Raskaus/työ

zrimador

Onko mahdollisuus jäädä aikaisemmin äitiyslomalle raskaan fyysisen työn vuoksi? Jos otan sairaslomaa, minut irtisanotaan, koska olen koeajalla. Työnantaja ei halua minun olevan poissa töistä, eikä työtä pysty tekemään kevyemmäksi.
Työhön liittyy raskaita taakkoja, paljon kävelemistä (10-15km päivä) ja kuumuus. Työssä sattuu myös helposti tapaturmia, pieniä kolhuja tulee joka viikko. Minulla on pahoinvointia ja kovia päänsärkyjä, joihin minulla on molempiin lääke. Myös mahakipuja on ollut. Nyt tuntuu, etten enää jaksa, koska väsymystäkin on ja kotona paljon lisää fyysistä tekemistä. Työmatkoihin menee lisäksi vajaa 2 tuntia päivässä.
Mitä mieltä olette? Tunnen itseni huonoksi, kun en jaksa ja valitan näistä asioista.

1

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 38+2

      viikoilla olet nyt?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      201
      4029
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2255
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1268
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1139
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1017
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      863
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?

      Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt
      Lieksa
      72
      797
    Aihe