te jotka osaatte auttaa

anette89

HEI!
en viitsinyt lukea kaikkia keskusteluja läpi,sieltähä ois saattanu vastaus löytyä mut anyway.

oon parikymppinen tyttö alottamassa kickboxingin,peruskurssi alkaa syksyllä. haluisinkin kysyä että

MILLAISIA TUNNIT suurinpiirtein OVAT?
- olen kuullut että lihaskuntoa on, millaista se tarkalleenottaen on ja kuinka suuri osa tunnista käytetään siihen? onko esim punnerruksia? ja eritoten, mitä lihasryhmiä siellä reenataan?
- onko tunti nopeatempoinen vai harjoitellaanko esim jonkun potkun tekniikka perusteellisesti?

kävin paikan sivuilla kyllä katselemassa mut aika ympäripyöree oli esittely.

ja joo tiedän että saan tietää sen sillon ku meen paikanpäälle et millasta se on mut haluisin kuitenkin tietää! esim jos on punnerruksia ym tehtävä ni voisin vähä alottaa jo punnertelee iltasin etten oo sit ihan rikki heti ensimmäisen tunnin jälkeen :)


KIITOS VASTAAJILLE

4

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Der Meister

      Mee vaan treeneihin kyllä se kunto kasvaa siellä!

      • anette89

        no voi luoja ku nimenomaan halusin että ihmiset nyt täällä vastaa tohon mun KYSYMYKSEEN :D


      • Der meister
        anette89 kirjoitti:

        no voi luoja ku nimenomaan halusin että ihmiset nyt täällä vastaa tohon mun KYSYMYKSEEN :D

        Kysy potku.net koska se on oikeesti se sivu jossa joku vastaa 1-2h ja vielä asiaa


    • Turrez

      No yritetään vastata (tosin joka seuralla on varmasti oma treeninvetotyylinsä, eli tämä on kaukana "ainoasta totuudesta"):

      Lihaskuntoa on kohtuullisen paljon peruskurssilla. Aluksi lämmitellään hetki (juoksuja, hyppyjä, ynnä muita), sitten monesti kuntopiiri/lihaskuntoa. Liikkeisiin kuuluu mm. erilaiset vatsalihasliikkeet/selkälihasliikkeet, punnerrukset, kyykyt, yleisliikkeet, kyykkyhypyt ja muut. Aluksi nämä ovat varmasti aika raskaita.

      Sitten on tekniikkaa/liikkumista. Ensimmäisillä kerroilla käydään tekniikat tarkemmin läpi, ja sitten tehdään. Toistojen kertyessä asiat myös oppii paremmin, eli kurssin edetessä itse tekniikan selittämiseen käytetään vähemmän aikaa, ja toistoihin enemmän.

      Lopuksi vielä monesti toinen kuntopiiri/venyttely.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe