voiko saada?

voiko saada liiton korvauksia jos menen vaimoni yritykseen töihin ja irtisanon nykyisestä paikasta?
tietysti tulee karenssi mutta voinko olla työttömänä työnhakijana.
1274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Aivan yksiselitteisesti et saa mitään korvauksia.

Lisäksi poikkeuksena tavallisesta työttömästä, et tuon jälkeen saa korvauksia enää vaikka et tekisi yhtään mitään vaimosi yrityksessä. Sinut nimittäin katsotaan yrittäjäpuolisoksi ja siitä leimasta ei pääse irti kuin joko konkurssilla tai erolla.

Joten älä missään nimessä tee moista virhettä, mikäli et ole varma, että vaimosi yritys elättää molemmat. Muuten saattaa käydä niin, että teitä on kohta kaksi työtöntä, ei yhtään yritystä ja korvaukset kummaltakin katkolla siihen saakka kunnes yrityksen lopetusbyrokratia on käyty, mikä kestää kuukausia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miettiä25 kirjoitti:

voiko saada liiton korvauksia jos menen vaimoni yritykseen töihin ja irtisanon nykyisestä paikasta?
tietysti tulee karenssi mutta voinko olla työttömänä työnhakijana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu