Mehutiivisteistä allergiaoireita.

kuntoliikkuja

Eilen illalla melko kuumissa olosuhteissa tehtyjen rankkojen fyysisten aikana toisessa pohkeessa tunsin vahvaa pistosta. Toisessa nilkassa näkyy vahvaa turvotusta.
Eniten ihmettelin pieniä punaisia pilkkuja. Alaraajoissa niitä oli varmaan satamäärin, mutta vain vyötärölle saakka. Tarkistin juuri, pilkut eivät ole vieläkään häippässeet.

Eräs makea mansikkalikööri teki samanlaisia pilkkuja; tiedän tuon juoman väriaineelle olevani allerginen. Näin lämpimillä en käytä mitään alkoholijuomia, mutta näitä 1/9 veteen lantattavia mehutiivisteitä kylläkin.
Tähän asti niistä ei ole ollut minkäänlaista sivuoireilua.

Kysäsempä onko teillä ollut vastaavaa äkkiä tullutta jalkojen turvotusta tai lievästi kihelmöiviä punasia pilkkuja? Jalat eivät tunnu puutuneilta ja olen normaalipainoinen keski-ikäinen mies.

2

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuntoliikkuja m

      Olemme käyttäneet sitrushedelmiä joka vuosi...melkein vuodenajasta riippumatta. Nyt vaimollakin on näitä samanlaisia kutiavia punasia pilkkuja. Emmepä niitä enää osta.

      • kuntoliikkuja m

        Erään minua vanhemman miehen kysyttyä näistä samanlaisista punaisista näppylöistä kokeneelta tev. kesk. lääkäriltä, tämä sanoi niiden olevan melko yleisiä näin lämpimillä säillä.
        Ovat kuulemma vaarattomia. Raajojen turvotus ja näpyt häipyvät lämpötilojen laskettua, lekuri oli ennustanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4461
    2. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2365
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      14
      2357
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      51
      2118
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1677
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1471
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1466
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1274
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1231
    10. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      40
      1104
    Aihe