Raskauden aikainen masennus

Miten kauan uskaltaa olla menemättä ammattilaisenluo,jos tuntee olonsa kovinkin masentuneeks? Itellä rv17 ja raskaus ei oo mitenkään tilattu asia. Vaikka ite oon tietoisesti päättäny pitää lapsen, ja on toimiva parisuhde,ihana mies, mutta itelle on tullu niin voimakkaita oloja nyt parin pvn aikana, että ei tahtois lasta ja kaikkee muitakin pelottavia ajatuksia:( Itkettää ja ahistaa kaikki mitä mietin, ku ei se oo ollenka minua. Keho tuntuu vieraalta,ku maha kasvaa ja sekin ahistaa kun tietää,että se suurenee vaan..ja mitä synnytyksen tulee, nii ei etes välillä uskalla ajatella. Saati sitten se lapsen hoito ja vastuu. On niin paska olo, etten tiiä miten ihmeessä tuun jaksaa hoitaa sitä lasta ikuna. Kaikenlaista juoksee päässä ja entiiä miten sen sais raiteilleen.. pitäs varmaan olla vaan ja antaa ajan kulua hetki kerrallaan ja ottaa mitä tuleman pitää, mut ei se oo niin yksinkertasta. Tuntuu vaan etten oo oikeen millään tavalla valmis äidiksi, kun ei oo mitään vauvakuumetta,ja montavuotta miettiny,etten tahtos ikuna lasta. Nytkin kun näkee vauvoja,niin ei tee mieli niitä edes katella.. muuten oon kyl ollu aina lapsirakas ja paljon tehny töitäki lastenparissa, mutta siteku se sattuu omalle kohalle.. sniisk. Tiedän, että olis pitäny pitää ehkäisystä parempaaa huolta ym ym, mutta tapahtunutta ei voi enää perua. Mut ei mulla siis aina oo ollu näin pahoja oloja,nyt ne on vasta lähinnä alkanu hiipuu mahan kasvamisen yhteydessä. Surullista.
Jos jollakin kokemusta masennuksesta raskauden aikana tai muuta kommentoitovaa, niin olis mukava lukea muidenkin juttuja ja tunteita. Ei se raskaus kaikille oo niin onnentäyteistä ja ihanaa aikaa.. vaklitettavasti.

1

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cnvkjiue

      No sen verran voisin kommentoida että meille raskaus oli erittäin toivottu, suunniteltu ja unelmien täyttymys. Mutta silti jossain puolen välin tienoilla mulla oli juuri kuvailemiasi tunteita. Miten tuun jaksamaan? Haluanko edes lasta? kroppa muuttuu kamalaksi? Synnytys pelotti. kaikki tuntui olevan huonosti...
      Tätä jatkui joitakin viikkoja. Onneksi ne ajatukset menivät aikanaan ohi ja ymmärsin että kyseiset tuntemukset ovat täysin normaaleja. Ne ovat osa valmentautumisprosessia tulevaan suureen vastuuseen.

      Jos kuitenkin tunnet ylitsepääsemätöntä masennusta ja ahdistusta, niin keskustele niistä neuvolassa. Usein jo kekusteleminen auttaa.

      Toivottavasti tästä oli edes jotain apua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10306
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      244
      5993
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5424
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3315
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2612
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2434
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2284
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2207
    Aihe