"Meksikossa on käynnistetty keskustelu kaikkien huumeiden laillistamisesta. Maan entinen presidentti Vicente Fox kertoi sunnuntaina tukevansa ajatusta, jotta huumejengien väkivaltaa saataisiin kitkettyä."
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/08/meksikossa_keskustellaan_huumeiden_laillistamisesta_1889233.html?origin=rss
Meksikossa keskustellaan huumeiden laillistamisesta
4
396
Vastaukset
- Kys.maassa majaillut
"Viimeisen kolmen ja puolen vuoden aikana yli 10 000 ihmistä on kuollut huumejengien välisissä yhteenotoissa tai kartellien ja huumepoliisien taisteluissa"
Olisikohan tässä se kohta, että täydellinen antautuminen ongelman edessä onkin enää ainut järkevä toimenpide? Jos suhteuttaa tuota kroppien määrää (ja tekotapoja) suhteessa siihen millainen ongelma enää itse roina on, niin aina kannattaa melkein suhteuttaa asiaa.
Jos tuotakin lukua vertaa pelkästään itse aineisiin kuolleiden määrään, niin tuo nyt on homma hävitty jo ja parempi valita pienin paha. Välittämättä hevonkettua signaalista maailmalle tai kenellekään.- Valinnan paikka
"Olisikohan tässä se kohta, että täydellinen antautuminen ongelman edessä onkin enää ainut järkevä toimenpide?"
Onko oikeastaan edes kyse antautumisesta, jos vaihtoehto on nykyistä vähemmän huono?
Kovassa huumepolitiikassa ja varsinkin sodassa huumeista vastaan on se erittäin huono puoli, että kieltoa seyraavat toimenpiteet aiheuttavat enemmän ongelmia kuin itse huumeiden vaikutukset, myös turvallisuusnäkökulmasta kansalaisille.
Kieltolaki saavuttaa päätepisteensä siinä vaiheessa kun suurin osa kansalaisista ja päättäjistä ovat nähneet väkivallan ja korruption vaiktukset omassa ja läheistensä elämässään. - Kys.maassa majaillut
Valinnan paikka kirjoitti:
"Olisikohan tässä se kohta, että täydellinen antautuminen ongelman edessä onkin enää ainut järkevä toimenpide?"
Onko oikeastaan edes kyse antautumisesta, jos vaihtoehto on nykyistä vähemmän huono?
Kovassa huumepolitiikassa ja varsinkin sodassa huumeista vastaan on se erittäin huono puoli, että kieltoa seyraavat toimenpiteet aiheuttavat enemmän ongelmia kuin itse huumeiden vaikutukset, myös turvallisuusnäkökulmasta kansalaisille.
Kieltolaki saavuttaa päätepisteensä siinä vaiheessa kun suurin osa kansalaisista ja päättäjistä ovat nähneet väkivallan ja korruption vaiktukset omassa ja läheistensä elämässään.Antautuminenhan on kyseessä lähinnä ulkopuolelta katsojien silmissä. Kun ao. maan omaan tilanteeseen vertaa taas ja sisältä päin katsoo, niin kyseessä puhtaasti pienimmän pahan valinta laittamalla asiat tärkeysjärjestykseen.
Kaikki riippuu, mihin vertaa.
- Hakkikoira
Jos Meksikon huumekartelleilta saataisiin katkaistua rahahanat, pitäisi jenkit laillistaa samalla myös noi huumeet, koska hyvin pitkälti Meksikon huumeparonit lähettää tavaraansa rajan yli jenkkeihin. Tietysti meksikon laillistaminen auttaa paikallisiin huumekartellien ampumisvälikohtauksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735