Opetusministeri Virkkunen on mitä ilmeisemmin tiukasti RKP:n ohjailtavissa kuten Kimmon Sasikin on.
Virkkunen jatkaa Sasin, Walliinin, Lipposen linjalla yrityksiä suomenkielisten pakkoruotsittamiseksi.
Leikitte tulella idiootit!
www.yle.fi/alueet/etela-karjala/2010/08/virkkunen_kaikkien_on_opiskeltava_ruotsia_1889729.html
Virkkunen jatkaa Sasin, Walliinin, Lipposen linjalla yrityksiä suomenkielisten pakkoruotsittamiseksi.
Leikitte tulella idiootit!
www.yle.fi/alueet/etela-karjala/2010/08/virkkunen_kaikkien_on_opiskeltava_ruotsia_1889729.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Virkkunen: Kaikkien on opiskeltava ruotsia
Vähemmän englantia, enemmän venäjää
Virkkusen mukaan poliittiset puolueet ovat ruotsin säilyttämisen kannalla. Hän kuitenkin huomauttaa, että vieraita kieliä tulisi lukea suomen ja ruotsin lisäksi.
- Olemme huolissamme, että vieraiden kielten opiskelu on koko ajan vähentynyt Suomessa.
Virkkunen näkee ongelmalliseksi sen, että suurin osa lukee kotimaisten kielien lisäksi vain englantia, kun tarvetta muidenkin kielten osaajille olisi. Hän toivoo, että kunnat tarjoaisivat venäjää pitkäksi kieleksi yhä aikaisemmassa vaiheessa.
- Itse kyllä toivon, että siellä itärajan suunnassa voisi ensimmäinen kieli olla venäjä, eli entistä enemmän opiskeltaisiin sitä pitkänä kielenä, Virkkunen sanoo.
Työryhmä on esittänyt, että tulevaisuudessa vierasta kieltä aletaan opiskella jo toisella luokalla. Kaikkien kuntien pitäisi tarjota ainakin kolmea eri vaihtoehtoa pitkäksi kieleksi ja jos vähintään kymmenen ilmottautuu ryhmään, täytyy se myös aloittaa.
- Tällä hetkellä ongelmana on se, että monet kunnat ovat nostaneet ryhmäkokovaatimuksen niin korkeaksi, että se on osaltaan vaikuttanut vieraiden kielten opiskelun kaventumiseen, Virkkunen harmittelee.
http://yle.fi/alueet/etela-karjala/2010/08/virkkunen_kaikkien_on_opiskeltava_ruotsia_1889729.html
pohjanoteerauksia enemmänkin kuten korkeakoulujen pääsykokeiden poistaminen.
Virkkunen ei tunnu olevan tehtäviensä tasalla.