Koiran sisäsiisteys !!!!!!!!

.........

Onko jollain kokemusta koirasta joka ei millään opi sisäsiistiksi ? Kun koiran käyttää lenkillä se ei tee tarpeitaan mutta heti kun päästään kotiin ja ovi menee kiinni niin sitten se tekee tarpeensa samantien eteiseen tai keittiöön. Mistä tämä mahtaisi johtua ja onko kellään hyviä neuvoja joilla on itse saanut koiransa sisäsiistiksi ?

3

624

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • borderi

      Jos koira muuten osaa / tietää, että saa tehdä tarpeensa ulos, niin olen opettanut lopuksi niin, että laitan koiran yöksi tuulikaappiin. Se ei kuse tai pasko niin pieneen tilaan, missä se joutuu olemaan itse koko yön. Itsellä kun on työkoiria, joita ei tupaan välttämättä aina haluakkaan, vaan ne ovat navetalla, niin pentuna se loppusiisteys, eli yön sisäsiisteys on vaikea opettaa, kunnes kuulin tämän neuvon.

    • koopo

      Millä lailla olette opettaneet koirulle tätä?

      Pentuhan pitäis käyrrää pihalla aina syömisen, leikin ja nukkumisen jälkeen. Kun ulos tulee, niin hirveesti kehuja. Ja jos on vilkkaat jalat, niin kun huomaat koiran kyyristyvän sisälle, niin heti vaan kantoon ja ulos vaan. Taas kehuja, jos toivottu tulos saadaan aikaiseksi.

      Ihan pikkupennultahan ei täyttä sisäsiisteyttä voi odottakkaan.

      • koirulinkamu

        ...ensinnäkin,minkä ikäinen koiranne on?
        Toinen asia on säännölliset ruoka-ajat. Eli vaikka ruokitte kolme kertaa päivässä,niin aina samaan aikaan ja ruokaa on tarjolla vain vaikkapa 20 min kerrallaan.Sopii kaikenikäisille koirille.
        Sitten ruoka pois,vaikka ei olisi syönytkään. Koira oppii nopeasti,milloin ruokaa saa.
        Annokset kohtuullisisia,ei mitään älyttömiä määriä,ettei liho.Ei herkkuja ruokapöydässä,koiran ei kuulu kerjätä.

        Kakalle puoli tuntia-tunti ruuan jälkeen,eikä mikään viiden minuutin lenkki riitä.
        Rodustahan se riippuu,tietty.Lenkin pituus.

        Isommalle koiralle lenkki ehkä tunti-2 tuntia,pienelle puoli tuntia-tunti.
        Sanotaan esimerkin vuoksi että saksanpaimenkoira haluaa juosta 20 km/lenkki...

        Liian lyhyet lenkit johtavat siihen että koirasi räkyttää/riehuu/tappelee ja tuhoaa asuntoa yms.
        Leiki ja aktivoi koiraasi.
        Televisiostakin tulee koirankasvatusohjelmia,katsokaa niitä,koiranomistajat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4563
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1335
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      950
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    10. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      837
    Aihe