Miten mokkuloilla onnistuu satunnainen latailu? Kiinteää laajakaistaa en haluaisi ottaa kun pitäisi tehdä 24 kk sopimus ilman että pääsee testaamaan nopeutta, joka saattaisi olla melko hidas kun asun kaukana keskustasta. Nyt on kokeiltavana saunalahden nettitikku, joka kyllä antaa ladata jos ei lataa ihan koko kaistan leveydeltä vaan rajoittaa nopeutta. Voiko tulla mitään sanktioita jos lataa torrentteja ym.? Esim. liittymä lakkautetaan tai nopeus tiputetaan tosi pieneksi pidemmäksi aikaa? Kerran olen saanut kaistan hyytymään kun kokeilin ladata "täyttä vauhtia", mutta ongelma selvisi ihan vain katkaisemalla yhteys ja yhdistämällä uudelleen. Niin ja aiheuttaako myös lailliset p2p jutut kuten skype ongelmia?
mokkulat ja p2p
3
586
Vastaukset
- nb667
Mobiilikaistalla ei oikein tuo lataaminen onnistu edes satunnaisesti noilla p2p-jutskilla. Jos tikulla saakin mitattua jonkun hetkellisen 2 Mbps nopeuden ei se ole missään tekemisessä sen kanssa miten saat ladattua tavaraa. Mobiilikaistan pätkimistä ja surkeaa kaistaa ei huomaa kun lueskelee iltistä jne. kun sivu ladataan nopeasti ja muutaman minuutin välein. Joku nyt tietysti sanoo että hän on lataillut vuosia, mutta paskan marjat, on tuokin jo kokeiltu ja pysyn ehdottomasti kannassani. Se joka muuta väittää valehtelee. Sitäpaitti monella operaattorilla on kaikkia kettumaisia kiusoja tuon varalta, Sonerallakin on 5 gigan (vai oliko 3) katto kuukaudessa, jonka jälkeen alkaa laahata niin perkeleesti.
- 82903 + 3829
Ainakin meikäläisen 3G-yhteydessä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596839Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3545933Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543284Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill292969Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901532Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171258Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps18996- 55917
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1900Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1867