Kuka muistaa tintan, hyvä opettaja.Antoi luunappeja.
Kuka muistaa tintan ?
Oppilas luokalla
9632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuota opea en tiedä enkä tunne, mutta monia opettajia muistan putaan ala- ja ylä asteelta jotka jakoivat luunappeja sekä muita iskuja. Ja henkinen väkivalta oli myös tiedossa, oltiin idiootteja ja tyhmiä yms.
Tinta oli hyvä opettaja ja mukava mies muutenkin,marttilaiset kyllä muistaa. Rauha hänelle.
tintan (Pentti) oli mukava ja miehekäs opettaja, joka sai omalla auktoriteetillään luokassa kurin ja järjestyksen. Sain kerran luunapin keskelle otsaa. Siihen tuli oikein sinertävä mustelmakin. Kovat oli kynnet tintalla. En koskaan kantanut tuosta kaunaa, enkä uskaltanut kotona kertoa mustelman syytä, koska kotona olisi syntynyt rähinä siitä, että mitä ilkeyttä olet mennyt tekemään. Tuo vuosi oli muuten 1965. Olimme tintan kanssa 80- luvulla valtuustossa ja joskus muistelimme noita kouluaikoja.
Seppo Leskinen
Kaikin puolin fiksu mies ja sotaveteraanikin vielä.
Martinniemen koulun paras ja asiallisin opettaja mitä koskaan ollut.
Pentillähän oli myös tapana joskus antaa luunappi ottaan ompelu sormustimen kanssa.
Sen napin kun sai ottaan: Niin siinä näki tähtiä tunnin verran, ja otta oli kipeenä vielä seuraavanakin päivänä: Ja oli mustana viikon verran.
Tinta kysyi aina ensin haluatko yhden vain kahden sormen luunapin
Muistanpa hyvinkin, Tinta otti kerran niskavilloista kiinni kun villeiltiin. Mahtava ope, vaikka kuritti, niin ei sille voinut vihainen olla. Taisi olla vähän niin, että oikein leuhkittiin luunapeista ja niskavilloista. Oj niitä mukavia aikoja!
traumoja tule lapsille, vaikka laitetaankin rajat ja vaaditaan hyvää käytöstä.
Turvattomampia nykylapset ovat tällä hyysäysmentaliteetilla. Miksi nykyaikuiset eivät kanna kasvatusvastuuta?