Olen tässä punninnut kahden paikallisen Kirpputorin välillä, että kumpaan minun kannattaisi viedä roippeeni myyntiin?
Valintakirppiksellä on tullut käytyä vaikka kuinka monta vuotta ja tilat ovat parantuneet huomattavasti siitä mitä ne olivat ennen kun liike sijaitsi Keskustassa, mutta nyt viime vuosina en sieltä ole kyllä oikein mitään enää löytänyt.
Nyt tuli käytyä tuolla Joen Jättikirppiksellä ekaa kertaa ja jäi jotenkin valju kuva... ei sieltäkään mitään nimittäin löytynyt, vaan kaikki oli nuhruista tai muuten todella huonokuntoista... tiedä sitten satuinko vaan huonolle jaksolle.
Tässäpä tämä ongelma onkin, uuteen en luota, mutta en ole siitä "vanhemmastakaan" varma. Pientä hintaeroa löytyy viikon vuokra-ajasta ja käytännöistäkin. Kuten jos oikein ymmärsin, niin Valintakirppiksellä lähtee tavara helposti vorojen mukaan ja siellä ei taida saada hälyttimiä jokaiseen vaatekappaleeseen (hinnakkaampi vaate tietysti) ja toisaalta sitten Joen Jättikirppiksen sivuilta ymmärsin että heillä olisi mahdollista laittaa hälyttimet kaikkiin yli 2e ylittäviin tuotteisiin ja hälyttimet kuuluisivat paikkavuokraan. Sitten mitä olen vielä vertaillut on se, että Joen Jättikirppiksen hyllyt ovat todella pienet ja ahtaat, joten tavaraa ei paljon mahdu esille, kun taas Valintakirppiksen hyllyt ovat HIEMAN isommat kumminkin. Kun vaatteitakaan ei kehtaisi taitella pinoihin kun ei moni niitä rupea penkomaankaan. Mitä tässä olen tuumaillut on se, että lähteekö se tavara miten hyvin kävelemään vorojen mukaan, tai saanko edes kummassakaan paikassa myytyä näitä romppeitani edes kunnolla, vai jääkö tavara sitten käsiin.. Kumminkin myytävien vaatteiden kunto on erinomainen ja joukosta löytyy paljon vähän käytettyä, siistiä, täysin puhtaita ja ehjiä vaatteita.
Onko siis kenelläkään kokemusta kummastakaan kirpputorista myyjänä tai ostajana, ja millaisia?
JOEN JÄTTIKIRPPIS OY (Joensuu), Kokemuksia?
2
1357
Vastaukset
- Kirppuli
Nostelen tätä keskustelua, sillä minulla on tällä hetkellä sama ongelma. Kokemuksia siis kaipaillaan!
- Sindi3
On myyjänä kokemusta kummastakin. Valintakirppiksellä varastettiin lusikat ja kotelo oli jätetty tyhjänä tilalle.
Joen Jättikirppiksellä ei varastettu mitään ja hälyt saa ilmaisin jos haluaa. Mielestäni jättikirppis on siistimpi ja parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3241846Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831297Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751294- 1341167
- 82983
- 85891
- 48853
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118814- 48790
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60746
