Moi. Ihan sellasta lähin kyselee, et millasessa pakkauksessa tai purkissa tai jossain te säilytätte teidän hiiriä pakkasessa? Ku mulla ne hiiret on pussissa, ja vielä sellasessa rasiassa ja silti niiden haju tulee sinne pakkaseen?! Sellanen jännä haju. Ei mikään hirmu voimakas mut enivei. Niin tuleeko teillä kellään muulla? Miten mä saan ne niin tiiviiseen rasiaan tai johonkin, että se haju ei tuu läpi?
Sit musta tuntuu et jos pakkasessa on jäätelöä, niin se jäätelö maistuu ihan sille hajulle. Kiva jos tarttuu joku tauti. :D Ja mun pakastin on siis ihan tosi pieni, sellanen jääkaappipakastin. Onko jollain jonkinmoista ratkaisua? Oksettaa syödä jotain jäätelöä ku tuntuu se hiiri on suussa. :)
Ruokaeläin pakkasessa
4
552
Vastaukset
- HiirulainenXL
Mä ainakin ihan normaalisti säilytän pakastimessa eikä hajua leviä mihinkään. käytän tupperware rasioita hiirillle isot rotat on sit vaan minicrip pussissa.
- kyseliäpyseliä
Miksköhän mulla sit tulee hajua. Vaikka kyllä ne hiiret on ihan syötäviä vielä, ei ne pilallisia ole. Noh, pitää keksiä jotain.
kyseliäpyseliä kirjoitti:
Miksköhän mulla sit tulee hajua. Vaikka kyllä ne hiiret on ihan syötäviä vielä, ei ne pilallisia ole. Noh, pitää keksiä jotain.
Olisi hyvä tietää mikä haju se on?
1) pilaantumassa olevan lihan / kuolleen haju
2) hiiren pissan haju (jos eläimet ovat olleet sottaisia pakastettaessa)
3) hiirten "ominaishaju" (joka on erilainen kuin hiiren pissan haju, sekoitus pissaa, purua, itse eläintä,...)
4) joku muu
Ei hiirten normaalisti pitäisi tiiviin muoviastian (Tupperware tai vastaava) läpi tuntua pitkin pakastinta.
Kokeila hankkia laadukkaita / tuoreita hiiriä suoraan kasvattajalta. Ehkäpä ne eivät haisisi. (Normaalissa eläinkaupassa myytävät hiiret eivät ole "laadukkaita" sillä tavalla kuin tarkoitan, vaikka nekin varmasti ovat ihan syötäviä ja sinäänsä kelvollisia.)
..kysymyksessä kuitenkin ihan oikea pakastin, eikä mikään jääkaapin pakastelokero?
Harvat taudit ovat sellaisia, jotka tarttuvat lajista toiseen....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27745901Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5111470Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311048Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399850Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908688Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2876738Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j23549Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33450Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253173Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43023