Laittaneet hienon ohjelman kun ei laske kuukausiraporttiin ALVtä. Taattua Semel laatua :)
Menikö muilla mittareilla taksan ja ALV;n muutos yhtä hienosti?
Menikö muilla mittareilla taksan ja ALV;n muutos yhtä hienosti?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
meni kun noudatti semelin ohjeita kesä- heinäkuun vaihteessa. ohjeet olivat selkeät ja niissä mainittiin että muulla tavalla, kuin ohjeiden mukaan toimimalla, alv raportointi menee pieleen. toki kaikki eivät ymmärtäneet lukemaansa ja jotkut yrittivät taas järkeillä ihan itse omilla pikku aivoilla. turha siis itkeä täällä.....
Että ollaan taksareita. Tutuilla ainakin 90 % alvit meni pieleen. Ei ole tämä ilmateitse taksojen ym, lataaminen toiminut montaakaa kertaa oikein. Syytä varmaan lopettaa ja käydä vaan mittaripajoilla.
No kerroppas milloin ne on menneet pieleen? Ei kertaakaan. Niin ja alvit eivät voi olla nytkään pielessä, sillä ne lasketaan kirjanpitoon aina brutto summista, ei niitä siitä raportista kukaan kirjanpitäjä mihinkään suoraan siirrä. Ja kai sä osaat laskea? Mikäli et osaa koitas tätä: www.laskurit.fi.
Ai nyt ollaan sitten tyytymättömiä, kun taksat tulee ilmateitse ja oltais valmiita roikkumaan tuntitolkulla mittaripajoilla jonossa kun köyhäntalon porsaat ja vielä valmiita maksamaan siitä pajoille:) :) Teille ei mikään ole hyvä.
Ai pajoille vai? Mieluummin ainakin minä makselisin pajoille taksojen muutoksista kuin semelille näistä päin vittua menevistä päivityksistä mitä sieltä on viime aikoina tullut! muistammehan kaikki kun sieltä tuli täysin päin persettä olevat taksat, nyt taas tuli käsittämätön muutos joka ei erottele ALV-veroa.
Toisekseen mittaripajoilla kun notkuttaisiin niin saisi ainakin oikeat taksat ja löytyy mahdollisista virheistä vastuussa oleva taho toisin kuin semeliltä.
Ja kaikenkaikkiaan se notkuminen siellä huomattavasti edullisempaa kuin nykyiset tolkuttomat semelin kynimät paskan palvelun ylläpito/suojelu maksut.
Voi sua poloista. Semeliltä ne pajatkin ne kasettinsa ostaa, josta taksat ladataan ja ne on ihan samat, kun ilmeteitse tulevat. Paja ottaa niiden lataamisesta maksun ja sinä maksat edeleen Semelille ylläpitomaksuja:) Mihin sinä muuten sitä raportissa olevaa alv-summaa tarvitset? Teeppä tuo kysymys kirjanpitäjällesi, niin se nauraa sulle:) Heitä myös faktaa pöytään tuosta vääristä taksoista äläkä sitten sekoita sitä siihen episodiin, jossa muutama jänkkääjä ei mennyt pajoille ajoissa vaihtamaan mittarinsa softia, vaikka kuukausitolkulla käskettiin.
myös mun kirjanpitäjä katto vähä kun oli raportti mitä sattuu. teetti töitä jonkin verran heillä kun niin monella mitä sattuu semelin säätöjen jäljiltä. kun useemp taksiasiakas kuitenkin.
Ei kait pajatki joudu ostamaan niitä semelin virheitä täynnä olevia softia? kait nämä mittarit pystyy säätämään vielä kuten ennenkin jotta saa kohdalleen?
aikamoista jos ilmateitse säädellään mittarien toimintaa ja kaiken lisäksi sieltä tulee sekundaa koko ajan kaikkiin autoihin.
On varmasti jo korkea aika keksiä vaihtoehtoisia mittareita.Mahtaako kukaan edes kysynyt muualta vai onko semel ainoa vaihtoehto? Semel alkanut liian ahneeksi ja laatu on mitä on..
Eikös niitten jänkkääjienkin taksat olleet väärin? ja muistaakseni oli jotain 60-70 ja jotka olivat autoa vaihtaneet välissä eli yli sata joka tapauksessa. aika iso määrä. ei mielestäni ihan muutama...
Paitsi tietysti jos katselee jostain mittarin valmistajan kustantamalta matkalta kaukaa etelästä käsin...
Hyttysten ininää...
Ei niille mittareille ole kuule taksoja voinnu ladata enää vuosiin millään "ruuvarilla". Pajat ostaa Semeliltä taksat sisältävän "kasetin", josta ne ihan samat taksat ladataan pajoilla autoihin. Niin ja mikäli pajalla ei muka taksoja ole, se on merkki siitä, että ne eivät ole niitä ostaneet. Lisätään sun adraniilin eritystä. Et varmaan tiedä, että pajoille mittareiden sinetöintioikeudet myöntää nykyään mittareiden valmistajat, eli tässä tapauksessa Semel:). Edelleen kysyn ja penään todisteita kuuluisista "vääristä taksoista", jos sellaisia olisi tullut miksi vain muutamaan kymmeneen? Suomessa takseissa on vain yhdenlaisia taksoja ja kaikissa maan takseissa ne on samat.
Mukavia eläkepäiviä sulle 1.9. alkaen.
Anna näiden noviisien möykätä täällä tyhmyyttään.
Tule ottaa mun kanssa kossu kanjoniin ja muistelemaan menneitä.
Kuule mä kerron sulle: Kyllä voi, tosin ei ruuvarilla.
Mitä kunnostautumista se on jos tekevät virheellistä tavaraa?
Halvalla ei saa hyvää :)