseksi.
Sydämmenne kovuuden
13
432
Vastaukset
- vakas
Tässä on erään uskovaisen puhetta avioerosta, ja hän ei sano että HUORUUDEN tähden eroaminen olis SSYDÄMMEN kovuutta, vaan sydämmen kovuutta on EHKÄISY jos en minä niin ei kukaan muukaan, Pappien sydämmet teeskentelevät olevansa lihaa ja laupiaita, totuus on kuitenkin ettei rakkaus TEE lähimmäiselleen sellaisia ansoja eikä kaiva monttua morsiusparin eteen kun he astuvat alttarille Papin etten tullakseen Mieheksi ja vaimoksi..
Muttaq kuinka käy; tietämätön nuorikko saatetaan vannomaan että HE rakastaisivat toisiaan kuolemaan asti; tässä on kaksiosainen ansa, ensinnäkään ei saisi vannoa, siinä he jo joutuvat syntiin, ja mitä he vannovat ETTÄ rakastaisivat, *jota ei kykene tekemään kuin Jumalan poika* kuolemaan asti.
Nyt nuot Ketut selittävät , ettei se mikään vannominen ole, vaan Pyhä ja kaunis LUPAUS ::
Muuten onko ketuilla kihara häntä.
Matt; 19.3-11
3. Ja Pharisealaiset tulivat hänen tykönsä, kiusasivat häntä, ja sanoivat hänelle: saako mies eritä vaimostaan kaikkinaisen syyn tähden?
4. Niin hän vastasi ja sanoi heille: ettekö te ole lukeneet: joka alusta ihmisen teki, mieheksi ja vaimoksi hän heidät teki?
5. Ja sanoi: sentähden pitää ihmisen luopuman isästänsä ja äidistänsä, ja vaimoonsa sidottu oleman, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi:
6. Niin ei he ole enään kaksi, mutta yksi liha. Jonka siis Jumala yhteen sovitti, ei pidä ihmisen sitä eroittaman.
7. He sanoivat hänelle: miksi Moses käski antaa erokirjan ja hyljätä hänen?
8. Sanoi hän heille: teidän sydämenne kovuuden tähden salli Moses teidän eritä vaimoistanne; vaan ei alusta niin ollut.
9. Mutta minä sanon teille: kuka ikänä hylkää vaimonsa muutoin kuin huoruuden tähden, ja nai toisen, hän tekee huorin; ja joka hyljätyn ottaa, hän tekee huorin.
10. Hänen opetuslapsensa sanoivat hänelle: jos miehen asia niin on vaimon kanssa, ei sitte ole hyvä naida.
11. Niin hän sanoi heille: ei tätä sanaa kaikki käsitä, vaan ne, joille se annettu on. - Jasperi
Turhan köykäisesti avioeroa nykyään haetaan, ei tule mennä naimisiin liian köykäisin syin, pitää osata ajatella, että loppuelämä yhdessä ollaan, niin on Jumala tarkoittanu.Kunnes KUOLEMA erottaa. Jos on puoliso väkivaltainen, ei heti pidä heittää hanskoja tiskiin, vaan yhdessä ja seurakunnan avulla ja kanssa keskustellen voi mies ikävästä tavastaan päästä, tuntuu kuin yhtäkin pikaistuksissa tehtyä nyrkin iskua voi käyttää jo tekosyynä eroon. Kyllä noista asioista keskustelemalla ja Jumalan avulla selviää, jos oikeasti uskossa on. Jumala on jokaiselle vanhemmat määränny, ei se sattumanvaraista ole, ojten lapsenkin oikeutta molempiin vanhempiinsa pitää ajatella!
- vakas
Loppuelämä yhdessä vaikka kumpikin huoraisi ja haluaisi muuttaa maisemaa.
Läksyt ovat jääneet lukemata, Elä sano väärää todistusta, saako uskovainen valehdellakkaan varsinkin kun hänelle sanotaan että tuo juttusi ei ole totta, vaan ketun hännän alta tulevaa lemua.
Avioliitto ei ole sidoksiossa uskoon, joka on tietysti suositeltavaa, ei myös erokaan ole sidoksissa siihen vaan se on sidottu PUHTAASEEN aviovuoteeseen.
Ja jos se sotkeutuu, niin sen saa vaihtaa. - Jasperi
vakas kirjoitti:
Loppuelämä yhdessä vaikka kumpikin huoraisi ja haluaisi muuttaa maisemaa.
Läksyt ovat jääneet lukemata, Elä sano väärää todistusta, saako uskovainen valehdellakkaan varsinkin kun hänelle sanotaan että tuo juttusi ei ole totta, vaan ketun hännän alta tulevaa lemua.
Avioliitto ei ole sidoksiossa uskoon, joka on tietysti suositeltavaa, ei myös erokaan ole sidoksissa siihen vaan se on sidottu PUHTAASEEN aviovuoteeseen.
Ja jos se sotkeutuu, niin sen saa vaihtaa.Ei se ole mikään uskovainen joka huorin tekee, vaan silloin horjuu usko ja pahasti!
- vakas
Jasperi kirjoitti:
Ei se ole mikään uskovainen joka huorin tekee, vaan silloin horjuu usko ja pahasti!
Se kiehtoo meitä kaikkia, ja monikin tekisi jollei Ulkokullaisuus ja oamavanhurskaus sitä estäisi.
Jotakin näyttöähän sinulla pitää olla SINUN vanhurskaudestasi kun tulet TUOMARIN eteen. - Pakana(M)
Jasperi kirjoitti:
Ei se ole mikään uskovainen joka huorin tekee, vaan silloin horjuu usko ja pahasti!
Ensin pitää olla uskovainen, jotta voi edes tehdä huorin. Huorinteko on kristillinen käsite joka ei kuulu normaalin nyky-ihmisen sanavarastoon.
- usk.m
Pakana(M) kirjoitti:
Ensin pitää olla uskovainen, jotta voi edes tehdä huorin. Huorinteko on kristillinen käsite joka ei kuulu normaalin nyky-ihmisen sanavarastoon.
Mikä sellainen on?
- vakas
Pakana(M) kirjoitti:
Ensin pitää olla uskovainen, jotta voi edes tehdä huorin. Huorinteko on kristillinen käsite joka ei kuulu normaalin nyky-ihmisen sanavarastoon.
Liitetään avioliittoon Ja jos tarkoitat syntiä, niin siihenkään ei tarvitse olla uskovainen, vaan jokainen ihminen on MYYTY synnin alle, jotta Jumala saisi joitakin armahtaa.
- vakas
Pakana(M) kirjoitti:
Ensin pitää olla uskovainen, jotta voi edes tehdä huorin. Huorinteko on kristillinen käsite joka ei kuulu normaalin nyky-ihmisen sanavarastoon.
Voiko huoruus olla uskovainen, kyllä se näyttää voivan.'
Olet oikeassa ettei Jumalaa vastaan voi huorata kuin uskovaisena.
Mutta ajallinen huoruus on avioliittoa vastaan; hengellinen taas on Jumalan kanssa tehtyä armoliittoa vastaan.
Mutta että pitäisi olla uskovainen huoratakseen ; ehkä tarkoitit jotakin muuta.
- vakas
Jos joku ottaa vaimon avioksensa, ja tapahtuu, ettei hän sitte löydä armoa hänen silmäinsä edessä, että on löytänyt jonkun häpiän hänessä; niin kirjoittaa hän hänelle erokirjan, ja antaa sen hänen käteensä, ja antaa hänen mennä huoneestansa pois.
Tämähän selittää vaimon kovasydämmiseksi, eikä miestä.
Mies kovasydämmisyydessään vain kirjoittaa erokirjan.- Ent. ateisti
sydämessäsi on monta ÄMMÄÄ.
- vakas
Ent. ateisti kirjoitti:
sydämessäsi on monta ÄMMÄÄ.
Joitakin kai , mutta ei enään sitä mit luulet.
Taidatkin olla se ÄMMÄ joka haluaisi siellä olla, muttet osaa kun silmät on sokeet.
- Anonyymi00013
Sinun uskosi perusti Lasr levi lestadiuis,ei Yeshua.
Ihminen joka ohjaa vinoo kuten teillä on hyvää ja väärää.
Isän poika on RAKKAUS ! ja lahkoilla ei ole sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323365Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032555Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv732527- 1042126
- 111948
- 411408
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3801043Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos39864TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28808Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6790