Minulla on Windows XP, Eclipse 3.3.2., Tomcat 6.0 ja kasa apukirjastoja. Palvelinohjelmani käyttää ilmeisen paljon muistia, ja se aiheuttaa kaksi ongelmaa:
1. Aina kun muokkaan koodia, tallennan, ja palvelin käynnistyy automaattisesti, saan lisäkirjastostani "Out of memory" ilmoituksen. Joudun siis käynnistämään palvelimen käsin uudestaan (Stop ja Start) joka kerran kun muokkaan koodia.
2. Eclipse varaa sitä enemmän muistia mitä enemmän sammuttelen ja käynnistelen palvelinta. Käynnistäessä Eclipse varaa käynnistyksessä 150 megaa, ja kun olen 250 megan kohdalla, järjestelmä menee ärsyttävästi lukkoon minuuteiksi. Koneen koko suoritin- tai muistiresurssit eivät erityisemmin silti täyty.
Out of memory
lukossa
1
520
Vastaukset
- foobarfoo
Voit määritellä eclipselle lisää muistia eclipse.ini-tiedoston avulla. Tiedosto löytyy eclipsen juurihakemistosta.
Tiedostosta löytyyy esim. tälläiset rivit -Xms40m -Xmx384m ja jos halutaan esimerkiksi että minimimuistinmäärä on 128 megaa ja maksimi 512 megaa kirjoitetaan -Xms128m ja -Xmx512m erille riveille.
Tarpeen vaatiessa voit myös määritellä eclipsen asetuksista, kuinka paljon palvelin saa muistia käynnistyessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233