Fysiikan pelkkä kandi, hyödytön?

Onko fysiikassa pelkällä kandidaatin tutkinnolla mitään painoarvoa työmarkkinoilla, vai onko fys.kand. käytännössä vessapaperia? Tarvitaanko kaikkeen vähintään maisteri?
3912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pekka Poutahan on luonontieteiden kandi ja ihan hyvin se siellä tv:ssä on pärjännyt.

Äänestä
  • Pekka Pouta on?

    Mutta sehän onkin ruudussa ulkonäkösyistä.

    Äänestä

Voithan vaikka lukea alemman kk-tutkinnon ja vaihtaa kokonaan alaa. Onhan kaksi tutkintoa aina enemmän kuin yksi tutkinto, ansioluettelossa.

Saat ainakin aikaa miettiä, mitä sen jälkeen opiskelet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PasiTurku kirjoitti:

Onko fysiikassa pelkällä kandidaatin tutkinnolla mitään painoarvoa työmarkkinoilla, vai onko fys.kand. käytännössä vessapaperia? Tarvitaanko kaikkeen vähintään maisteri?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu