Osaako kukaan neuvoa, miten käytännössä avaan pankkitilin Svetisissä? Tarkoituksenani on tallettaa sinne tuloistani joka kuukausi pieni summa rahaa, muutama sata, kenties tuhat, muttei juuri enempää. Onko mitään esteitä? Veropuolet ym., mitä pitää huomioida? En halua mitenkään pakoon tai kiertää Suomen veroja, lakia tai tehdä muuta laitonta. Kaikki sinne laittamani rahat olisivat omalla, rehellisellä työllä ansaittua tuloa, kestävät päivänvalon.
Pankkitili Svetsissä
Sveitsiin
5553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos tarkoituksesi on kiertää veroja vaikka sen kiellätkin, on nykyään mahdollista saada tietoja Suomenkin verottajan tuolta. Nimettömiä uusia tilejä ei enään avata tuolla ja aina pitää käydä paikan päällä. Vaikka yrittäisit pitää omaisuutesi piilossa käyttämällä Sveitsiläis maksukorttiasi, voimme sen aina jäljittää Poliisin kanssa, joten varattomaksi ei kannata yrittää tekeytyä, käytämme etsiviä keräämään todisteita.
Ainoastaan muuttamalla kokonaan pois Suomessa ja luopumalla Suomen kansalaisuudessa pääset verottajassa eroon lailisesti, edellyttäen että verovelkaa ei jäänyt.
Verotarkastaja #67H67880
HÄMEENLINNA
Seuraatteko te yksityisen, rehellisen, ansiotyötä tekevän, Suomeen veronsa maksavan, ihmisen käymää sähköpostiliikennettä?
"Seuraatteko te yksityisen, rehellisen, ansiotyötä tekevän, Suomeen veronsa maksavan, ihmisen käymää sähköpostiliikennettä? ".
Kyllä kuten myös pankkiliikennettä. Ulkomailta saapuvat rahaerät johtaa nopeasti selvityspyyntöön
jos voi tulkita palkaksi. Valtio kaipaa kovasti rahaa jota me hankimme täällä kaikin mahdollisin konstein.
Edes PayPalin käyttö ei suojaa sinua tiedustelultamme.
######
Verotarkastaja #67H67880
HÄMEENLINNA
Sveitsiläispankit erivät ole kiinnostuneet asiakkaista, joilla on vain hilkkuja eli vähimmäistalletuksen määrä on aika iso, noin suomalaisittain. Sorry.
Lisäksi tilin korko saattaa yllättää. Sveitsissä on ollut tapana periä maksua rahojen säilyttämisestä pankissa, varsinkin pienasiakkailta. Se vakaa valuutta näes.