Olen ollut uupunut jo 23 vuotta. On lääkitty ja terapoitu. Mielestäni masennuksen syyt käsiteltiin terapiassa ja sielunhoidossa hyvin. Miksi sitten olen edelleen uupunut ja viimeiset 1,5v ollut uupuneempi kuin ennen? Olen lähtenyt nyt selvittelemään mahdollisia fyysisiä syitä, kilpirauhasta, lisämunuaista jne. Kenelläkään kokemuksia?
Väsymyksen fyysiset syyt?
aika selvittää
9281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pitkään jatkuneessa masennuksessa syy on lääkkeissä. Lääkeyhtiöt pitävät tästä huolen vaikka sitä ei kukaan sano suoraan.
Lääkeyhtiöiden sädetyksen voi välttää tekemällä voliosta päätä suojaavan päähineen. Näin lääkekapseleissa olevat radiolaitteet eivät saa yhteyttä satelliittiin ja niiden vaikutus lakkaa. Pitää muistaa, että myös geneerisissä lääkkeissä on isojen lääkefirmojen lähettimet, joilla ne saavat miljardinsa.
Nimittäin jollei käytä -tai ole käyttänyt 15-20 vuoteen- mitään keskushermostomömmöjä.
Olen sitä mieltä, että lääkkeitä voi käyttää, jos ei ole kovin huonossa kunnossa eikä yliherkkä lääkkeiden (sivu)vaikutuksille. Joillekin niistä on hyötyä mutta ei läheskään kaikille. Lääkkeet voivat olla myös vahingoksi.
Olen jokseenkin samassa tilanteessa. Kilpirauhashormonien tasot selvitettiin joskus kauan sitten, ennen masennusdiagnoosia. Sen jälkeen ei ole tutkittu fyysistä puoöya ollenkaan, sillä depressio-diagnoosin sataneella Kaikki oireet johtuvat masennuksesta. Heh.
Onko sinullakin vireämpiä kausia, vai oletko ihan koko ajan uupunut? Minulla on energiapiikkejä, jolloin saan aikaiseksi, mutta valitettvasti ne eivät kestä pitkään.
Kun ikää tulee lisää, uuvumme vielä enemmän.
Lihaskuntoni on hyvä, kävelen päivittäin pari tuntia säässä kuin säässä. Silti olo on voipunut enkä juuri muuta jaksa kuin arkiset rutiinit, nekin vaihtelevasti.
Olen itse ajatellut, että jatkuva väsymys liittyy kroonistuneeseen masennukseen. Vaikka psyyke voikin jo paremmin, mieli ja ruumis eivät kestä stressiä. Ehkä tämäkin joskus osataan selittää lääketieteellisesti. Uskon että kyseessä on jonkin keskusherstolle tarpeellisen välittäjäaineen imbalanssi tai puute.
Minä olin pitkään aivan uupunut, heräilin yöllä levottomana, nukahtelin kaiken aikaa ja olin ahdistunut. Enkä keksinyt syytä. Se selvisi lopulta: asuin homeasunnossa. Väsymys sekä omituiset oireilut (mm kilpirauhasoireilut!) loppuivat kun muutin pois. Vaikka jäin kyllä herkäksi homeille ja oireilen monissa paikoissa jos joudun homeiden kanssa tekemisiin eliaika usein.. Mutta helpotti kun tietää mistä johtuu.
Jokaisella on syynsä, mutta syy ei aina ole pään sisällä.. Voimia!
Minulla lopulta todettiin kilpirauhasen vajaatoiminta vaikka monta vuotta kilpirauhaslabrat olivat viitearvoissa. Vajaatoiminta voi olla vaikka labarakokeet olisivat viitearvojen sisällä. Viisi kuukautta thyroxinia nyt syönyt ja olo paljon parempi, vieläkin välillä väsymyspäiviä.
Hei !
Mä olen syönyt masennuslääkettä n.20v. Nyt kun hiukset alkoi lähteä, tuli hengenahdistusta todettiin piilevä kilpirauhasen vajaatoiminta. Mun arvot on viitearvoissa, rajoilla. Pyysin koelääkityksen joka tehosi heti!! Mulla uupumusta ollut aina lukiosta lähtien. Eli mene labraan lähetteellä ja pyydä tarkat arvot TSH:sta ja T4-V:Stä HUOMAA! Oireita voi olla vaikka arvot on normaalissa. Lue kilpirauhasfoorumia ja kilpirauhanen.com
Munkin täytyy vielä saada lääkitysannosta nostettua ja olen jo joutunut turvautuu yksityiseen sisätautilääkäriin kun terveyskeskuksessa on niin hidasta palvelua!!!
Suostuiko sun lääkäri helposti tuon kilpirauhashormonin kokeiluun. Voiko siitä hormonikokeilusta olla jotakin haittaa jos sitten olekaan vajaatoimintaa? Meistä taitaa olla niin monet tässä masennusdiagnoosiloukussa. Tuntuu että jokaikinen oire laitetaan masiksen piikkiin. Mua on väsyttänyt jo vuosikaudet olipa sitten henkinen olotila mikä hyvänsä. Sitten usein masentelen ihan sen vuoksi kun en koskaan saa mitään aikaan ja elämä menee ohi jatkuvassa horroksessa. Voi kun joskus pääsisi sellaiselle lääkärille, joka ottaisi minun ehdotukseni vakavasti. Mua kun ei vain terapia ja masislääkkeet auta.
Syitä on monia, mutta itselläni ne liittyvät aika pitkälti kyllästymiseen. Olen väsynyt nykyisen maailman menoon ja siihen, ettei asioille voi mitään. Ihmismassat tuhoavat tämän maapallon omalla tyhmyydellään ja todellisia arvoja, ihanteita ja niitä toteuttavia suuria ihmisiä ei ole missään. Esikuvina toimivat pörssiyhtiöiden konsernijohtajat, tyhjäpäiset miljardöörit, formulakuskit ja muut materialla mässäilevät aivokuolleet ihmisen irvikuvat.
Mistään ei välitetä mitään. Muut ihmiset ovat kilpailijoita ja elämän tarkoitus on ostaa Ikeasta uudet verhot sekä tehokas läppäri sekä luuri ja merkkivaatteet siitä autosta ja kämpästä puhumattakaan.
TÄMÄ 2000-LUKU ON TURHUUDEN AIKAKAUTTA. PELKKÄÄ TYHJÄÄ KUORTA MATKALLA KAATOPAIKALLE. SAMA KUIN OSTAISI KAUPASTA KERTAKÄYTTÖELÄMÄN.