Tältä puolelta löytyy varmasti helpoiten vastauksia...
eli sain eilen yksityiseltä lääkäriltä Terolutit ja Clomifenit, joita otan 1tab/kp3-7.
Sain nuo lääkkeet, koska minulla on epäsäännölliset kierrot, mutta ovuloin kuitenkin. 2 lasta minulla on jo ennestään. Lääkäri ei kertonut minulle lääkkeistä mitään, joten olen netistä lukenut keskustelupalstoja. Eikä minulla ole mm seurantaultraa ollenkaan.
Kuinkahan iso mahdollisuus on saada kaksoset?
Kuinka moni on saanut clomeilla kaksoset? Ja millä annostuksella?
Kiitos paljon, jotka vaivaituvat vastaamaan! =)
Clomeilla kaksoset!?
5
1579
Vastaukset
- Lehtiä
Selittämätön lapsettomuus ja sain clomit, ensimmäisestä kerrasta kaksoset (kolme munarakkulaa kypsyi silloin) eli reagoin clomeihin aika voimakaasti, koska ovuloin ilman niitäkin ja säännöllinen kierto. Kannattaa vaan käydä seurantaultrassa tarkistamassa montako follikkelia siellä on clomien avulla kasvanut, jos et halua kaksosia niin älkää harrastako seksiä jos sinulla kehittyy kaksi tai useampi. Sinänsä kaksoset tuntuu käsittämättömältä itselleni, sillä tuntui jo siltä että meillä ei ikinä tärppää kun niin kauan ehdittiin yrittää, mutta clomit muutti tilanteen.
- Lehtiä
Minulla oli siis sama annostus. Jos sinulla ei kuulu seurantaultraa tuohon hoitoon, niin mikäli et kaksosia halua niin kannattaa maksaa ja mennä yksityiselle.
- ####Rianna####
Lehtiä kirjoitti:
Minulla oli siis sama annostus. Jos sinulla ei kuulu seurantaultraa tuohon hoitoon, niin mikäli et kaksosia halua niin kannattaa maksaa ja mennä yksityiselle.
Kiitos vastauksesta. Jos kaksoset tulee niin kyllä ne varmasti alkujärkytyksen jälkeen otettais ilolla vastaan.
Mä olen syönyt 2 kertaa muita hormoneja ja heti olen tullut raskaaksi. Ilman hormoneitakin tärppäs 3 krt nopeasti, mutta ne kaikki meni varhaisessa vaiheessa kesken. Eli helposti raskautuvaa sorttia olen. Ehkä se ultra kannattais kuitenkin, kyllä maksaa sen 100€.
- *Venla*
Hei Rianna,
minulla oli alkuvuodesta vähän sama tilanne. Pillereiden jälkeen ei menkkoja vaan kuulunut, mutta lapsi oli ja on edelleen toiveissa. Sain Clomifenit Primolutit. Sain tosi helposti nuo, enkä osannut niistä oikein kysyä mitään. Aloin netistä myös lukea monisiköraskauksista eikä minulle oltu määrätty seurantaultraa. Söin yhden kuurin ja tilasin ajan yksityiselle. Ovulaatio oli kuitenkin jo silloin ilmeisesti tapahtunut enkä tullut raskaaksi. Gynekologi oli kuitenkin sitä mieltä, että jatkan pelkällä Terolutilla. Clomifen tulisi vasta mahdollisesti sitten, jos Terolutit ei auta. Myös mielenrauhani takia kannatti Clomifenin jättämistä, koska pelkäsin monisikiöraskautta. Nyt on useampi kuukausi mennyt Teroluteilla ja menkat tulevat säännöllisesti, mutta raskaaksi en ole tullut, vaikka niin monesti olen uskonut olevani raskaana oireiden perusteella. - clomittaja...
söin samalla annoksella clomeja 4 vuotta sitten. olimme puolisen vuotta yrittäneet lasta, pillerien lopettamisen jälkeen... kiertokin oli säännöllinen, mutta en vain ilmeisesti ovuloinut?! heti ekasta clomi-kierrosta tulin raskaaksi ja sain terveen poikavauvan. minulla ei myöskään ollut ultraa... vähän jännitti, mutta ymmärsin, että ei ole kovin todennäköistä, että yhdellä pillerillä saisi kaksosia... lähes koko yrittämisen ajan tikutin ovulaatioita, yhtään en bongannut, mutta clomikierrosta tuli selkeä viiva! onnea matkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813212Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853675Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1162966Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791410Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?371393Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151284Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141214- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989