Lianan sammuminen kesken ajon

Vuosimallin 2002 Liana on ruvennut sammumaan kesken ajon.

Kun autolla on ajettu vain muutama hetki moottoritienopeutta, eli n. 115 km/h ylöspäin, niin mittaristossa alkaa vilkkua ”liikkumattomaksi tekevän järjestelmän valo”, eli se valo jossa on lukon kuva autosymbolin päällä. Moottori sammuu tämän jälkeen kuin saunalyhty. Kun auton on saanut tien sivuun ja käynnistettyä uudestaan, niin matka voi jatkua tämän jälkeen normaalisti, kunhan vain huolehtii ettei nopeus nouse liikaa, eli yli sen suunnilleen 115 km/h.

Vaiva alkoi niin, että samassa nopeudessa käynti alkoi pätkiä, muttei sammunut täysin. Nyt on mennyt niin pahaksi että kone sammuu laakista. Autoa ei vissiin ole tarkoitettu moottoritieajoon … :)

Autoon on kaksi avainta: kauko-ohjausavauksella varustettu ja tavallinen avain. Olen kokeillut molempia, mutta sama vika.

Mikähän vika tuossa ”liikkumattomaksi tekevässä järjestelmässä” oikein voisi olla ja paljonkohan korjaus maksaa?

13

2602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekezu

      Jos on automaatti, kannattaa tarkistaa, onko od off päällä. Moottori käy liian kovilla kierroksilla ja alkaa rajoittamaan.

    • ekezu

      Kampiakselin asentoanturin vikaantuminen voi myös olla syy. Eli lämmetessään alkaa toimimaan huonosti ja kipinä menee heikoksi.

      • Eketsu

        Tuossa oli vika!


    • fadfdf

      Tämä on ongelma suzuki autoissa. huoltoja on harvakseltaan ja niiden osaaminen heittelee kovin paljon. Pitäisi kiikuttaa auto unkariin niin johan löytyisi tietämystä ko. automerkistä.

      • seitinohut

        Liana kaarina sammuu kesken aktin, se on kylllä hoono?


    • elektroniikkapelit

      Vanha juttuketju, lie ko. Liana jo paalissa jos ei ole vika selvinnyt. Ilmeisesti vikakoodejakaan ei ole kun aloittaja ei puhunut moottorihäiriövalosta mitään.
      Vikana voi olla ihan yksinkertainenkin juttu, jos vika ilmenee tuollaisessa nopeudessa niin ilmavirta voi esim. painaa hapettunutta / ruostunutta maadoitusjohtoa niin että sähkö alkaakin löytää helpompia reittejä kulkemaan ja kaikenlaista sekoilua alkaa ilmetä. Ei kannata väheksyä ja ohittaa yksinkertaisiakin vikamahdollisuuksia, ne sitäpaitsi pystyy tutkimaan itsekin, onko liittimet, sulakkeet ja releet kunnolla kiinni ja puhtaat eikä hapettuneet, maadoitukset ovat yllättävän vähän puhuttu aihe mutta tärkeä asia ja voihan vika olla virtalukossakin.
      Tai sitten viallinen nopeusanturi tms. voi aiheuttaa elektroniikkajärjestelmissä dominoefektin jossa ohjausmoduuli toisensa perään kaatuu jonka päätteeksi moottori sammuu.

    • wakeuppia

      Ei mennyt kuin sen seitsemän vuotta, jotta sai asiallisia kommentteja, suitsaan?

    • ekezu

      Omassa lianassa oli tuo anturivika. Merkkiliikkeestä sanoi että nuita vikoja on ollut jonkin verran. Anturin vaihdon jälkeen ei ole temppuillut. Vikavaloa tuo ei tosiaan edes sytyttänyt. Auto lähti hetken päästä käyntiin ja pelasi taas niinkuin ei mitään. On näitä vikoja ollut muissakin japsimerkeissä kuulema. Itse kirjoittelen tänne vanhoihinkin ketjuihin koska nämä löytyvät hyvin googlehaulla ja ovat kyllä kohdalle sattuessaan monesti arvokasta tietoa. Anturi sijaitsee Lianassa laturin alla. Laturia joutuu löysäämään.

    • Kiitoksia vastauksista!

      Niinkuin yksi kommentoija totesikin, niin auto on ollut jo pari vuotta muussa olomuodossa. Ei tosin tuon vian takia, vaan koska en ehtinyt aikanaan kaasuttamaan kylkeen ajajan alta pois.

      Tuo vika korjattiin jonkin aikaa tuon kysymykseni jätön jälkeen, ja jos oikein muistan niin olisiko ollut kyse juurikin tuosta kampiakselin asentoanturin vikaantumisesta. Ihan kohtuullisesti rahaa paloi huoltoon, mutta kannatti silloin kuitenkin korjata koska auto toimi sen jälkeen hienosti.

      • harvinaista.herkkua

        Kerrankin juttuketjun aloittaja tulee kertomaan näinkin monen vuoden jälkeen miten lopulta asiassa kävi :)


      • kaarinat

        Siis sillä ei kerinnyt alta pois on oikea diaksooni!


    • ekezu

      27431-73H30 Lianan etuperän-kardaanin stefa löytyy tuolla, kannattaa tarkistaa huollon yhteydessä ettei vuoda tai jos haiskahtaa vetopyörästö-öljy. Muuten: Jos kardaanin ristikko menee, niin sen voi korjata vaikka kiinnitys ei sokilla. Pistepuikon jälki hiotaan pois ja uusi paikoilleen ja kohdistuksen jälkeen prikoilla ja migillä pisteet. takaristikon vika ilmeni nopeataajuisena värinänä n 70kmh vauhdissa. Kardaani ollut pajalla korjattavana ja autolla ajettu pelkästään etuvetoisena koko kesä, talveksi aikoi laittaa kun sitä nelivetoa taas tarvii:) Kiva että alkuperäinen kommentoija vastasi. On tässä Suomi24 mukavia(kin) ominaisuuksia!

    • Anonyymi

      Sana ongelma kun aloituksessa. Tekee häiriön 2000-3000 kierroksilla. Puolat asentotunnistin ja lamda on vaihdettu.
      Nyt ei sammu enää mut tosiaan pätkii noilla kierroksilla. Kun menee yli 3000 kierroksilla nii läy taas kuin unelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3088
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      193
      2807
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1788
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      257
      1476
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      110
      1253
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      44
      1119
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1027
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      139
      931
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      914
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      804
    Aihe