Kekustelun kaupunkien kuivaaine jäte kompostien ajattamisesta maaseudun
pelloille.Raskasmetallikuorma on kuulemma lähes poistunut.
Onko näin ? Vai tikittääkö kaupunkilaisten asiassa oma ansa , hehän sen ruokana sitten syövät.
Kun katselee puistojen pihlajia, niin ne kantavat marja satoaan vielä joulunakin , ne eivät
kelpaa edes linnuille talviruuaksi , samaten ruusunmarjat. pitäisikö maatalouden puhtaat
pellot saastuttaa.
pelloille.Raskasmetallikuorma on kuulemma lähes poistunut.
Onko näin ? Vai tikittääkö kaupunkilaisten asiassa oma ansa , hehän sen ruokana sitten syövät.
Kun katselee puistojen pihlajia, niin ne kantavat marja satoaan vielä joulunakin , ne eivät
kelpaa edes linnuille talviruuaksi , samaten ruusunmarjat. pitäisikö maatalouden puhtaat
pellot saastuttaa.
Vastaukset 63
Vanhimmat
pelloilta tulee valumia vesistöihin
onko muita
Meinaan että tehdään näin että ajetaan puhdistamolietteet pelloille. Esimerkiksi omat fosforivaramme eivät riitä kuin muutaman kymmenen vuotta, sen jälkeen on tuotava jostakin tai lisättävä ravinnekiertoa. Siellä ketjun loppupäässä on yleensä ihminen eli siis kaupunkien puhdistamot. Ja pakko ne on jatkossa pelloille ajaa tai nälkä alkaa olla vieraanamme. Mitä aikaisemmin se tajutaan niin sen parempi. Asiassa on tietysti omat riskinsä mutta samoin kuin mm jokien vedet 70-luvun jälkeen ovat merkittävästi puhdistuneet mm elohopeasta ja muista raskametalleista niin myös viemäreissä oleva tavara on niistä puhdistunut.
Ongelmat siirretään maaseudulle , menee luomutuotannolta ensimmäisenä uskottavuus.
Sinnemäki alkaa silloin syömääm omia raskasmetalli paskojaan. Vihreät eivät halua edes
puhua tästä ongelmasta, he valjastavat luomun tuotannon raskas metalli saasteella , jota
itse tuottavat.
porukkaa
Alkaisi löytyä suoraselkäisiä vastuunkantajia , nyt puhutaan kaupunkilaisten omasta ravinnosta.
Aloittaisin ehdotuksella .. Kyseinen kuiva aine priketöitäisiin , silloin sille olisi helpompi löytää
sijoituspaikka.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paauutiset/08/fi_FI/Fokus_tahtaa_sisavesien_fosforikuorman_keventamiseen/
nimittäin markkinatalous hiipimään lintukotoon, seuraavaksi kuluttajat kilpailuttaa maidonn tuotannon http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paauutiset/08/fi_FI/Tarjouskilpailulla_tehoa_ymparistonsuojeluun/
Tämä on osoitus kun ei oteta tai uskalleta ottaa todellisista asioista selkoa.
Mutta ehkä mtk.sa ei tunneta kaupungeissa olevaa ongelmaa. Mtk hakee "silmät" kiinni vikaa , joka
on aivan muualla , ja pyrkii vain parantamaan maaseudun osuutta , mkä sinänsä on hyvä asia.
Kaupunkien jätevuoret ovat , kuitenkin kaikkien nähtävillä ja ne ovat Ferro sulfaatin sitomia
Fosvori varastoja ilman valuma allasta. Menkää katsomaan puhdistamoille .
Ja vielä erttäin raskasmetalli pitoisia.
tulee puhdistamolle, mistä ne on kotoisin.....
olettaisin , että erileisista kemikaaleista , joita ihmiset käyttää , pesuaineet, on nyttemmin
muutettu ympäristöystävällisemmiksi (Olipa sana), erilaiset lakat(hius) , ja muut lukemattomat
ihmisen hoitoaineet. , kaikki epäorgaaninen . niitä voi ihailla kauppojen hyllyillä.
Tässä aluksi.
Kun keskustellaan niin aloitin tämän hyödyttääkseni meitä kaikkia. Itse hauan että kaikilla
olisi ruokaa ja se olisi puhdasta , siksi minun mielestäni tästä pitää myös puhua avoimesti.
"Kun keskustellaan niin aloitin tämän hyödyttääkseni meitä kaikkia. Itse hauan että kaikilla
olisi ruokaa ja se olisi puhdasta , siksi minun mielestäni tästä pitää myös puhua avoimesti."
Sinä haluat tullimuurit ja hinnanerokorvaukset takaisin, häpeätkö tunnustaa? Mutta se aika ei palaa vaikka kirjoittaisi joka päivä S24 -palstalle.
Muuttuvatko "erileiset kemikaalit" raskasmetalleiksi kaupunkilaisen kehossa?
Tiedätkö, Midas ei oikeasti koskaan oppinut taikomaan kultaa. Raskasmetalleissa on pitkälti sama juttu. Niitä ei synny kehossa kemikaaleista eikä ruuasta. Olettamuksesi - niin mielenkiintoinen kuin se onkin - on täyttä soopaa. Mitä en ihmettele, kun katson miten vaikeaa on loppuillasta ollut saada välimerkkejä paikalleen.
heiluu, aloittaja puhuu täyttä asiaa, juuri raskasmetallien ja muiden myrkkyjen takia yhteiskuntalietettä ei ajeta pelloille, eikä tule ajaa jatkossakaan. Kokonaan toinen asia on kapunkilaiset opetetaan käymään pihanperällä, tosin siinäkin on vaaransa, ihmiset kun syövät mm lääkkeitä ja erilaisia hohmooneita uskomattomat määrät.
maalaiset voi niin puhtoisina ja terveinä näyttää mallia, kyllä me sitte kaupungissa seurataan perässä jos tulokset rohkaisevia
pellolle kuulu ne kerääntyvät sinne ja sitä myötä ruokaan ja vaikutukset ovat arvaamattomat.
eihän suomalaisen enää tarvitse syödä lääkkeitä, ne saa kotimaisesta lihasta:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Tuotantoeläimille syötetään entistä enemmän lääkkeitä/1135259139110
mikähän tilanne on suurissa tuottajamaissa, siellä mm antibiootteja voi ostaa joka kioskista täysin vapaasti ja mm possuille ja siipikarjalle syötetään antibiootteja ennalta ehkäisevästi rehuissa, meillä ei näin menetellä.
käyttö suomessa on eläin lääkäreiden valvonnassa ,ja varoajat ovat pitkät , ennen kuin
lihaa tai maitoa voi myydä , meijeri ottaa antibiootti näytteen jokaisesta hausta
maatilalta.
Mites ihmispaska voi olla saastunutta, jos suomalainen maatalous tuottaa maailman puhtainta ruokaa? Synnyttääkö kaupunkilaisen elimistö puhtaasta ruuasta raskasmetalleja?
Ravinteet takaisin kiertoon ja maailman puhtaimmasta lannoitteesta reilu korvaus lannoitteen tuottajalle. Ympäristötuki, luonnonhaittakorvaus, tai vanhaan malliin hinnanerokorvaus. Ja jotta menekki olisi taattu, tullimuuri apulannalle. Ja samoin tietysti ulkomaiselle, saasteiselle, vaaralliselle, tutkimattomalle, syntiselle lannalle.
Perustelusi ovat muuten todella älykkäät. Että pihlajanmarjoja vielä jouluna? Hui kauheaa.
Jos syöt ruokaa , ei se tuota raskasmetallejä , vaan kaikki se kemikalio mitä ihmiset käyttävät siinä vessan
peilin edeessä , astianpesukoneessa,pyykinpesussa jne.
Yksi lääkiri toi tämän erilailla esiin, hän sanoi , että ihmisen sisäelimistä näkee kenellä on astianpesukone.
Vessasta menee uskomaton määrä alas ,vaikka mitä, niitä on silloin tällöin näytettyTV:ssä ja lehdissä.
Ei kaikista asioista pidä suuttua vaikka niistä puhuminen kiukuttaa . Kaupunkien ns.kuiva jätteestä
on puhuttu jo 90 luvulta asti ei tämä uusi asia ole. Asialle ei vain ole tehty mitään ongelma on sivuutettu.
Ei kai päätä säre? No, se johtuu varmasti vaan kosteasta illa.. eikun ilmasta.
"Joku lääkäri sanoi, että ihmisestä näkee.."
Joku lääkäri sanoi että ei näe. Todella fiksu peruste. Jälleen.
Raskasmetalleja ei näe. Astianpesukone ei tuota raskasmetallijäämiä. Autossa istumallakaan ei saa raskasmetallijäämiä elimistöön, ei edes oikein isossa autossa. Vaikka söisi rautanaulan, ei saa raskasmetallijäämiä.
Raskasmetalleista on oikeaakin tietoa saatavilla. Kannattaa tutustua sen verran, ettei tee nimimerkistään pelleä. Nyt kuulostat lähinnä huvittavalta, koska et selkeästikään käsitä, mistä raskasmetalleissa on kyse. Kaikki mikä kiiltää, ei ole raskasmetallia.
Kirjoituksista sen sijaan näkee, miten mtk-koneiston puolesta puoli vuosisataa syydetty propaganda on aivopessyt maatalouden harjoittajat. "Tuet satavat kuluttajan kukkaroon". "Syömäpalkkio." "Tullimuuri takaa ruuan turvallisuuden." "Suomalainen ruoka on maailman parasta." "Nälänhätä uhkaa."
Sääli sinällään, moni fiksukin ihminen toistaa ulkoaopeteltua maataloususkontopaskaa ajattelematta lainkaan omilla aivoillaan. Vaaditaan ettei mikään saa muuttua, vaikka maailma ympärillä muuttuu koko ajan. Järjettömällä tukimäärällä kehitys pysähtyy ja kilpailukyky heikkenee entisestään. Ruotsalainen maito on vasta alkua, pian koko eurooppa kävelee Suomen yli.
Ja se on sääli.
Valtavat tuet eivät ole pitkällä juoksulla edes maatalousyrittäjien etu. Kuluttajan etu ei ole kierrättää rahaa valtavan byrokratian kautta - kuluttajahan maksaa loppupeleissä kaiken, byrokratia ei tuota lisäarvoa. Tuet hyödyttävät poliitikkoja ja valtavaa virkakoneistoa maatalouspuuhastelun ympärillä.
Toki poliitikot jaksavat jauhaa jargoniaan, ettei oma leipä lopu. Sika-anttila on jopa tuomittu epärehellisyydestä oikeudessa VANKEUSRANGAISTUKSEEN, mutta te sinisimmut uskotte kaiken mitä teille sanotaan, kunhan sana on mieluinen.
Mutta hinnanerokorvaukset, ne ovat historiaa ja eivätkä tule takaisin. Rakastamasi aikakausi siltä erää on ohi.
"pian koko eurooppa kävelee Suomen yli"
Liittyykö tämä ylikävely jotenkin tukiin. Selitäpä tarkemmin.
käsittääkseni on liikenteen päästöt, nykyisinhän niihin puututaan tehokkaasti, autot saastuttaa satakertaisesti vähemmän kuin takavuosien menopelit. katsastuksessa raakataan armotta pois liikaa tupruttelevat, öljyä vuotavat menopelit, samoin katsastuksessa valvotaan että katalysaattorit, ym saasteenestolaitteet toimii moitteettan lukemalla obd-muistiot moottorin toiminnasta. mutta kun olen lukenut näitä maatalouden piirissä suosittuja keskustelupalstoja niin maanviljelijät SUOSITTELEE toisilleen traktorin viritysohjelmia joilla nämä toiminnot moottorista POISTETAAN, polttoaineen syöttöä kasvatetaan ja moottorin säätöarvoja peukaloidaan jolloin siitä tulee savuuttava, päästöjä moninkertaisesti tuottava laiton moottori. näitä traktoreiden päästöjä ei mitenkään valvota ja usein näkeekin todella synkän näköisiä savupilviä isäntien kiihdyttäessä vauhtia. myöskään öljyvuotoihin ei juurikaan kiinnitetä huomiota. mielestäni olisikin merkittävä vähennys päästöihin saatavilla sillä että tulisi jonkinlainen kevytkatsastus myös maataloustraktoreille,s iihen kuuluis savukaasumittaus, silmämääräinen tarkistus öljyvuotojen varalta sekä jarrujen testaus vaikkapa vain ajamalla tietenkin valojen kunto
opettele ihmisten tavoille, raskasmetallit voidaan mitata ja juuri niiden takia yhdyskunta lietettä ei ajeta pelloille. Tuet ei hyödytä viljelijää vaan kuluttajaa, yksinkertaisempikin sen käsittää.
koetappa mennä liikenteeseen savuttavalla traktorilla he heh poliisi setä on hyvin vihainen. Autoja sen sijaan lastutetaan surutta ja voi sitä katkun määrää vaikka neljä ruuhkassa, tälläiset sääntöjen vastaiset autot voisi takavarikoida valtiolle.
käsittämätönta että alle viisi prosenttia kansasta pystyy naruttamaan sitä
yhdeksääkymmentäviittä prosenttia. Maksetaan niile jusseille vielä korvausta ja palkkaa
työstä jota jokainen itseään kunnioittava punaniskasossu tekisi ilmaiseksi talkootyönä!
Ruokaahan saa kaupasta kun kauppias hoitaa homman, eikä kaupunkilaisten pesuvesistä
löydy raskasmetalleja. Onko Sak jo niin julistanut?
ihan itse. Onnittelen , keskustelua alkaa syntyä , aletaan huomaamaan että , Ori poikii, tarvitaan
apua.
Olen jo eläkkeellä , mutta haluan että saan puhdasta ruokaa , kun joudun sen ostamaan , niin kuin
me kaikki.
Mtk , mitä esille tuot, on minulle vieras , se ei ole ikinä pystynyt ajamaan jussin asiaa ,näethän sen
itsekkin , maanviljelijät ainoana ammattiryhmänä ovat joutuneet jatkuvan solvaamisen maalitauluksi.
Suomessa eduskunta päättää asiat , ja EU joko vahvistaa tai kieltää ne. Maataloustuottajat nielevät
annetut määräykset , niin kuin pitääkin .
Ainoita aivopetyjä olette te jotka poraatte , poraamasta päästyään annettuja määräyksiä.
Yksikään maajussi , joka yrityksestään elää , ei rakasta näitä tukia.
Vaan haluaa tuotteestaan takuuhinnan jolla tulee toimeen.
Siis toistan H_A_L_U_A_A T_A_K_U_U H_I_N_N_A_N jolla tulee toimeen.
Tullimuureista päättää tai on päättämättä sinunkin valitsemat edustajat , eikä jussit ole niitä edes
pyytäneet.
Sanoin aikaisemmin että ,kun uskoo omat valheensa .... selvitä ensin itsellesi ne.
Niistä raskasmetalleista , Ne ovat kaupunkien ongelmia , maasetu ei niitä tuota , ei lypsylle mennessä tarvii
meikata ja ehostaa , johan lehmätkin pelkåis, luonnollinen paskan haju riittää deododantiksi.
Lue oma kirjoituksesi uudestaan ---AJATUKSELLA.
MAASEUDULLA YHÄ TISKAILETTE ASTIAT KÄSIN ILMAN PESUAINETA VAI VIELÄKÖ PUULUISIKKA VAIN NUOLLAAN PUHTAAKS KERRO HETI MAASEUDULLA EI SITTE VISSIIN MUUTENKAAN PESEYDYTÄ VAI TÄH EI SIEL VISSIIN KÄYTELLÄ MITÄÄN HIUSLAKKAAKAAN EIKÄ MEIKKEJÄ KAUPUNGISSA ON EDES VIEMÄRIT JA JÄTEVESILAITOS JOTEN ALAS SELITTÄÄ MIHIN NE KUULUISAKSI TEKEMÄSI RASKASMETALLIPÄÄSTÖT MAASEUDULLA JOUTUU. MINKALAINEN KEMIALLINEN PROSESSI ON KÄYNNISSÄ MAASEUTUJEN PIKKUTEIDEN VARSIIN HYLÄTYILLÄ MAATALOUSKONEILLA JOTKA RUOSTUU JA SAMMJALOITUU LUONTOON KENTIES ÖLJYT JA VASELIINIT SISÄSSÄÄN. KERRO HETI ONKO ASIALLISTA TEHDÄ ÖLJYÄ VALUTTAVAA REMONTTIA ULKONA HIEKKAPIHALL TÄSTÄHÄN ET TOKI PÄÄSTÖJÄ KERRY MAAPERÄÄN
sinulla. Kun kysymyksessä oli kaupunkien jätevesien raskasmetallit, ongelma onkin ratkaistu autojen katalysaattoreilla. Mutta maaseudun ongelma onkin viritetyt traktorit.
Kun täällä on aiemmin kirjoiteltu että viljelijät ajavat uusilla traktoreilla, nyt heillä onkin öljyvuotoisia, valovikaisia vanhoja traktoreita.
Oletko muuten nähnyt täydessä lastissa olevaa diesel traktoria, joka ei savuttaisi kun painaa kaasua tai menee jyrkkää mäkeä ylös.
kun asiat ei enää meekkään sen kannalta parhain päin
Talvella ovat sysimustia kaupungissa ja isojen teiden varsilla . Gardiumista ne ovat mustia, ja kaupungit
ajavat ne suoraan vesistöihin pois näkyviltä.
Gardium on yksi pahimmista raskasmetalleista ja erittäin paha myrkky. Kaupungeissa käytetään veromarkkoja , surutta , kun ne ajetaan pois , suoraan valumaan vesistöihin.
Samaten talvihiekoitus.
kokonaan, kun kuluttaja ei niitä halua maksaa.
No, aikuisemmin sanottuna ne kyllä hyödyttövät byrokraatteja eniten. Mutta toki ymmärrän ettet sinä sitä tajua.
on kuin se ori alkais sittenkin poikimaan.
maantiellä tulee istuttua noin 90000 vuodessa asiakaskäynneillä ja sen olen huomannut että kuorma-autot ovat lakanneet savuttamasta ja käryämästä. ilmeisesti tekniikka on niin kehittynyt että auto ei edes liiku kunnolla jos pienikin vika tulee. ilmeisesti myös nuo huolletaan ammattilaisten toimesta tehtaan ohjeiden mukaan. yleensä mitä olen maantiellä traktoreita seurannut niin savun määrä korreloi kyllä aka hyvin koneen yleisen siisteyden kanssa joten kyllä se savutus kertoo isännän välinpitämättömyydestä
vaan kerro mihin ne maalaisten raskasmetallipäästöt joutuu??????
heh heh, ekä nämä asiat tässä tule korjattua, mutta sekoira älähtää johonka , kalikka kalahtaa
sanotaan.
koski itse maatalouden saasteita, ei kotitalouksien. Ei kotitalouksien jätevedet lantalaan mene ja sitä kautta peltoon. Meillä on saostus kaivot kotitalouden jätevesille, jotka loka-auto käy tyhjentämässä, ja vie tuon jätteen kaupunkien jätevesipuhdistamoille. Nythän on tulossa laki haja-asutusalueiden jätevesien puhdistamisesta. Ongelma on vain siinä että 10000€ euroa maksavat laitteet eivät puhdista juuri lainkaan, kuten varmaan olet televisiosta nähnyt. Jätevesipuhdistamot eivät kuitenkaan suostu vetämään viemäriputkia tänne kaus maaseudulle.
Otan tietenkin jäteöljyn astiaan kun vaihdan öljyt työkoneisiini. Isommat remontit tehdään nykuisin korjaamoilla, ei näitä nykyisiä traktoreita edes osaa huoltaa enää ise, niikuin ei uusia autojakaan.
olevia raskasmetallipäästöjä tarkoitat.
elikkä myös maalaisten jätekaivot tyhjennetään sinne kaupungin jätevesilaitokselle.....voi voi kaupungin varoilla ylläpidettävään laitokseen,....
päästöt maaseudulla, Saivarteletko , eihän täällä tarvita sellaisa dödöjä kuin te , puhtautta voi
pitää yllä ilman kemikaalejakin saippua , ja shamppoo riittävät.
Ja kerrankin on kunnon hyöty siittä että maaseutu on harvaan asuttu.
Ne taitavat olla bravuurisi. Ymmärrätkö että arvostelen politiikkaa, en sinua tai jusseja? Palstan nimikin on maataloustuet.
Toisekseen olen vakuuttunut siitä että olet pitkän linjan tekijä. Suuri osa palstalaisista ei ole tietävinään mitä hinnanerokorvauksella tarkoitetaan. TAI vielä pahempaa, eivät tosissaan tiedä, mutta politikoivat suu vaahdossa.
Aivan sama kun esität tietämätöntä tullimuureista. Tuollainen keskustelu on typerää - tai jos et tosiaan ymmärrä tullimuurien merkitystä tai tunne niiden taustaa, niin keskustelussa ei ole järkeä. Miksi keskustella jonkin asian vaikutuksesta, jos ei tunne perusasioita?
Mutta vaikka kuinka _h_a_l_u_a_t_ et saa sitä aikaa takaisin kun tuki maksettiin tuotteiden hinnoissa. Etkö näe mihin kehitys kulkee vaikka olet seurannut alaa jo pitkään?
Sanoit tuossa, ettei yksikään jussi rakasta tukia. Eikä varmasti yksikään kuluttaja niiden maksamista. KUKA niitä sitten haluaa? Eikö mikään kello soi?
Olen lukenut omia ja muiden kirjoituksia niin paljon, ettei minulle ole epäselvää mitä kirjoitan. Tälle palstalle en juuri enää vaivaudu, koska täällä on hyvin harvoja asialliseen keskusteluun kykeneviä nickejä. Suurin osa provoilee ja menee henkilökohtaisuuksiin, eikä sellaisesta ole kuin ajankuluksi.
Ja mitä vähemmäksi aika käy, sitä vähemmän sellaisesta piittaa. Mieluummin sitä menee vaikka ongelle.
ota vastaan. Oliko se muistaakseni 170€ kuorma kuljetuksen kanssa.
Oliko ne jätevesilaitokset kuitenkin kaupungin kustantamia, kun tässä aiemmin joku kirjoitti että kaupunkilaiset maksavat kaiken omasta rahakukkarostaan, eikä jätevesilaitokset saa mitään yhteiskunnan tukia.
vaivaamaan , niin lisää keskustelua, puhumalla asiat paranee. Tuli niin sanotusti suma , että piti hitaalla kiirutta . mutta ori ei ole vielä poikinu.
pidä suuttua, mutta alkoholin alainen keskustelija on sivuutettava( katso eilinen) .
Tullimuurit poistettiin EU:n liityttäessä , selvästä asiasta on turha keskustella.
Hyvää kalaonnea, toivottavasti saat komian hauen.
suurperheitä suosivaan uskonlahkoon? olen vieraillut yhdellä maatilalla ja sen korjaamohallissa oli iso hylly täynnä aerosolipurkkeja joissa oli kaiken maailman myrkkyä, oli rasvanpoistoaineita, ruosteenestoainetta, irroitusaerosolia, maaleja, tinnereitä ties vaikka mitä hirvittäviä myrkkyjä ja kun eräs pullo tyhjeni niin isäntä heitti sen yleisjäteastiaan missä jo ennestään oli öljyisiä pahveja, öljynsuotimia, papereita ym roinaa. huollossa kun käytin autoani kaupungin merkkiliikkeessä niin siellä oli paperin tilalla kestävemmät kuituliinat, luonnontervaa peltipurkissa pultteihin, suotimille oma punainen jäteastia, yleisliuottimena jokin mäntyoljypohjainen luonnonmukainen pesuaine, oikeen luontomerkki oli kylessä
ne omat autotallit, on helppo sanoa toisesta kun on oma asia vialla. Minäkin olen nähnyt maaseudulla saman näyn ,mutta siinä ne kerättiin astiaan joka meni keskuslämmitys kattilaan,
en tiedä oliko siinä kiellettyjä poltettavaksi , mutta viljelijä tuhosi tulella myrkyt , erotteli
sen jälkeen , metallit erikseen ja tuhka meni kaatopaikalle.
esim. ne huolloista tulevat suodattimet ovat tällaista jätettä.
Ennen kuin syytetään , kannattaa ottaa selvää mistä puhuu , siksi myös kuitukankaan tilalla on paperi.
Katso TV mainos , jossa kaverimenee treffeille kukkapuskan kanssa, sinulle on käynyt samoin.
taas saivarteluksi. Onkohan sillä nyt mitään kokonaisuuden kannalta merkitystä käyttääkö maatila korjauksissaan paperia tai liinaa, onko muutama purkki vuodessa luonnon tervaa jotain muuta kemikaalia. Enkä usko että monessakaan merkkikorjaamossa toimitaan samoin kuin sinun esimerkkiliikkeessä. Jo se että lähtisin viemään traktoriani 30km päähän korjaamoon jokaisen juuttuneen pultin tähden, polttaisi traktorini varmaan 15 litraa moottoripolttoöljyä tuolla matkalla. Isommat korjaukset teen korjaamolla.
Kaikella kunnioituksella, mutta harvoja poikeuksia lukuunottamatta kirjoitukset ovat täyttä soopaa. Historiasta ei ole hajuakaan, laskeminen ei onnistu, vasen ja oikea menee iloisen sekaisin ja äidinkielen perusteetkin ovat totaalisen hukassa. Asioita toistetaan ulkoa niinkuin ne on politikoilta kuultu, jänkätään aivot narikassa. Säälittävää oikeastaan, miten pelleiksi ihmiset itsensä netissä tekevät. Niinkuin sekin, joka seuraavaksi huutaa "persearskaa" ja "itte oot" :D
Joten eipä persearskattelut heilauta. Siinä vaiheessa kun joutuu turvautumaan henkilökohtaisuuksiin tai muihin argumentaatiovirheisiin, on hävinnyt. Mutta minkäs teet, kun tiedot on kapeat ja perustuvat oman pihapiirin havaintoihin, tupailtoihin ja poliittiseen jargoniin. Tällä palstalla ei ole tavannut haastetta pitkiin aikoihin.
Mutta kiitoksia, vaikkei kalaonnea oikeasti saisi toivottaa - "kireitä siimoja" lienee hyvä ilmaisu :)
Gardium mustaa kaupungin lumen? Kaikkea sitä oppii. Mikä mustaa maanteiden penkat?
mitattiin noin 14 ajankohtana lumen tiheyttä ja syvyyttä, joiden avulla laskettiin lumen vesiarvo. kadmium, kromi, lyijy, nikkeli ja sinkki). Kadunvarsien käsitelty lumi
on hyvin heikkolaatuista. Lumen kokonaisfosfori- ja kiintoainepitoisuudet sekä kemiallinen
hapenkulutus, pH ja sähkönjohtavuus olivat pienimmät koskemattomilla lumilla ja suurimmat autoteiden pientareilla
Pientareilta sulava likainen lumi päätyy suoraan viemäreiden kautta vastaanottavaan vesistöön"
www.mvtt.fi/Vesitalous/arkisto/2007/022007/sarisampo.pdf
Raskasmetalli on Kadiumia, ei Gardiumia. Muuten oikein.
.
Mikä raskasmetalli siis mustaa lumihanget.
Kaksi vaihtoehtoa on jo esitetty, kuka haluaa kokeilla seuraavaksi?
Yhden pisteen vihje: metalli on valkoinen, se mustaa lumihanget ja sen pitoisuudet ovat mikroskooppisia. Sitä löytyy vain kaupunki- ei maanteiden varsilta. Kehä III ulkopuolella ei havaintoja. Muutama muukin hauska vihje on tarjolla älykkäissä kommenteissa tuossa yläpuolella. Meinaan, jos lukutaitoa riittää.
No, olisiko se Gardigans? Kaalimato? Cunt?
jos kaikki muuttaisi maalle ja kaikki saisi tukia, ei maailma enää saastuis kun kaikki olis puhtaita ja kukaan ei saastuttais ja suomi rikastuis kun kaikki sais tukeeeee
ainakaan maataloustukia. Ainoastaan maataloustuotannosta saa maataloustukea, tukiehdot täytettyään. Mutta keskusteluhan koski maatalouden saastuttamista, ei maalla asuvan ihmisen saastekuormitusta.
ei osannut kirjoittaa oikein, minun olisi kuulunut puhua lyijystä heti alkuunsa , tässä kadium
keskustelussa , no se siitä.
Alkuperäisessä aloituksessani halusin kysyä mihinkä puhdistamoiden liete jätettä tulisi käyttää.
esitin sen priketöintiä , jotta sille löytyisi käyttö ,samalla sen valuminen loppuisi.
joka toinen vastaaja on jättänyt" puumerkkinsä tässä keskustelussa , aihe, niin kuin huomaat
on kiinnostanut , ja se on paljon tärkeämpi , kuin sinulle mieliksi olo.
se takaa halvat ja edulliset elintarvikkeet heille kuka sitä etujaan huonontaisi.
alkonkassi, vaari kun rommia nappaa..
ja kirjoittaa jotakin asiaakin välillä vai oletko PERSEARSKAN tuttu..
juonut , ja elää raitista elämän loppua.
Mielenkiintoinen tulkinta.. Edellisen kommentoijan näkemys selittäisi paljon, mutta itse veikkaan arkisempaa syytä; olet tainnut avata kirjallisen arkkusi vasta lähiaikoina. Nyt kaikki pulppuaa innolla ulos, kuin esipuberteettisen ensitipat.. oi niitä aikoja :)
Kyllä se siitä. Kun oppii lukemaan niin oppii kirjoittamaankin. Muista että määrä korvaa laadun, ihan kuin ennen vanhaan tilalla. Tsemppiä!
älä veikkaa mitään , olen yksi vaari muiden vaarien joukossa , jättänyt työn nuoremmille
mutta haluan elää mukana, alkoholi ei ole koskaan ollut ongelma , mutta nyt aika kuluu
ja voi tehdä asioita , mistä ei ammatissa ehtinyt.
Jos viljelet jotain tilaa , muista että vaarit on tärkeitä olemassa , me voidaan auttaa
näinkin , tuottamaan puhdasta leipää.
Kiitos tsempeistä.
katso
-