Tuolla Suzukipalstalla oli keskustelu missä verrattiin Hayabusan kiihtyvyyttä Triumph Rockettiin. En ota siihen kantaa, tuntuu kyllä suzuki peittoaa jo 0-100 km lähdönkin, en tiedä, kai riippuu siitäkin miten painotettu, ettei keuli, siis paino tehokkaasti takapyörällä ja voi antaa tehot ulos, Rocketissahan on vielä tiputettu oliko 7 % tehoa alkulähdössä, ehkä juuri tuon liian sutimisen estämiseksi.
Mutta joku väittä että pelkällä lastuttamisella ei saa koneesta paljoa enempää irti.
Luusisi että 200 heppaa irtoaa lastuttamalla, ehkä nuo jyrkät pakosarja pitää vaihtaa virtaavammaksi.
Perustelen sillä, että itselläni on "työkalu" Ford Ranger, 2,5 l ja litrateho n. 57 heppaa.
Rocket: 2,3 litraa ja litrateho n. 64,5 heppaa.
Siis toinen on moottoripyörä, todella alhainen viritysaste, toinen työkalu suhteellisen korkealla viritystasolla tarkoitukseen nähden, Nissan Navarassa vielä kovempi kone 170 heppaa.
Nämä ovat dieseleitä välijäähdytyksellä, mikä toki iso etu, mutta ihmettelen jos Rocketin kone on niin "tukkoisilla" virtauksilla ettei lastulla tehoa saisi irti, siis tuo viritysaste on todella alhainen konee kokoon nähden.
Rocket vastaan Busa
7
1466
Vastaukset 7
- trumppatoppaa
Toinen on brätkä - toinen on ruohonleikkuri kuplavolkkarin koneella, ei todellakaan kukaan täyspäinen asettele noita vastakkain. Jos nyt jollekin jäi epäselväksi niin busa on se brätkä vaikka en siitä niin välitäkään (ruma ku petelinnun perse).
Trumppaa ei kukaan nykyihminen osta kuin olohuoneen koristeeksi..- K.Arpaasi
Hujapusulla en lähtisi käymään edes lähikaupassa. Naama on mittarilla, rinta tankilla ja asento kuin peräsuolitähystyksessä. Trumpalla ajaa Helsingistä Rovaniemelle eikä edes väsytä. Trumppa ON miesten moottoripyörä ja muovimopot ovat suolesta - piste.
- Motoparta
K.Arpaasi kirjoitti:
Hujapusulla en lähtisi käymään edes lähikaupassa. Naama on mittarilla, rinta tankilla ja asento kuin peräsuolitähystyksessä. Trumpalla ajaa Helsingistä Rovaniemelle eikä edes väsytä. Trumppa ON miesten moottoripyörä ja muovimopot ovat suolesta - piste.
onkohan tuo moottoripyöräily terveellistä ollenkaan. Vaikuttaa että se jotenkin vie järjen päästä. Millään muulla palstalla ei ole näin asiatonta tekstiä.
Kai kannattaa motukka myydä virlä kun sen ymmärtää tehdä.
- rocket rulettaa
... on täynnä näitä "keskusteluita". voin kuitenkin kertoa että busa ei pärjää rocketille edes vakiokunnossa,
saatikka avarimmilla putkilla tms.varustettuna. 0-150km/h busa jää 2.ksi. kokeiltu on! - VsvsVsvs
On teillä vittu ongelmat. Kasvakaa jo aikuisiksi.... !!
- djei
Iskä VS. Äiskä..... lapsellista.
- hondaaaaaa...
mihinkähän sen muutaman sekunnin käyttäs jos kylän paarilla olis 3 sekunttia aimmen, herätkää pahvihousut ja ajellaan pyörillä järki päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l271890- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni45662Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 51519
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30460- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 45437
- 38436