Jälleen kerran Nokian Jorma Ollila ennusteli huonoa neljännestä Nokialle.
Miksi ennätyksellisen hyvän tuloksen vaikutus kurssinousuun pitää vesittää huonoilla ennusteilla? Kenen etua Ollila ajaa ?
Ollilan pitäisi olla vastuussa myös osakkeenomistajille.
Seuraavassa neljänneskatsauksessa jälleen ylitetään ennusteet ja Ollila taas ennustelee huonoa tulevaisuutta.
Näin saadaan Nokian huipputulos vesitettyä kerrasta toiseen.
Jorma Ollilalle potkut ja heti
10
1152
Vastaukset
- Pulinat pois
Ainakin Ollilan suu pitäisi tukkia, jos potkuja ei saada aikaiseksi. Antaa tuloksen puhua.
- Voi Jorma mitä teit
Tiistai 30.01.2001 klo 17:02
Eriksson 2.06
Nokia - 5,92- Non sinne est
Nokiaa ei edes noteerata Nasdaqissa vaan Nysessä. Pitäsi edes alkeet opetella, ennenkuin alkaa lantaa luomaan. Itku tulis monelle tässäkin maassa ilman Ollilaa !
- Potkut Ollilalle
Olen samaa mieltä, äkkiä Ollila ulos ja joku osakkeenomistajiakin ajatteleva johtaja laukomaan ennustuksia.
- anttik
ollilahan vaan yrittää pitää jotain tolkkua odotuksiin, jotka nyt jo osakkeen arvon mukaan ovat "aika" korkeella...
- Jurputtaja
kun olisi todennut että menee hemmetin hyvin ja samnoten tulevaisuudessa niin seuraavaksi olisi ihmetelty että miksei Ollila huomioi jenkkilän talouskasvun hyytymistä,kyseessä kun on Nokian suurin markkina-alue.
Tästä olisi maailmalla vedetty sellaiset johtopäätökset että Ollilla ei ole tehtäviensä tasolla tai yrittää pimittää jotain...kenties Nokialla on suuria vaikeuksia muilla alueilla?Ja Nokian kurssi olisi lähtenyt jyrkkään,pitkään syöksyyn.
En ymmärrä tätä nykyistä meininkiä,jossain joku pieraisee ja heti kaikki pelästyvät puhumattakaan siitä että Ollilla hiukan luotaa lähitulevaisuutta realiteettien pohjalta.
Nokia kuitenkin on markkinajohtaja ja kasvaa tasaisen varmasti.Välillä on hiljaisempia kausia,välillä vilkkaampia ja osakeen arvo vaihtelee,enemmän tai vähemmän.
Näin se on aina ollut ja näin se tulee aina olemaan. - Molli-Jorma
Nokian kurssikehityksen pahin jarru = Ollila
- se siitä
Ensiksikin nykyinen osakk. kurssi on
tulevaisuudessa Rämäpäille käy
kehnosti, mikäli sijoittavat johonkin
mistä eivät tiedä.
Siis melkein poikkeuksetta kasvuyhtiöiden kurssit kulkee etuajassa,mikäli tulos ei riitä kaavailtuun suunnitelmaan se laskee.- =)
Te jurputtajat olette tulleet mukaan liian myöhään aivan selvästi. Osakkeen arvo on se minkä markkinat määrittelevät.
Ollila on hoitanut hommansa aivan tyylikkäästi.
Terveisin 3-vuotta mukana pyörinyt.
- ENSIO
Ainakin Ollila on rehellinen eikä puhu sontaa kuten Putin Venäjän 24 uudesta ydinreaktorista.
Tilanne tällähetkellä on hyvä mutta on oltava realistinen ja varovainen.
Eikä voi unohtaa että ilmassa on inflaation tuntua ja edellisestä pörssi romahduksesta ei ole pitkääkään aikaa.
Ja kun pörssejä seuraa : PAHALLA TIELLÄ OLLAAN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094256
- 783476
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803302Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243219Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223182- 722906
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452780Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim622744Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852549- 332394