Jorma Ollilalle potkut ja heti

Petetty osakkeenomistaja

Jälleen kerran Nokian Jorma Ollila ennusteli huonoa neljännestä Nokialle.
Miksi ennätyksellisen hyvän tuloksen vaikutus kurssinousuun pitää vesittää huonoilla ennusteilla? Kenen etua Ollila ajaa ?
Ollilan pitäisi olla vastuussa myös osakkeenomistajille.
Seuraavassa neljänneskatsauksessa jälleen ylitetään ennusteet ja Ollila taas ennustelee huonoa tulevaisuutta.
Näin saadaan Nokian huipputulos vesitettyä kerrasta toiseen.

10

1174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pulinat pois

      Ainakin Ollilan suu pitäisi tukkia, jos potkuja ei saada aikaiseksi. Antaa tuloksen puhua.

    • Voi Jorma mitä teit

      Tiistai 30.01.2001 klo 17:02
      Eriksson 2.06
      Nokia - 5,92

      • Non sinne est

        Nokiaa ei edes noteerata Nasdaqissa vaan Nysessä. Pitäsi edes alkeet opetella, ennenkuin alkaa lantaa luomaan. Itku tulis monelle tässäkin maassa ilman Ollilaa !


    • Potkut Ollilalle

      Olen samaa mieltä, äkkiä Ollila ulos ja joku osakkeenomistajiakin ajatteleva johtaja laukomaan ennustuksia.

    • anttik

      ollilahan vaan yrittää pitää jotain tolkkua odotuksiin, jotka nyt jo osakkeen arvon mukaan ovat "aika" korkeella...

    • Jurputtaja

      kun olisi todennut että menee hemmetin hyvin ja samnoten tulevaisuudessa niin seuraavaksi olisi ihmetelty että miksei Ollila huomioi jenkkilän talouskasvun hyytymistä,kyseessä kun on Nokian suurin markkina-alue.

      Tästä olisi maailmalla vedetty sellaiset johtopäätökset että Ollilla ei ole tehtäviensä tasolla tai yrittää pimittää jotain...kenties Nokialla on suuria vaikeuksia muilla alueilla?Ja Nokian kurssi olisi lähtenyt jyrkkään,pitkään syöksyyn.

      En ymmärrä tätä nykyistä meininkiä,jossain joku pieraisee ja heti kaikki pelästyvät puhumattakaan siitä että Ollilla hiukan luotaa lähitulevaisuutta realiteettien pohjalta.

      Nokia kuitenkin on markkinajohtaja ja kasvaa tasaisen varmasti.Välillä on hiljaisempia kausia,välillä vilkkaampia ja osakeen arvo vaihtelee,enemmän tai vähemmän.
      Näin se on aina ollut ja näin se tulee aina olemaan.

    • Molli-Jorma

      Nokian kurssikehityksen pahin jarru = Ollila

    • se siitä

      Ensiksikin nykyinen osakk. kurssi on
      tulevaisuudessa Rämäpäille käy
      kehnosti, mikäli sijoittavat johonkin
      mistä eivät tiedä.
      Siis melkein poikkeuksetta kasvuyhtiöiden kurssit kulkee etuajassa,mikäli tulos ei riitä kaavailtuun suunnitelmaan se laskee.

      • =)

        Te jurputtajat olette tulleet mukaan liian myöhään aivan selvästi. Osakkeen arvo on se minkä markkinat määrittelevät.
        Ollila on hoitanut hommansa aivan tyylikkäästi.
        Terveisin 3-vuotta mukana pyörinyt.


    • ENSIO

      Ainakin Ollila on rehellinen eikä puhu sontaa kuten Putin Venäjän 24 uudesta ydinreaktorista.

      Tilanne tällähetkellä on hyvä mutta on oltava realistinen ja varovainen.

      Eikä voi unohtaa että ilmassa on inflaation tuntua ja edellisestä pörssi romahduksesta ei ole pitkääkään aikaa.

      Ja kun pörssejä seuraa : PAHALLA TIELLÄ OLLAAN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      168
      6559
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      103
      3064
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      103
      1851
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      50
      1575
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      16
      1297
    6. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1290
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      13
      1185
    8. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      31
      1165
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      56
      1140
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1083
    Aihe