Mobiililaajakaista nopeuksia

Elisa...since

Hei MobLa käyttäjät.
Kerotkaas hieman teidän Mobiililaajakaistan nopeuksistanne ja toimivuudesta sekä asuin paikkanne.

Itselläni on Elisan Mobiililaajakaista 5M ja uusi ZTE MF668 Nettitikku. Aikaisemmin ollut Huawei E180 HSUPA. Tikuissa ei isoja eroja toimivuudessa. Asustelen Keravan Saviolla,lähellä Vantaan rajaa. Täällä on suht lähellä useita Elisan 3G mastoja, sisällä talossa(puinen omakotitalo) on heikko singaalin taso mutta ulkona hieman parempi. Päivisin nopeus vaihtelee talon sisällä (download) 0,9 M-1,6 M välillä ,illalla pääsee jo 2,2M- 2,5M vauhtiin. Ulkona vastaavat arvot ovat 2,5M-3,0M päivällä ja illalla 3,1M-5,1M. Eli suht hyvin toimii. Joskus sivut latautuvat hitaasti, mutta voi johtua myös palvelimen ruuhkaisuudesta.

1

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama minuutti sitten ja arvot olivat noin 6,4 Mbit download ja noin 1,2 Mbit upload. Paikka Tampereelta itään sijaitseva ok-alue ja vehkeet sisällä, tikku roikkuu verhotangossa. Saunalahti Nopsa, Nokia CS-15. Joskus ja joissakin paikoissa täällä Tampereen seudulla pääsee hetkittäin lähes tikun täyteen nopeuteen (10 Mbit/s).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      713
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      580
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      577
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      511
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe